Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva sentyabrın 10-da Milli Onkologiya Mərkəzinin (MOM) Uşaq Klinikasında olub.
Klinikada müalicə olunan uşaqlara baş çəkən Leyla Əliyeva onların səhhəti, müalicələrinin gedişi ilə maraqlanıb.
Milli Onkologiya Mərkəzinin baş direktoru, akademik Cəmil Əliyev Uşaq Klinikasında aparılan müalicələr barədə məlumat verib. Bildirib ki, 2012-ci ildən fəaliyyət göstərən klinikada kompleks müalicənin bütün növləri yüksək səviyyədə icra edilir. Burada kimya və şüa terapiyası, cərrahiyyə müalicəsi, immunoterapiya üsulları uğurla həyata keçirilir.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Uşaq Klinikasının gələcək fəaliyyəti üçün zəruri məqamlarla maraqlanıb və Fondun səhiyyə, xüsusilə uşaqların sağlamlığı ilə bağlı məsələlərə daim önəm verdiyini bildirib.
Leyla Əliyeva Uşaq Klinikasında müalicə olunan uşaqlarla söhbət edib, onlara hədiyyələr təqdim edib, tezliklə sağalmalarını arzulayıb, uşaqlarla şəkillər çəkdirib. Valideynlər burada yaradılan yüksək şəraitdən razılıqlarını bildirib, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya minnətdarlıq ediblər.
Azərbaycan Milli Onkologiya Mərkəzinin baş həkimi Azad Kərimli qeyd edib ki, uşaqlarda onkoloji xəstəliklərin müalicə prinsipləri böyüklərdən çox da fərqlənmir. Lakin uşaqların müalicəsinin özünəməxsus xüsusiyyətləri var. Uşaq onkoloji xəstəlikləri ilə mübarizə sanki gözəgörünməz düşmənlə döyüşü xatırladır. Bu, çox çətin və məsuliyyətli işdir. Odur ki, ölkəmizdə uşaq onkologiyası və hematologiyasının inkişafı məqsədilə müxtəlif layihələr həyata keçirilməkdədir.
Diqqətə çatdırılıb ki, Uşaq Klinikasında çalışan mütəxəssislər təhsillərini Əziz Əliyev adına Azərbaycan Dövlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunda, Avstriya, ABŞ, Almaniya və Türkiyənin qabaqcıl tibb müəssisələrində alıblar. Klinikada müasir standartlara uyğun protokollarla terapiya aparılır və yaranmış fəsadlar peşəkarlıqla aradan qaldırılır. Beynəlxalq təcrübələrdən, yeni texnoloji imkanlardan istifadə etməklə, həmçinin xəstələrə fərdi yanaşmaqla onları sağaltmaq əsas məqsəddir. MOM-un Uşaq Klinikası hazırda dövlət hesabına ən müasir tibbi avadanlıqla, gündəlik fəaliyyətdə tələb olunan bütün növ tibbi ləvazimatlarla və dərman preparatları ilə təmin edilib.
Hazırda klinikada 38 uşaq müalicə alır. Onların sırasında intellektləri və istedadları ilə seçilən uşaqlar çoxdur.
Leyla Əliyeva klinikanın xüsusi guşəsində bu uşaqlarla söhbət edib, onlara hədiyyələr verib. Uşaqlar Azərbaycan haqqında, habelə vətənpərvərlik mövzusunda şeirlər söyləyiblər, musiqi nömrəsi təqdim ediblər, birgə şəkillər çəkdiriblər. Rəssamlıq istedadı olan uşaqlar əl işlərini Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidentinə hədiyyə ediblər.
Leyla Əliyeva, həmçinin klinikanın kollektivi ilə də söhbət edib, onlara işlərində uğurlar arzulayıb.

10 сентября вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева посетила Детскую клинику Национального центра онкологии (НЦО).
Навестив лечащихся в клинике детей, Лейла Алиева поинтересовалась их здоровьем, ходом лечения.
Генеральный директор Национального центра онкологии, академик Джамиль Алиев проинформировал о лечении, проводимом в Детской клинике. Он сообщил, что в клинике, которая действует с 2012 года, на высоком уровне выполняются все виды комплексного лечения. Здесь успешно проводятся химическая и лучевая терапия, хирургическое лечение, методы иммунотерапии.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева поинтересовалась насущными моментами для дальнейшей деятельности Детской клиники, отметила, что Фонд всегда придает важное значение вопросам здравоохранения, особенно здоровья детей.
Лейла Алиева побеседовала с детьми, лечащимися в Детской клинике, вручила им подарки, пожелала скорейшего выздоровления, сфотографировалась с ними. Родители высказали удовлетворение созданными здесь прекрасными условиями, выразили признательность президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой и вице-президенту Фонда Лейле Алиевой.
Главный врач Национального центра онкологии Азербайджана Азад Керимли отметил, что принципы лечения онкологических заболеваний у детей не очень отличаются от взрослых. Однако лечение детей имеет свои особенности. Борьба с детскими онкологическими заболеваниями напоминает битву с невидимым врагом. Это очень сложная и ответственная работа. Поэтому в нашей стране реализуются различные проекты с целью развития детской онкологии и гематологии.
Было сообщено, что специалисты, работающие в Детской клинике, получили образование в Азербайджанском государственном институте усовершенствования врачей, ведущих медицинских учреждениях Австрии, США, Германии и Турции. В клинике проводится терапия по протоколам, соответствующим современным стандартам, профессионально устраняются возникающие осложнения. Главная цель – вылечить больных, используя международный опыт, новые технологии, а также применяя индивидуальный подход. В настоящее время Детская клиника НЦО за государственный счет обеспечена самым современным медицинским оборудованием, всеми видами медицинских принадлежностей и лекарственных препаратов, требуемых в каждодневной деятельности.
В настоящее время в клинике получают лечение 38 детей. Среди них много детей, отличающихся интеллектом и талантами.
Лейла Алиева побеседовала с этими детьми в специальном уголке клиники, вручила им подарки. Дети прочитали стихи об Азербайджане, а также на патриотическую тему, представили музыкальные номера, сфотографировались. Дети, обладающие художественными талантами, подарили свои рисунки вице-президенту Фонда Гейдара Алиева.