İyunun 22-də Zirə Cümə məscidi kompleksi istifadəyə verilib.
Məscid kompleksi Aydın Qurbanov adına Fond tərəfindən, xeyriyyəçi Aydın Qurbanovun oğlu Səməd Qurbanovun təşəbbüsü ilə inşa olunub.
Azərbaycanda dini-mənəvi dəyərlərin qorunmasına hər zaman yüksək diqqət göstərilib. Həm ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyəti illərində, həm də Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə xalqımızın dini-mənəvi dəyərlərinin qorunması və inkişafı diqqət mərkəzində saxlanılıb. Son bir neçə ildə ölkədə onlarla məscid, ibadətgah və dini ziyarətgah təmir olunaraq xalqın istifadəsinə verilib. Təbii ki, bu prosesdə Heydər Əliyev Fondu da xüsusi fəaliyyəti ilə seçilib. Xəzər rayonunun Zirə qəsəbəsində Zirə Cümə məscidinin istifadəyə verilməsi milli mənəvi dəyərlərin qorunması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdəndir.
Zirə Cümə məscidi kompleksi paytaxtın ən qədim dini ibadətgahlarından biri olub. Uzun keçmişlər bu dini ocağın da həyatında öz izini qoyub. Tədricən yararsız vəziyyətə düşən məscidin ərazisində 2015-ci ilin əvvəllərindən başlanan tikinti işləri qısa vaxtda yeni məscid kompleksinin yaranması ilə nəticələndi. Yüksək keyfiyyətlə aparılan inşaat işləri sayəsində paytaxtın ən gözəl dini ibadətgahlarından biri yenidən öz qapılarını insanların üzünə açdı.
Ümumi sahəsi 3 min 400 kvadratmetr olan məscid kompleksinin hündürlüyü 30 metr olan 2 möhtəşəm minarə bəzəyir. Məsciddə dini ayinlərin icra olunması, insanların rahat ibadət etmələri üçün hər cür şərait yaradılıb. Burada eyni vaxtda 400 insan ibadət edə bilər. Bundan əlavə, ərazidə 250 nəfərlik mərasim zalı yaradılıb. Kompleksin əsas hissələrindən biri olan zalda dini mərasimlərin keçirilməsi üçün bütün tələblər nəzərə alınıb. Kompleksin ərazisində kişi və qadınlar üçün ayrıca dəstəmazxanalar yaradılıb. Texniki və yardımçı otaqlar da məscid kompleksinin əhəmiyyətini daha da artırır. Kompleksin ərazisində geniş yaşıllaşdırma işləri görülüb.
Kompleksin axundu sakinlər adından Azərbaycanın birinci xanımını salamlayaraq Milli Məclisin deputatı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə Xəzər rayonunda böyük abadlıq və quruculuq işlərinin görüldüyünə görə təşəkkürünü bildirdi. Qeyd etdi ki, indi rayonda yeni məktəblər, xəstəxanalar, stadionlar qurulub.
Zirə Cümə məscidinin istifadəyə verilməsinin Qurani-Kərimin nazil olduğu Ramazan ayına təsadüf etdiyini deyən məscidin axundu ölkəmizdə dini-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanmasına görə Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya dərin minnətdarlığını bildirdi. İyirmi dörd ildir ki, bu məsciddə fəaliyyət göstərdiyini deyən dini ibadətgahın axundu bundan sonra da məscidin insanlara xidmət edəcəyini vurğuladı, sakinlərin sevincinin həddi-hüdudu olmadığını söylədi.
Müqəddəs Ramazan ayında yeni məscidin açılışı münasibətilə xalqımızı təbrik edən Mehriban Əliyeva son illər Azərbaycanda həm dövlət, həm də Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yüzlərlə məscidin tikildiyini bildirdi. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti xüsusi qeyd etdi ki, təkcə Xəzər rayonunda dörd məscid yenidən inşa olunub.
Xəzər rayonunun sakinləri onlara bəxş edilən sevincə görə minnətdarlıqlarını bildirdilər. Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva Xəzər rayonunun sakinləri ilə hər görüşünü məmnunluqla xatırladı, fəaliyyətində onların dəstəyini, məhəbbətini hiss etdiyini vurğuladı. Mehriban Əliyeva qəsəbə sakinlərinə onun böyük hörmətini və təbriklərini çatdırmağı xahiş etdi.

The mosque complex was constructed by the Foundation named after Aydin Gourbanov, following the initiative of Samad Gourbanov, the son of benefactor Aydin Gourbanov.
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva made themselves familiarised with the conditions created at the mosque.
Protection of religious and spiritual values has always been shown high attention in Azerbaijan. Both during the years national leader Heydar Aliyev had been in power and also under the leadership of President Ilham Aliyev, protection and development of our people’s religious and spiritual values has been a focus of attention. Tens of mosques, temples and religious shrines have been repaired for the last few years and given for the people’s use. In this process, the Heydar Aliyev Foundation too has been distinguished for its special activity. Commissioning of the Zira Juma Mosque complex in Khazar district’s Zira settlement is among the actions taken towards protecting national spiritual values.
Zira Juma Mosque complex has been one of the oldest religious temples in the capital. Long years have left their trace in this religious temple too. Construction works that started early 2015 on the territory of the mosque, which had gradually fallen into disrepair, resulted in creation of a new mosque complex in a short span of time. Thanks to high-level construction works, one of the most beautiful religious temples reopened its doors to people.
With total area of 3 thousand 400 square metres, the mosque has two grandiose minarets, each 30 metres high. All conditions have been created at the mosque for religious rites and peoples’ easy praying.
400 people can pray here at a time. Moreover, a ceremonies hall has been created on the territory, designed for 250 people. All requirements have been taken into consideration to hold religious ceremonies in the hall, one of the main sections of the complex. Separate ablution rooms have been created on the territory of the complex, for men and women. Technical and secondary rooms make the mosque complex more significant. Vast greenery planting works have been done on the territory of the complex.
Akhund of the Complex, greeting the first lady of Azerbaijan on behalf of the residents, thanked for major improvement and construction works carried out in Khazar district with the support of member of the National Assembly, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva. It was underscored that new schools, hospitals and stadiums have been constructed in the district.
Saying that commissioning of Zira Juma Mosque complex coincides with the holy Ramadan month - when the Qur’an was sent to people - the mosque’s akhund thanked President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva for the preservation of religious and spiritual values in the country. Saying he has been serving in this mosque for twenty four years, the akhund emphasized that the mosque will continue serving people, and said peoples’ joy was infinite.
Congratulating the people on the opening of a new mosque in the holy Ramadan month, Mehriban Aliyeva noted that hundreds of mosques have been built lately by both the state and the Heydar Aliyev Foundation. The president of the Heydar Aliyev Foundation emphasized that four mosques have been built in Khazar district only.
Residents of Khazar district thanked for the joy they have been bestowed upon. Member of the National Assembly Mehriban Aliyeva recalled each meeting with residents of Khazar district with delight, and said she has always felt their support and love in her activity. Mehriban Aliyeva asked to deliver her great respect and congratulations to residents of the settlement.