İyunun 24-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) xoşməramlı səfiri, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva FAO-nun Azərbaycandakı Tərəfdaşlıq və Əlaqələndirmə Ofisinin rəhbəri Mələk Çakmak ilə görüşüb.
Görüşdə FAO-nun Azərbaycandakı fəaliyyəti, IDEA və FAO arasında əməkdaşlıq, qabaqcıl beynəlxalq təcrübənin ölkəmizdə tətbiqi, regional və beynəlxalq layihələrdə iştirak və digər məsələlər müzakirə olunub. M. Çakmak rəhbərlik etdiyi ofis tərəfindən Azərbaycanda həyata keçirilən layihə və proqramlar barədə məlumat verib, FAO-nun gələcək planlarından danışıb. O, Azərbaycanda son dövrlərdə müşahidə olunan iqtisadi inkişafın ölkədə ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə də müsbət təsir göstərdiyini bildirib. Qeyd olunub ki, Azərbaycan aclıq və qida çatışmazlığı problemini yaşamayan nadir dövlətlər sırasındadır.
Leyla Əliyeva FAO tərəfindən həyata keçirilən proqram və layihələrdə ekoloji təmiz və ətraf mühitə həssas yanaşmanın təşviq edilməsinin təşəbbüslərin davamlılığı baxımından əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu xüsusda, “yaşıl texnologiya”nın tətbiqini təbliğ etmək, yerli mütəxəssislər və fermerlər üçün xüsusi təlimlər təşkil etmək zəruridir. Layihələrin uğurunu tam təmin etmək üçün dövlət qurumları ilə yanaşı, vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin və yerli icmaların da layihələrdə iştirakı təklif edilib.
Görüş zamanı, həmçinin Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Bakı Prosesi çərçivəsində ərzaq təhlükəsizliyinin qlobal müstəvidə təşviqi məsələsi müzakirə edilib. FAO və BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı (UNAOC) arasında 2013-cü ildə imzalanmış Anlaşma Memorandumunda bu məsələ bilavasitə əks olunub.
Leyla Əliyeva UNAOC və FAO arasında əməkdaşlığı dəstəklədiyini və FAO-nun xoşməramlı səfiri qismində ərzaq təhlükəsizliyi və sağlam qidanı həm regional, həm də beynəlxalq səviyyədə təbliğ etməyə hazır olduğunu bildirib. Vurğulayıb ki, bu fəaliyyət BMT-nin 2030 gündəliyi, xüsusilə də yoxsulluq və aclıqla mübarizə baxımından əhəmiyyət daşıyır.
Tərəflər birgə fəaliyyətlə bağlı görüş və məsləhətləşmələri mütəmadi əsaslarla davam etdirmək barədə razılaşıblar.

24 июня вице-президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO), учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева встретилась с руководителем Офиса партнерства и координации FAO в Азербайджане Мелек Чакмак.
На встрече были обсуждены деятельность FAO в Азербайджане, сотрудничество между IDEA и FAO, применение в нашей стране передового международного опыта, участие в региональных и международных проектах и другие вопросы. М.Чакмак проинформировала о проектах и программах, реализуемых в Азербайджане возглавляемым ею офисом, рассказала о будущих планах FAO. Она отметила, что наблюдаемое в последнее время в Азербайджане экономическое развитие позитивно влияет и на обеспечение продовольственной безопасности в стране. Было отмечено, что Азербайджан является одним из редких государств, в котором отсутствует проблема голода и нехватки продовольствия.
Лейла Алиева отметила значение поощрения в программах и проектах FAO экологической чистоты и чуткого отношения к окружающей среде с точки зрения устойчивости инициатив. Она сказала, что в этом смысле необходимо пропагандировать применение «зеленых технологий», проводить специальные тренинги для местных специалистов и фермеров. Для обеспечения абсолютного успеха проектов Лейла Алиева также предложила привлечь к участию в них не только государственные структуры, но и представителей гражданского общества и местных общин.
В ходе встречи был обсужден вопрос поощрения продовольственной безопасности в глобальной плоскости в рамках Бакинского процесса по межкультурному диалогу. Этот вопрос непосредственно отражен в Меморандуме о взаимопонимании, подписанном в 2013 году между FAO и Альянсом цивилизаций ООН (UNAOC).
Лейла Алиева выразила поддержку сотрудничества между UNAOC и FAO, отметила готовность в качестве посла доброй воли FAO пропагандировать продовольственную безопасность и здоровое питание как в регионе, так и на международном уровне. Она подчеркнула, что эта деятельность имеет значение как повестка дня ООН до 2030 года, особенно с точки зрения борьбы с бедностью и голодом.
Стороны пришли к согласию на регулярной основе продолжать встречи и консультации по совместной деятельности.