Moskvada Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə 28 May-Respublika gününə həsr edilmiş mərasim keçirilib. Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva, Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Aleksandr Yakovenko, Rusiya Federal Məclisinin və Dövlət Dumasının üzvləri, ictimai-siyasi xadimlər, xarici ölkələrin Rusiyadakı səfirləri iştirak ediblər.
Mərasimdə çıxış edən Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini bildirib. Bu münasibətlərin kökündə iki xalqın tarixi dostluğu və möhkəm qonşuluq əlaqələrinin dayandığını deyən səfir ölkəmizin müstəqillik tarixində Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin mühüm əhəmiyyətini qeyd edib. O, iki ölkə arasında inkişaf edən əlaqələrin qarşılıqlı anlaşmaya və etimada söykəndiyini diqqətə çatdırıb, bu münasibətlərin inkişafında hər iki ölkənin dövlət başçılarının xüsusi rolunu vurğulayıb. P.Bülbüloğlu bildirib ki, Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyev və Rusiyanın o vaxtkı Prezidenti Vladimir Putin tərəfindən əsası qoyulmuş əməkdaşlıq bu gün yeni müstəvidə Prezident İlham Əliyev və Rusiya Prezidenti Dmitri Medvedev tərəfindən davam etdirilir.
Rusiya Xarici İşlər nazirinin müavini Aleksandr Yakovenko isə bayram münasibətilə Azərbaycan xalqını təbrik edib, Rusiyanın Azərbaycanla bütün sahələrdə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğunu, bu əlaqələrə böyük dəyər verdiyini söyləyib. O, iki ölkə arasında əlaqələrin bundan sonra da inkişaf edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Respublika gününə həsr edilən tədbirdə Azərbaycan və Rusiya incəsənət ustalarının iştirakı ilə konsert proqramı təqdim olunub.

Ceremony was organized in Moscow by Azeri Embassy to Russia on 28 May-Republic Day. Leila Aliyeva, Head of Russia Office of Heydar Aliyev Foundation, Alexander Yakovenko, Deputy Foreign Minister of Russia, members of Russian Federal Assembly and State Duma, public-political figures and foreign ambassadors attended the ceremony.
Addressing the event Azeri Ambassador Polad Bulbuloglu said based on historical friendship and firm neighborhood of our nations Russia-Azerbaijan relations intensively develop. Noting huge importance of these relations in history of independence of our country he mentioned these ties are based on mutual understanding and trust. The Ambassador stressed special role of presidents of both countries, saying cooperation started by national leader Heydar Aliyev and Vladimir Putin is continued by Presidents Ilham Aliyev and Dmitri Medvedev.
Congratulating the nation of Azerbaijan on the holiday Alexander Yakovenko said Russia is interested in cooperation with Azerbaijan in all fields and attaches huge value to these relations. He expressed hope for development of bilateral relations.