“RAGB nəsli: vətənpərvərlik, yaradıcılıq, uğur” mövzusunda forumun işində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, RAGB-nin sədri Leyla Əliyeva iştirak edib.
Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə təşkil edilmiş bu forumda 500-dən çox nümayəndə, fəxri qonaqlar, Azərbaycanın və Rusiyanın rəsmi şəxsləri iştirak edib. RAGB-nin 62 regional bölməsinin fəalları, Azərbaycan diasporunun və Rusiyanın gənclər təşkilatlarının nümayəndələri də foruma qatılıblar.
Tədbirin əvvəlində forum iştirakçıları “Müstəqil Azərbaycan–25 il” sərgisi ilə tanış olublar. Sərgidə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun, “Baku” jurnalının və “IDEA” birliyinin stendləri nümayiş etdirilib.
İllik gənclər forumunun açılış mərasiminin əvvəlində RAGB-nin 2016-cı ildəki fəaliyyətinə həsr edilmiş film göstərilib.
Sonra Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, RAGB-nin sədri Leyla Əliyeva forumda çıxış edib.
Leyla Əliyeva RAGB-nin yaradılmasının ilk günlərindən onun işində iştirak edən Birliyin fəallarına təşəkkürünü bildirib, yeni iştirakçılara bütün təşəbbüslərində uğurlar arzulayıb: “Səkkiz il ərzində biz kifayət qədər böyük iş görmüşük. Bizim başlıca məqsədimiz Azərbaycanın qədim ənənələrini, zəngin mədəniyyətini və tarixini qoruyub saxlamaq, bütün xalqlara və dinlərə hörmət bəsləmək, qarşılıqlı yardım və qarşılıqlı dəstək, Rusiya cəmiyyətinə inteqrasiya və Azərbaycanı Rusiyada layiqincə təmsil etməkdir”.
RAGB üzvlərini Azərbaycana sevgi hissinin birləşdirdiyini vurğulayan Leyla Əliyeva deyib: “Biz bütün tədbirlərimizi yaradıcı ruhda, sevgi duyğuları ilə həyata keçirməyə çalışırıq. Bizim əsas nailiyyətlərimizdən biri ondan ibarətdir ki, bu gün bütün Rusiyada RAGB-nin 60-dan çox regional bölməsi var. Klublarımız müntəzəm olaraq konsertlər, digər tədbirlər təşkil edir. Mən bilirəm ki, bu gün sizin çoxunuz uzun məsafə qət edərək regionlardan bizim foruma gəlmisiniz. Buna görə sizə təşəkkür etmək istəyirəm. Çox xoşdur ki, bu gün bizi həm tanıyır, həm də sevirlər, bizim klublarımız öz təcrübəsini başqa klublar və təşkilatlarla bölüşür”.
“Azərbaycan gəncləri ölkəmizin tarixinə çox qayğı ilə yanaşır. Buna görə biz hər il dünyanın bir sıra ölkələrində “Xocalıya ədalət” kampaniyası çərçivəsində Xocalı faciəsinin qurbanlarının xatirəsinə həsr edilmiş tədbirlər keçiririk. Gələn il bu dəhşətli faciənin 25-ci ildönümü qeyd ediləcək. Bir daha heç vaxt, dünyanın heç bir yerində belə halların təkrarlanmaması üçün dünya birliyinin bu hadisəyə hüquqi qiymət verməsi çox vacibdir. Çoxsaylı dövlətlər, ABŞ-ın on ştatı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Xocalı qırğınını soyqırımı kimi tanıyıb. Lakin biz əldə edilənlərlə kifayətlənməyəcək, bu istiqamətdə işi davam etdirəcəyik. İnanırıq ki, ədalət zəfər çalacaq, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa ediləcək, bütün qaçqınlar və məcburi köçkünlər öz doğma evlərinə, doğma torpaqlarına qayıdacaqlar”.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan gəncləri idman oyunlarında fəal iştirak edir, mini futbol üzrə hər il keçirilən çempionat, Heydər Əliyev Kuboku hamıya məlumdur. Biz, həmçinin RAGB universiadasını keçirmiş, hərbi vətənpərvərlik oyunlarında , “Nə? Harada? Nə vaxt?” yarışlarında iştirak etmişik. Rusiya səhnəsində parlaq çıxış edən “ŞHK” komandamızı dəstəkləyirik. Bizim ən nəcib təşəbbüslərimizdən biri təmənnasız qanvermə üzrə “Qanın milləti yoxdur” aksiyasıdır. RAGB-nin fəalları müntəzəm surətdə uşaq evlərinə və qocalar evlərinə baş çəkir, qayğı və sevgiyə ehtiyacı olan uşaqlar üçün bayram şənlikləri təşkil edirlər. Leyla Əliyeva tədbir iştirakçılarını əmin edərək deyib: “Biz bu istiqamətdə işimizi bundan sonra da davam etdirəcəyik”.
“RAGB elə məkandır ki, orada siz öz biliklərinizi dərinləşdirə və yeni biliklər əldə edə bilərsiniz. Biz çox şadıq ki, bu gün Azərbaycanda da Rusiyanın ən yaxşı universitetlərində təhsil almaq olar: Azərbaycanda Moskva Dövlət Universitetinin və İ. M. Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin filialları fəaliyyət göstərir. RAGB-nin ofisində xarici dilləri öyrənmək olar və ümid edirəm ki, tezliklə bizdə Azərbaycan dili kursları açılacaq”.
Bugünkü forumda yeni ideyaları, yeni təşəbbüsləri müzakirə etmək imkanı olmasını vurğulayan Leyla Əliyeva tədbir iştirakçılarına müraciətlə deyib: “Sizdən xahiş etmək istəyirəm, panellərdə yeni ideyalar və layihələr təklif edin”.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan ilə Rusiyanı çoxillik dostluq və mehriban qonşuluq ənənələri birləşdirir: “Çox dəyərli faktdır ki, bizim ölkəmizdəki məktəblərdə rus dilinin öyrənilməsi tam həcmdə saxlanılıb, Bakı Slavyan Universiteti, Rus Dram Teatrı fəaliyyət göstərir. Bizdə böyük rus mədəniyyətini, rus ədəbiyyatı və incəsənətini çox sevirlər. Keçən il RAGB Rusiyanın bir sıra şəhərlərində “Biz böyük Qələbənin varisləriyik”, “Ölməz alay” aksiyalarında iştirak edib, axı bu, bizim ümumi tariximiz və ümumi qələbəmizdir”.
Ətraf mühitin qorunması mövzusuna da toxunulub: “Beş il bundan əvvəl biz IDEA təşkilatını yaratdıq. Ötən müddətdə çox iş görmüşük. Bizim əsas vəzifəmiz nəsli kəsilmək təhlükəsi qarşısında olan heyvanları qorumaqdır. Bu yaxınlarda Azərbaycanda sahibsiz heyvanlar üçün sığınacaq açılıb. Bu, belə heyvanlar üçün regionda ən böyük sığınacaqlardan biridir. Çox nadir və qəşəng heyvan olan Qafqaz bəbiri haqqında filmin premyerası “National Geographic” telekanalında göstərilib. Fürsətdən istifadə edib bu nadir heyvan cinsinin populyasiyasının davam etdirilməsi üçün gördüyü bütün işlərə, habelə bizimlə əməkdaşlıq etdiyinə görə “Qafqaz təbiəti mərkəzi” avtonom təşkilatına təşəkkürümü bildirmək istərdim. Azərbaycanda bizim gənclər 5 milyondan çox ağac əkiblər. Əlbəttə, sevindirici haldır ki, biz təkcə Azərbaycanda deyil, Rusiyada da ağac əkirik. Bu gün ekoloji paneldə siz bizim layihələr barədə daha ətraflı məlumat ala biləcəksiniz. Maraqlananlardan xahiş edirəm, bizə birləşsinlər, çünki təbiətimizin qorunması işinə hər birimiz öz töhfəmizi verə bilərik”.
“Bu gün Azərbaycan müxtəlif forumların, konfransların keçirildiyi məkana çevrilib. Bizdə dünyada ən maraqlı tədbirlər keçirilir. Azərbaycanda “Eurovision-2012” mahnı müsabiqəsi, birinci Avropa Oyunları, Formula-1 yarışı, Şahmat Olimpiadası uğurla keçirilib. Çox sevindirici haldır ki, ölkəmizi tanıyır, sevirlər, bizə qonaq gələn insanların sayı durmadan artır. Bildiyiniz kimi, biz hər il Rusiya gənclərini ölkəmizə səfərə dəvət edirik. Fürsətdən istifadə edib sizin hamınızı bizim günəşli Bakı şəhərinə bir daha dəvət etmək istəyirəm”.
Vurğulanıb ki, RAGB-də işləmək yaxşı, müstəqil və xeyirxah işlərlə dolu həyata qədəm qoymaq yolunda ilk addımdır.
Azərbaycanda hökm sürən tolerantlıq mühitindən danışılıb, ölkəmizdə müxtəlif millətlərə, dinlərə, mədəniyyətlərə mənsub insanların həmişə sülh və həmrəylik şəraitində yaşadığı, tolerantlığın bizim üçün nailiyyət yox, həyat tərzi olduğu vurğulanıb.
Leyla Əliyeva çıxışının sonunda deyib: “Çətin işlərə girişməkdən, səhv etməkdən qorxmayın. Axı, biz yenilikləri məhz səhvlərimiz üzərində öyrənirik. Bir-birinizə kömək edin, bir-birinizi dəstəkləyin, hər işi sevgi ilə görün və öz qəlblərinizi sevgi üçün açın”.
Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, Moskva Hökuməti yanında Milli Siyasət və Regionlararası Əlaqələr Departamentinin rəhbəri Vitali Suçkov, Rusiya Gənclər və Uşaq Birlikləri Milli Şurasının sədri Qriqori Petuşkov, Azərbaycanın millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət xidmətinin baş məsləhətçisi Etibar Nəcəfov və Rusiya Hökuməti yanında Maliyyə Universitetinin tələbəsi Həbib Əbdürrəhmanzadə, Milli Məclisin gənclər və idman komitəsinin sədri Fuad Muradov, Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu Forumda çıxış ediblər.
Tədbirin sonunda əlaçı tələbələrin, RAGB-nin keçirdiyi müsabiqə qaliblərinin və gənclər təşkilatının fəallarının təltif edilməsi mərasimi olub.
Leyla Əliyeva Rusiyanın ali məktəblərində əla qiymətlərlə oxuyan azərbaycanlı tələbələrə “Gənclər Birliyinin əlaçısı” diplomlarını təqdim edib.
Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin fəaliyyətinin işıqlandırılmasına görə AZƏRTAC-ın Rusiya Federasiyasındakı xüsusi müxbiri Fəridə Abdullayeva, Azərbaycan Televiziyasının Moskvadakı müxbir məntəqəsinin rəhbəri Zakir Musayev və APA agentliyinin Rusiya bürosunun rəhbəri Fərid Əkbərov RAGB-nin diplomları ilə təltif edilib.
Daha sonra Forum işini “Multikulturalizm millətlərarası və dövlətlərarası münasibətlərin əsası kimi”, “2017-ci il Rusiyada ekologiya ili-Azərbaycan gəncliyinin töhfəsi”, “Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin diasporun möhkəmlənməsində rolu” və “Gənclər biznesdə: startapların yaranması və inkişafı” mövzularında bölmə iclasları ilə davam etdirib.

6 декабря в Москве в Международном выставочном центре «Крокус Экспо» прошел VII ежегодный Форум Азербайджанского молодежного объединения России (АМОР).
В работе Форума на тему «Поколение АМОР: патриотизм, творчество, успех» приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева, председатель АМОР Лейла Алиева.
В этом году Форум, организованный при поддержке Министерства молодежи и спорта Азербайджана, собрал более 500 делегатов, почетных гостей и официальных лиц Азербайджана и России. В Форуме также приняли участие активисты 62 региональных отделений АМОР, представители азербайджанской диаспоры и молодежных организаций России.
В начале мероприятия участники ознакомились с выставкой «Независимый Азербайджан – 25 лет», где были представлены стенды Фонда молодежи при Президенте Азербайджанской Республики, журнала «Баку», Общественного объединения İDEA.
Церемония открытия ежегодного молодежного форума началась с показа фильма, посвященного деятельности АМОР в 2016 году.
Затем перед участниками Форума выступила вице-президент Фонда Гейдара Алиева, председатель АМОР Лейла Алиева.
Лейла Алиева поблагодарила активистов АМОР, которые с самого начала создания организации принимают участие в ее работе, и пожелала новым участникам объединения удачи во всех начинаниях. «За 8 лет мы проделали достаточно большую работу. Главными для нас являются сохранение древних традиций, богатой культуры и истории Азербайджана, взаимопомощь и взаимоподдержка, уважительное отношение ко всем народам и религиям, интеграция в российское общество и достойное представление Азербайджана в России», - отметила Лейла Алиева.
Она подчеркнула, что членов АМОР объединяет любовь к Азербайджану. «Мы стараемся проводить все наши мероприятия в творческом духе, с любовью. Одно из главных наших достижений – это то, что на сегодня у АМОР есть более 60 региональных отделений по всей России. Наши клубы регулярно проводят концерты, мероприятия. Я знаю, что многие сегодня проделали длинный путь и приехали к нам из регионов. Хочу поблагодарить вас за это. Очень приятно, что сегодня нас не только знают, но и любят, а наши клубы делятся своим опытом с другими клубами и организациями», - сказала лидер АМОР.
«Азербайджанская молодежь очень бережно относится к истории Азербайджана. Поэтому каждый год во многих странах мира мы проводим мероприятия, посвященные памяти жертв Ходжалинской трагедии в рамках кампании «Справедливость к Ходжалы». В следующем году будет отмечаться 25-я годовщина этой страшной трагедии. Очень важно, чтобы мировое сообщество дало правовую оценку этому трагическому событию, чтобы подобное больше нигде в мире не повторялось. Ходжалинский геноцид признали десятки государств, десять штатов США и Организация исламского сотрудничества. Но мы не остановимся на достигнутом, будем продолжать работать в этом направлении, и верим, что справедливость восторжествует, территориальная целостность Азербайджана будет восстановлена, а все беженцы и вынужденные переселенцы вернутся в свои родные дома, на свои родные земли», - заявила вице-президент Фонда Гейдара Алиева.
Как отметила Лейла Алиева, азербайджанская молодежь принимает активное участие в спортивных играх, всем известен ежегодный чемпионат по мини-футболу на Кубок Гейдара Алиева. «Также мы провели Универсиаду АМОР, участвовали в военно-патриотических играх, в игре «Что? Где? Когда?», поддерживаем нашу команду КВН, которая блестяще выступает на российской сцене. Одним из самых благородных наших начинаний является акция «У крови нет нации» по безвозмездной сдаче крови. Активисты АМОР регулярно посещают детские дома и дома престарелых, устраивают праздники для детей, которые нуждаются в тепле и любви. Мы будем и дальше продолжать работать в этом направлении», - заверила Лейла Алиева.
«АМОР – это место, где вы можете углубить свои знания и приобрести новые. Мы очень рады, что сегодня и в Азербайджане можно получить образование в лучших университетах России: в Азербайджане функционируют филиал МГУ и филиал Первого Московского государственного медицинского университета им.И.М.Сеченова. В офисе АМОР можно изучать иностранные языки, и я надеюсь, что в скором времени у нас откроются курсы азербайджанского языка», - добавила Лейла Алиева.
Подчеркнув, что сегодняшний Форум – это возможность обсудить новые идеи, новые инициативы, Лейла Алиева обратилась к его участникам с просьбой предлагать на панелях новые идеи и проекты.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева отметила, что Азербайджан и Россию связывают долгие годы дружбы и добрососедства. «Очень ценно, что у нас в стране в полном объеме сохранилось изучение русского языка в школах, действуют Бакинский славянский университет, Русский драматический театр. У нас очень любят великую русскую культуру, литературу и искусство. В прошлом году АМОР во многих городах России приняло участие в акциях «Мы наследники Великой Победы», «Бессмертный полк», ведь это наша общая история и общая победа», - сказала председатель АМОР.
Лейла Алиева коснулась также темы защиты окружающей среды: «Пять лет назад мы создали организацию IDEA. За это время мы проделали большую работу. Главная наша задача – это защита животных, находящихся под риском исчезновения. Недавно в Азербайджане открылся приют для бездомных животных, один из самых больших в регионе. На канале National Geographic состоялась премьера фильма о кавказском леопарде, очень редком и красивом животном. Пользуясь случаем, я хотела бы поблагодарить автономную организацию «Центр природы Кавказа» за все, что они делают для продолжения популяции этой редкой породы, а также за их сотрудничество с нами. Наша молодежь в Азербайджане посадила более 5 миллионов деревьев. Конечно, радует, что мы сажаем деревья не только в Азербайджане, но и в России. Сегодня вы на экологической панели сможете более подробно узнать о наших проектах, и тех, кому это интересно, я прошу к нам присоединиться, ведь каждый из нас может внести вклад в защиту нашей природы», - подчеркнула Лейла Алиева.
«Сегодня Азербайджан стал площадкой для проведения различных форумов, конференций, у нас проходят самые интересные мероприятия в мире, - сказала вице-президент Фонда Гейдара Алиева. – в Азербайджане успешно прошли песенный конкурс «Евровидение», первые Европейские игры, гонки «Формула-1», Шахматная олимпиада. Очень радует, что нашу страну узнают, любят, и все больше и больше людей приезжают к нам в гости. Как вам известно, мы каждый год приглашаем российскую молодежь посетить нашу страну. Пользуясь случаем, я хочу еще раз пригласить всех вас в наш солнечный город Баку».
По мнению лидера молодежной организации, работа в АМОР – это первый шаг во взрослую, самостоятельную и полную добрых дел жизнь. «Не бойтесь браться за трудные дела, не бойтесь ошибиться. Ведь именно на ошибках мы учимся новому. Помогайте друг другу, поддерживайте друг друга, творите все с любовью и откройте свои сердца для любви», - заключила вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
На форуме выступили министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов, председатель Национального совета молодежных и детских объединений России Григорий Петушков, главный консультант Службы Государственного советника Азербайджанской Республики по межнациональным вопросам, вопросам мультикультурализма и религии Этибар Наджафов, студент Финансового университета при правительстве РФ Габиб Абруррахманзаде, председатель комитета Милли Меджлиса по молодежи и спорту Фуад Мурадов, посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглу.
На церемонии открытия Форума председатель АМОР Лейла Алиева наградила отличников учебы и активистов АМОР дипломами и сертификатами.
За активное освещение работы АМОР Лейла Алиева наградила руководителя корреспондентского пункта АЗЕРТАДЖ в Российской Федерации Фариду Абдуллаеву, руководителя корпункта ЗАО «Азербайджанское телерадиовещание» - АзТВ Закира Мусаева и руководителя российского бюро информационного агентства АПА Фарида Акберова дипломами АМОР.
Затем молодые активисты и эксперты приняли участие в заседаниях секций на темы «Мультикультурализм как основа межнациональных и межгосударственных отношений», «2017 - Год экологии в России – вклад азербайджанской молодежи», «Роль АМОР в укреплении диаспоры», «Молодежь в бизнесе: создание и развитие стартапов».
Форум «Поколение АМОР – патриотизм, творчество, успех» завершил свою работу пленарным заседанием и подведением итогов работы секций.