İyunun 24-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) xoşməramlı səfiri, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva FAO-nun Azərbaycandakı Tərəfdaşlıq və Əlaqələndirmə Ofisinin rəhbəri Mələk Çakmak ilə görüşüb.
Görüşdə FAO-nun Azərbaycandakı fəaliyyəti, IDEA və FAO arasında əməkdaşlıq, qabaqcıl beynəlxalq təcrübənin ölkəmizdə tətbiqi, regional və beynəlxalq layihələrdə iştirak və digər məsələlər müzakirə olunub. M. Çakmak rəhbərlik etdiyi ofis tərəfindən Azərbaycanda həyata keçirilən layihə və proqramlar barədə məlumat verib, FAO-nun gələcək planlarından danışıb. O, Azərbaycanda son dövrlərdə müşahidə olunan iqtisadi inkişafın ölkədə ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə də müsbət təsir göstərdiyini bildirib. Qeyd olunub ki, Azərbaycan aclıq və qida çatışmazlığı problemini yaşamayan nadir dövlətlər sırasındadır.
Leyla Əliyeva FAO tərəfindən həyata keçirilən proqram və layihələrdə ekoloji təmiz və ətraf mühitə həssas yanaşmanın təşviq edilməsinin təşəbbüslərin davamlılığı baxımından əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu xüsusda, “yaşıl texnologiya”nın tətbiqini təbliğ etmək, yerli mütəxəssislər və fermerlər üçün xüsusi təlimlər təşkil etmək zəruridir. Layihələrin uğurunu tam təmin etmək üçün dövlət qurumları ilə yanaşı, vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin və yerli icmaların da layihələrdə iştirakı təklif edilib.
Görüş zamanı, həmçinin Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Bakı Prosesi çərçivəsində ərzaq təhlükəsizliyinin qlobal müstəvidə təşviqi məsələsi müzakirə edilib. FAO və BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı (UNAOC) arasında 2013-cü ildə imzalanmış Anlaşma Memorandumunda bu məsələ bilavasitə əks olunub.
Leyla Əliyeva UNAOC və FAO arasında əməkdaşlığı dəstəklədiyini və FAO-nun xoşməramlı səfiri qismində ərzaq təhlükəsizliyi və sağlam qidanı həm regional, həm də beynəlxalq səviyyədə təbliğ etməyə hazır olduğunu bildirib. Vurğulayıb ki, bu fəaliyyət BMT-nin 2030 gündəliyi, xüsusilə də yoxsulluq və aclıqla mübarizə baxımından əhəmiyyət daşıyır.
Tərəflər birgə fəaliyyətlə bağlı görüş və məsləhətləşmələri mütəmadi əsaslarla davam etdirmək barədə razılaşıblar.

Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of the UN’s Food and Agriculture Organization (FAO), founder and head of IDEA Public Union Leyla Aliyeva met, June 25, head of FAO’s Partnership and Coordination Office in Azerbaijan Melek Çakmak.
Such topics as FAO’s activity in Azerbaijan, cooperation between IDEA and FAO, application of advanced international practice in our country, participation in regional and international projects etc. were discussed at the meeting. M.Çakmak gave information about the projects and programmes implemented by the office headed by her and talked about FAO’s future plans. She said the economic development lately observed in Azerbaijan has had its positive impact on securing food safety in the country. It was noted that Azerbaijan is among the rare states that do not experience hunger and shortage of food.
Leyla Aliyeva said advocating ecologically clean and delicate attitude to the environment in the programmes and projects were of significance from the perspective of steadfastness of initiatives. It was noted that to this end, advocating application of “green technology” and arranging special trainings for local specialists and farmers is necessary. Participation of civil society members and local communities has been recommended in securing projects’ success, along with state entities.
The issue of advocating food safety on a global scale within the framework of the Baku Process for Intercultural Dialogue was also discussed during the meeting. This topic has been directly reflected in the Memorandum of Understanding signed between FAO and UN Alliance of Civilizations (UNAOC) in 2013.
Leyla Aliyeva said she supports the cooperation between FAO and UNAOC and, as a FAO goodwill ambassador, was ready to advocate food safety and healthy eating both on the regional and international level. She underscored that this activity was of significance in terms of the UN’s 2030 agenda and, in particular, combatting poverty and hunger.
The parties reached an agreement on continuing meetings and consultations concerning joint cooperation on a regular basis.