Bir sıra dövlətlərin nazirlərinin, ABŞ-ın vitse-prezidenti Corc Baydenin, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) baş katibi Ekmələddin İhsanoğlunun, o cümlədən 5 minədək qonağın iştirak etdiyi tədbirdə İƏT Gənclər Forumunun təşkilatçılığı ilə sammitin tərkib hissəsi olaraq “İnkişaf çağırışlarına yeni nəslin cavabı: İƏT Gənc İş Adamları Şəbəkəsi (ICYEN) – İƏT-in üzvü olan ölkələrdə gənc işgüzarlar üçün yeni platforma” mövzusunda xüsusi panel təşkil olunub. Panelin əsas mövzusu olan, İƏT Gənclər Forumunun və Azərbaycan hökumətinin təşkilatçılığı ilə noyabrın 22-23-də Bakıda keçirilmiş beynəlxalq konfransda təsis olunan İƏT Gənc İş Adamları Şəbəkəsinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, İƏT Gənclər Forumunun mədəniyyətlərarası dialoq üzrə baş əlaqələndiricisi Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə irəli sürülən “Dünyanı dəyişə biləcək 10 gənc müsəlman” adlı beynəlxalq mükafatın təqdimatı keçirilib. Paneldə çıxış edən İƏT Gənclər Forumunun baş katibi səfir Elşad İskəndərov, SESRTCIC və Türkiyə Palatalar və Birjalar İttifaqını (MUSİAD) təmsil edən natiqlər Leyla Əliyevanın bu təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirib, mükafatın, həmçinin adıçəkilən şəbəkənin İƏT-in üzvü olan ölkələrdə gənclərin işgüzarlığının perspektivlərinə müsbət təsir göstərəcəyini vurğulayıblar.
Natiqlər, onu da bildiriblər ki, Gənc İş Adamları Şəbəkəsi İƏT-in üzvü olan ölkələrdə fəaliyyət göstərən gənc iş adamları üçün birgə platforma rolunu oynamaqla, onlar arasında biznes məlumat mübadiləsi aparmağa, iqtisadiyyatın inkişafına töhfə verə biləcək biznes fəaliyyətinin stimullaşdırılmasına, o cümlədən qlobal səviyyədə innovativ ideya və təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsinə imkan yaradır.
ABŞ Prezidentinin İƏT-in üzvü olan ölkələr üzrə xüsusi nümayəndəsi Rəşad Hüseynin də iştirak etdiyi tədbirdə Şəbəkənin dünya işgüzarlıq strategiyasının tərkib hissəsi olması haqqında qərarın Sammitin yekun qətnaməsinə salınması təklifi dəstəklənib.

The Summit is the follow-up of the US President Barack Obama`s initiative, which began in 2009 in Cairo, and the First “Entrepreneurship Summit” hosted by the US Government in 2010. Special session themed “Young generation’s response to development challenges: Islamic Countries Youth Entrepreneurs Network (ICYEN) – new platform for young entrepreneurs in OIC countries” was organized by OIC Youth Forum in the event attended by the ministers of some countries, US Vice-President Joe Biden, Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Ekmeleddin Ihsanoglu, US President’s Special Envoy in OIC Rashad Hussein, also up to 5000 guests. The session featured presentation of ICYEN founded in international conference organized on November 22-23 in Baku by the Azerbaijani Government and OIC Youth Forum.
A presentation of international award “Ten young Muslims who can change the world”, which was founded at the initiative of Vice-President of Heydar Aliyev Foundation, General Coordinator of Islamic Conference Youth Forum for Dialogue and Cooperation Leyla Aliyeva, was also held as part of the Summit. Speaking in the session, Secretary General of the ICYF-DC Elshad Iskandarov, as well as representatives of Statistical, Economic and Social Research and Training Centre for Islamic Countries (SESRTCIC) and Turkish Union of Chambers and Stock Exchanges hailed Leyla Aliyeva`s relevant initiative and underlined that ICYEN and “Ten young Muslims who can change the world” Awards would contribute to the prospects of youth entrepreneurship.
The speakers added that ICYEN will be a platform for young businessmen and create opportunity for information and experience exchange, stimulation of business activity towards economic development.
The attendees supported the proposal to include the decision on ICYEN being part of the world business strategy into the final resolution of the Summit.