Bakıda, Milli Gimnastika Arenasında 42-ci Ümumdünya Şahmat Olimpiadasının təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri, Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının (FIDE) prezidenti Kirsan İlyumjinov və təşkilatın digər nümayəndələri, şahmat üzrə dünya çempionları, dövlət və hökumət rəsmiləri iştirak ediblər.
Bakının ev sahibliyi etdiyi bu mötəbər yarışda iştirak etmək üçün 176 ölkə qeydiyyatdan keçib. Olimpiadada 181 kişi və 142 qadın komandası mübarizə aparacaq.
Azərbaycan Olimpiadada üç kişi və üç qadın komandası ilə təmsil olunur. Kişilərdən ibarət birinci komandada Şəhriyar Məmmədyarov, Teymur Rəcəbov, Rauf Məmmədov, Eltac Səfərli və Arkadi Naydiç yer alıblar. İkinci komandanın tərkibinə Vasif Durarbəyli, Namiq Quliyev, Qədir Hüseynov, Nicat Abasov və Ülvi Bacarani daxil ediliblər. Üçüncü komanda isə Nail Bəşirli, Məhəmməd Muradlı, Vüqar Əsədli, Pərviz Qasımov və Abdulla Qədimbəylidən ibarətdir.
Qadın şahmatçılardan ibarət birinci komandanın heyətinə Zeynəb Məmmədyarova, Günay Məmmədzadə, Aydan Höccətova, Gülnar Məmmədova və Nərmin Kazımova cəlb olunub. İkinci komandada Türkan Məmmədyarova, Nərgiz Umudova, Xəyalə Abdulla, Ülviyyə Fətəliyeva və Nərmin Xələfova yer alıblar. Üçüncü komandanın heyətində isə ölkəmizi Nərmin Məmmədova, Xanım Balacayeva, Gövhər Beydullayeva, Ayan Allahverdiyeva və Aynur Kətanova təmsil edirlər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 42-ci Ümumdünya Şahmat Olimpiadasını açıq elan edib.
Ümumdünya Şahmat Olimpiadasının işıqlandırılması üçün 250-dən çox yerli və xarici media nümayəndəsi qeydiyyatdan keçib. Olimpiadanın keçirildiyi günlərdə Bakı həm də FIDE-nin növbəti konqresinə ev sahibliyi edəcək. Həmin konqresdə 183 ölkə təmsil olunacaq.
Mötəbər yarışın idarə olunmasına Azərbaycandan 30 hakim cəlb edilib.
İlk tura sentyabrın 2-də saat 15:00-da start veriləcək. On bir turdan ibarət yarışlar sentyabrın 13-də yekunlaşacaq.

Inauguration of the 42nd World Chess Olympiad took place at the National Gymnastics Federation, in Baku.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Mrs Mehriban Aliyeva and family members, President of the World Chess Federation (FIDE) Kirsan Ilyumjinov and other representatives of the organization, world chess champions, and state and government officials attended the ceremony.
176 countries have been registered to participate in this reputable competition hosted by Baku. 181 men’s and 142 women’s teams will compete in the Olympiad.
At the Olympiad, Azerbaijan is represented by three men’s and 2 women’s teams. First men’s team is comprised of Shahriyar Mammadyarov, Teymur Rajabov, Rauf Mammadov, Eltaj Safarli and Arkadi Naydich. The second team includes Vasif Durarbeyli, Namig Guliyev, Gadir Huseynov, Nijat Abasov and Ulvi Bajarani. The third team consists of Nail Bashirli, Mahammad Muradly, Vugar Asadli, Parviz Gasimov and Abdulla Gadimbeyli.
The first women’s team includes Zeynab Mammadyarova, Gunay Mammadzadeh, Aydan Hojjatova, Gulnar Mammadova and Narmin Kazimova. The second women’s team is comprised of Turkan Mammadyarova, Nargiz Umudova, Khayala Abdulla, Ulviyya Fataliyeva and Narmin Khalafova. The third women’s team consists of Narmin Mammadova, Khanum Balajayeva, Govhar Beydullayeva, Ayan Allahverdiyeva and Aynur Katanova.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev declared the 42nd World Chess Olympiad open.
Over 250 foreign mass media representatives have been registered to cover the World Chess Olympiad. During the days of the Olympiad, Baku will also host FIDE’s next congress. 183 countries will be represented at this congress.
30 referees from Azerbaijan will be engaged in supervising this reputable competition.
The first tournament will start at 15:00 on September 2. Consisting of eleven rounds, the competition will end on September 13.