Bir sıra dövlətlərin nazirlərinin, ABŞ-ın vitse-prezidenti Corc Baydenin, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) baş katibi Ekmələddin İhsanoğlunun, o cümlədən 5 minədək qonağın iştirak etdiyi tədbirdə İƏT Gənclər Forumunun təşkilatçılığı ilə sammitin tərkib hissəsi olaraq “İnkişaf çağırışlarına yeni nəslin cavabı: İƏT Gənc İş Adamları Şəbəkəsi (ICYEN) – İƏT-in üzvü olan ölkələrdə gənc işgüzarlar üçün yeni platforma” mövzusunda xüsusi panel təşkil olunub. Panelin əsas mövzusu olan, İƏT Gənclər Forumunun və Azərbaycan hökumətinin təşkilatçılığı ilə noyabrın 22-23-də Bakıda keçirilmiş beynəlxalq konfransda təsis olunan İƏT Gənc İş Adamları Şəbəkəsinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, İƏT Gənclər Forumunun mədəniyyətlərarası dialoq üzrə baş əlaqələndiricisi Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə irəli sürülən “Dünyanı dəyişə biləcək 10 gənc müsəlman” adlı beynəlxalq mükafatın təqdimatı keçirilib. Paneldə çıxış edən İƏT Gənclər Forumunun baş katibi səfir Elşad İskəndərov, SESRTCIC və Türkiyə Palatalar və Birjalar İttifaqını (MUSİAD) təmsil edən natiqlər Leyla Əliyevanın bu təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirib, mükafatın, həmçinin adıçəkilən şəbəkənin İƏT-in üzvü olan ölkələrdə gənclərin işgüzarlığının perspektivlərinə müsbət təsir göstərəcəyini vurğulayıblar.
Natiqlər, onu da bildiriblər ki, Gənc İş Adamları Şəbəkəsi İƏT-in üzvü olan ölkələrdə fəaliyyət göstərən gənc iş adamları üçün birgə platforma rolunu oynamaqla, onlar arasında biznes məlumat mübadiləsi aparmağa, iqtisadiyyatın inkişafına töhfə verə biləcək biznes fəaliyyətinin stimullaşdırılmasına, o cümlədən qlobal səviyyədə innovativ ideya və təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsinə imkan yaradır.
ABŞ Prezidentinin İƏT-in üzvü olan ölkələr üzrə xüsusi nümayəndəsi Rəşad Hüseynin də iştirak etdiyi tədbirdə Şəbəkənin dünya işgüzarlıq strategiyasının tərkib hissəsi olması haqqında qərarın Sammitin yekun qətnaməsinə salınması təklifi dəstəklənib.

Инициативу Лейлы Алиевой высоко оценили в Стамбуле втором бизнес-саммите
В Молодежном форуме Организации Исламская Конференция сообщили, что данная программа была инициирована президентом США Бараком Обама после его известного выступления в Каире в 2009 году, а первый саммит был проведен в 2010 году в США, как у принимающей страны. В рамках саммита, где приняли участие вице-президент США Джордж Байден, генеральный секретарь ОИС Экмеледдин Ихсаноглу, а также более 5000 гостей, была проведена рабочая панель под названием «Ответ Нового Поколения на Вызовы Развития: Сеть Молодых Предпринимателей Стран ОИС», организованная Молодежным форумом Организации Исламская Конференция.На этой панели была проведена презентация указанной Сети, которая была учреждена 22-23 ноября нынешнего года в городе Баку.
На мероприятии была проведена презентации премии «10 молодых мусульман, способных изменить мир», инициатором которой является Координатор МФ ОИК по Межкультурному Диалогу Лейла Алиева.
Выступившие на панели генеральный секретарь МФ ОИК, посол Эльшад Искендеров, представители Центра cтатистики, экономики, социальных исследований и тренингов исламских стран (SESRIC), Союза бирж и торговых палат Турции (Турция, MUSIAD) дали высокую оценку указанной инициативы Л.Алиевой, выразив уверенность в том, что премия окажет позитивное влияние на рабочие перспективы Сети в странах ОИК. В своих выступлениях они также отметили, что Сеть Молодых Предпринимателей стран ОИК в своей деятельности будет нацелена на повышение знаний и навыков молодых предпринимателей из стран ОИК, стимулировании предпринимательской деятельности среди молодежи, а также в создании платформы для обмена идеями и опытом на глобальном уровне.
На этом мероприятии, где также принял участие Рашад Хусейн, специальный представитель президента США в ОИК, участниками Саммита было одобрено предложение о включении пункта о Сети, как о составной части стратегии мирового предпринимательства, в итоговую резолюцию.