Aprelin 26-da Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumunda iştirak edən Qazaxıstan parlamenti Senatının sədri Kasım-Jomart Tokayev ilə görüşüb.
Qazaxıstan parlamenti Senatının sədrini ölkəmizdə salamlayan Mehriban Əliyeva Bakıda keçirilən BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumunun əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirib ki, belə mötəbər tədbirin ölkəmizdə baş tutması Azərbaycanın sivilizasiyalararası dialoq sahəsində fəaliyyətinə verilən dəyərin nəticəsidir.
Görüşdə Azərbaycan ilə Qazaxıstan arasında bütün sahələrdə əməkdaşlığın, o cümlədən parlamentlərarası əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğu diqqətə çatdırılıb.

Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva met, April 26, chairperson of the Kazakhstani Parliament’s senate Kasim-Jomart Tokayev, who is participating in the UN Alliance of Civilizations 7th Global Forum.
Welcoming the chairperson of the Kazakhstani Parliament’s senate to our country, Mehriban Aliyeva underscored the significance of the UN Alliance of Civilizations 7th Global Forum taking place in Baku. It was informed that the reason why this respected event is taking place in our country is the result of the appreciation of Azerbaijan’s activity in the sphere of dialogue of civilizations.
At the meeting was emphasized the high level of cooperation between Azerbaijan and Kazakhstan, including relations on the level of parliaments.