IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin təsisçisi, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Soçi Milli Parkındakı Qafqazda Bəbirlərin Bərpası Mərkəzində olub.
Leyla Əliyeva yeni doğulmuş bəbirlərin vaksinasiyası prosedurunda iştirak edib və “Qafqaz Təbiəti Mərkəzi” Muxtar Qeyri-Kommersiya Təşkilatının rəhbərliyi ilə işçi görüşü keçirib. Görüşdə Ön Asiya bəbirinin tarixi yaşama arealı ərazisində populyasiyasının bərpası perspektivləri müzakirə olunub.
IDEA İctimai Birliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva bildirib ki, Ön Asiya bəbiri bir vaxtlar Azərbaycanda vəhşi təbiətdə yaşayıb: “Bəbirin ayrı-ayrı növlərinə hələ də ölkənin bəzi ucqar dağlıq rayonlarında rast gəlinir. Ölkəmiz Rusiya Federasiyası kimi, bu unikal yırtıcının qorunmasının və onun Qafqaz dağlarının vəhşi təbiətinə qaytarılmasının əhəmiyyətini dərk edir. Dövlətlərimizi təkcə ümumi sərhədlər deyil, həm də təbiətin mühafizəsi üzrə fəaliyyətdə, o cümlədən bəbirin reintroduksiyası proqramının reallaşdırılmasında ümumi vektor birləşdirir. Ən yaxşı rusiyalı və azərbaycanlı ekoloqları cəlb edərək birgə səylərlə təbii mühitdə bəbirin bioloji davamlı populyasiyasının formalaşmasında əhəmiyyətli nəticələrə nail ola bilərik”.
İyunun sonunda Qafqazda Bəbirlərin Bərpası Mərkəzində yeni doğulmuş bəbirlərin vaksinasiyası zamanı baytar həkim və ona kömək edən Mərkəz əməkdaşları erkək Zadiqanı və dişi Andreanı analarından ayırdılar, onları müayinə etdilər, çəkilərini yoxladılar və infeksion xəstəliklərdən xüsusi vaksinlə peyvənd etdilər. Mərkəzdə hazırda iki dişi və bir erkək bəbir yaşayır. Bəbirlərin çəkisi 4.4, 4.9 və 4.7 kiloqramdır.
Qafqazda Bəbirlərin Bərpası Mərkəzinin direktoru Umar Semyonov bildirib: “Bu il mərkəzimizdə artıq altı bəbir anadan olub – iki dişinin hərəsindən üçü olmaqla. Belə böyük nəsilvermə bizdə saxlanılan heyvanların yaxşı fiziki və psixoloji vəziyyətindən xəbər verir. Yeni volyerlərin tikintisi sayəsində yeni doğulmuş körpələrin təbii mühiti maksimum yaxın olan şəraitdə böyümələri üçün kifayət qədər yer olacaq”.
“Qafqaz Təbiəti Mərkəzi”nin baş direktoru Renat Şyuşaytenin sözlərinə görə, Ön Asiya bəbirinin populyasiyasının bərpası proqramı artıq beynəlxalq səviyyədə təbiətin mühafizəsi üzrə ən parlaq layihə olub: “Təəssüf ki, hazırda Ön Asiya bəbirinin – həm vəhşi təbitət, həm də zooparklarda saxlanılan - populyasiyasının vəziyyəti heç bir yerdə firavan sayıla bilməz. Rusiya da daxil olmaqla dünyanın bir çox yerlərində bu növ təkbaşına bərpa ola bilməz. Bu baxımdan Azərbaycan Respublikası və IDEA İctimai Birliyi də daxil olmaqla dünya təbiətin mühafizəsi birlikləri ilə səylərin konsolidasiyası bizim üçün daha vacibdir. Tərəfdaşlarla birlikdə bəbirin bu növünün daha əvvəl yaşadığı, hazırda rast gəlinən və ya Rusiya ərazisində vəhşi təbiətə buraxılması nəticəsində dünyaya gələ biləcək - tarixən yaşadığı areal ərazisini dəqiq tədqiq etmək lazımdır”.
Bununla yanaşı, əməkdaşlıq yerli şərait və lokal populyasiyanın müasir vəziyyəti nəzərə alınmaqla regional strategiyaların yaradılmasını, eləcə də ekoloji maarifləndirmə və yerli əhali ilə işi əhatə etməlidir.
İşçi görüşdə, həmçinin perspektivdə vəhşi təbiətdə növün davamlı populyasiyasının formalaşması ilə bəbirin yeni buraxılma zonalarının müəyyən edilməsi məqsədilə “Qafqaz Təbiəti Mərkəzi”nin dəstəyi ilə Qafqaz Qoruqlar və Milli Parklar Assosiasiyasının apardığı çöl tədqiqatları müzakirə olunub. Artıq cari ilin sonunda qeyd olunan iş başa çatdırılacaq ki, bu da ekoloqlara potensial buraxılma ərazilərinin aşkar edilməsi və yem bazasının vəziyyəti üzrə əldə edilmiş məlumatlar nəzərə alınmaqla bəbirin reintroduksiyası proqramının reallaşdırılmasının gələcək strategiyasını formalaşdırmağa imkan verəcək.
“Şimali Qafqaz təbiətinin qorunması və mühafizəsi mərkəzi” Muxtar Qeyri-Kommersiya Təşkilatı (“Qafqaz Təbiəti Mərkəzi” MQKT) “Şimali Qafqaz Kurortları” Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən yaradılıb. “Qafqaz Təbiəti Mərkəzi” MQKT-nin məqsədi Şimali Qafqaz təbiətinin potensialının qorunmasına, artırılmasına və mühafizəsinə, Şimali Qafqaz Federal Dairəsində ekoloji təşəbbüslərin dəstəklənməsi və irəliləyişinə, Şimali Qafqazın flora və faunasının nadir və yox olma təhlükəsi ilə üzləşən növlərinin qorunması üzrə təbiətin mühafizəsi layihələrinin reallaşdırılmasına yönəldilmiş layihələri sistemli əsasda həyata keçirməkdir.
IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyi Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2011-ci il iyulun 12-də Bakıda təsis edilib. Təşkilatın fəaliyyəti ictimaiyyəti ətraf mühitin problemləri barədə məlumatlandırmağa, gənclərlə əməkdaşlığa, ekoloji problemlər və onların düzgün həllinin axtarışı sahəsində təhsilə istiqamətlənib.
Qafqazda Ön Asiya bəbirinin bərpası (reintroduksiya) üzrə proqram Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin təşəbbüsü ilə 2007-ci ildən reallaşdırılır. Proqramın inkişafı məqsədilə Soçi Milli Parkında Qafqazda Bəbirlərin Bərpası Mərkəzi tikilib. Hazırda Mərkəzdə "Qırmızı kitab"a düşmüş heyvanın 13 növü yaşayır, 3 bəbir 2016-cı il iyulun 15-də Qafqaz biosfer qoruğunun vəhşi təbiətinə buraxılıb. Mütəxəssislər cütlüklərin formalaşdırılması, yeni doğulmuş bəbirlərə qulluq və gənc bəbirlərin vəhşi təbiətə buraxılmasına hazırlıq üzrə işləri davam etdirirlər.

Founder of IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Public Union, Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva visited the Centre for Rehabilitation of Leopards in the Caucasus in the Sochi National Park.
Leyla Aliyeva participated in the vaccination of newly-born leopards, and had a working meeting with the leadership of the Caucasian Nature Centre Autonomous Non-commercial Organization. At the meeting, perspectives of rehabilitating the historical natural habitat of the Front Asian leopards were discussed.
Head of IDEA Public Union Leyla Aliyeva said the Front Asian leopards had once lived in Azerbaijan’s wilderness: “Individual leopard species are still encountered in high mountainous regions of the country. Our country, just like the Russian Federation, perceives the significance of protecting this beast and returning it to the wilderness of the Caucasian mountains. Our countries are united not only by general boundaries, but also by the common vector in the activity towards protecting the nature, including the implementation of the programme for reintroduction of the leopard. By exerting our joint efforts, involving best Russian and Azerbaijani environmentalists, we can reach significant achievements in the formation of leopards’ sustainable biological population in the natural environment.”
At the end of June, during the vaccination of newly-born leopards in the Centre for Rehabilitation of Leopards in the Caucasus, a veterinarian and assisting him Centre employees isolated male Zadiga and female Andrea from their mother, examined them medically, checked their weight, and vaccinated against infectious diseases, using special vaccines. At the moment, there are two female and one male leopards living in the Centre. Their weights are 4.4, 4.9 and 4.7 kilograms.
Director of the Centre for Rehabilitation of Leopards in the Caucasus Umar Semyonov said: “This year, six leopards were born in the Centre – by three cubs from each of the two females. Such high productivity is associated with the good physical and psychological conditions of the animals we have been taking care of here. Thanks to the construction of new open-air cages, there will be enough area - maximum similar to the natural environment - for the newly born cubs.”
According to General Director of the “Caucasian Nature Centre” Renat Shyushayten, the rehabilitation programme for the Front Asian leopard’s population has been the brightest project on the protection of nature on an international level: “Unfortunately, the condition of the Front Asian leopard – both in the wilderness and also those preserved in zoos – may not be considered as prosperous. This species may not be rehabilitated without assistance in many places of the world, including Russia. From this standpoint, consolidation of the efforts by the world’s nature conservation units, including the Republic of Azerbaijan and IDEA Public Union, is more important for us. Together with partners, in-depth study of the historical habitats where this type of leopard had lived earlier, those we encounter nowadays, or those areas to be generated as a result of releasing them into the wilderness on the territory of Russia – is essential.”
Moreover, the cooperation should cover creation of the regional strategy, taking into consideration the local conditions and the contemporary condition of the local population, as well as ecological enlightenment, and work with the local population.
At the working meeting, with a view to defining new zones for realising leopards into, with formation of sustainable population of this species in the wilderness, the field studies of the Association of Caucasian Reserves and National Parks, supported by the Caucasian Nature Centre, were discussed. By the end of the current year, the aforementioned work will be completed, which will allow ecologists to discover potential areas to release leopards and, taking into consideration the data obtained on the status of food basis, and to form the future strategy for implementing leopard’s reintroduction programme.
The “Centre for Conservation and Protection of the North Caucasian Nature” Autonomous Non-commercial Organization (“Caucasian Nature Centre” ANCO) has been established by the “North Caucasus Resorts” Joint-stock Company. The objective of the “Caucasian Nature Centre” ANCO is to implement, on a systematic basis, projects aiming to preserve, strengthen and protect the North Caucasian nature’s potential, support and promote ecological initiatives in the North Caucasian Federal Region, and realization of nature conservation projects on protection of rare species and those facing the peril of extinction.
IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Public Union was founded following the initiative of Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva on July 12, 2011 in Baku. The organization’s activity is aimed at enlightening the public on the environmental challenges, cooperation with the youth, and educating them on ecological problems, and seeking correct solution thereof.
The program for the rehabilitation (reintroduction) of the Front Asian leopard in the Caucasus has been implemented since 2007, following Russian President Vladimir Putin’s initiative. With the objective of developing the programme, the Centre for Rehabilitation of Leopards has been constructed in the Sochi National Park. At the moment, 13 animal species entered on the Red List are living in the Centre, and on July 15, 2016, 3 leopards were released into the wilderness of the Caucasian Biosphere Reserve. Specialists have been going on to do their works on preparations for the formation of couples, caring for newly-born cubs, and releasing young leopards into the wild.