Dövlətimizin başçısı, xanımı və ailə üzvləri kompleksdə yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Yetkinlik yaşına çatmamış görmə imkanı məhdud şəxslər üçün sosial reabilitasiya mərkəzi tədris, üzgüçülük və idman zalı korpuslarından ibarətdir. Binada konfrans zalı və sərgi salonu var. Yetkinlik yaşına çatmamış görmə imkanı məhdud şəxslərin əl işləri sərgi salonunda nümayiş etdirilir. Bina görmə imkanı məhdud şəxslər üçün nəzərdə tutulmuş səsli sistemin olduğu liftlə də təchiz edilib. Mərkəzdə 12 çarpayılıq 4 palata, camaşırxana, metodika və stolüstü oyunlar otaqları da yaradılıb. Binada Brayl əlifbasının tədrisi, Brayl yazı nəşrləri, səsli nəşrlər, adaptasiya avadanlığı və ondan istifadənin öyrədilməsi üçün otaqlar da müasir səviyyədədir. Mərkəzdə rəqs və musiqi məşğələləri, həmçinin kompyuter, biblioqrafik icmal, iri şrift otaqları və zəngin kitabxana da buraya gələnlərin ixtiyarına veriləcək.
Kompleksin 2800 kvadratmetrə yaxın tədris korpusunda okulist, terapevt, oftalmoloq, psixoloji təhlil, masaj, ayaq hissiyyatının artırılması və əl ağacından istifadəyə dair təlim, görmə imkanı məhdud şəxslərin vizual təsəvvürünün və yaddaşının inkişafı üçün təlim otaqları, həmçinin yeməkxana yaradılıb.
İdman korpusunda isə oyunlar zalı, təlimatçı və həkim otaqları var. Zalda görmə imkanı məhdud şəxslər idmanın müxtəlif növləri ilə məşğul ola bilərlər. Mərkəzin üzgüçülük korpusu da müasir səviyyədədir. Burada 25 metr uzunluğunda hovuz yaradılıb.
Ərazidə inşa olunan binaların hamısı mərkəzləşdirilmiş isti su, havalandırma sistemləri ilə təchiz edilib, iki su çəni, elektrik təchizatı üçün transformator yarımstansiyası quraşdırılıb. Bütün korpuslar müasir mebel, inventar və digər avadanlıqla təchiz olunub. Ərazidə geniş abadlıq-quruculuq işləri aparılıb.
Sonra Prezident İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri 18 yaşdan yuxarı şəxslər üçün sosial sığınacaqda yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Ümumi sahəsi 2011 kvadratmetr olan üçmərtəbəli binada həkim otağı, tibbi müayinə, qəbul-qeydiyyat şöbəsi, yeməkxana və mətbəx, camaşırxana, təmiz inventar otaqları yaradılıb. Sığınacaqda, həmçinin stolüstü oyunlar, kompyuter, müvəqqəti müalicə boksu və müalicə otaqları, digər inzibati otaqlar var. Əlli yerlik on yataq otağında isə hər cür şərait mövcuddur. Binadakı konfrans zalında müxtəlif tədbirlərin keçirilməsi mümkün olacaq. Bundan başqa, bu qəbildən şəxslər sığınacağın qiraət zalından, kitabxanasından, stolüstü oyunlar otağından da istifadə edəcəklər. Binada ərzaq məhsulları üçün soyuducu kameralar, tərəvəz, yataq ləvazimatları, həmçinin bərk və yumşaq inventar anbarları da var.
Dövlətimizin başçısı və xanımı yetkinlik yaşına çatmayanlar üçün sosial sığınacaq və reabilitasiya mərkəzində yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Mərkəz reabilitasiya korpusu və idman zalından ibarətdir. Üçmərtəbəli reabilitasiya korpusunda həkim, tibbi müayinə, qəbul-qeydiyyat otaqları, yeməkxana və mətbəx, valideynlərlə görüş və xidməti heyət üçün otaqlar var. Binada kompyuter zalı, müəllimlər otağı və beş sinif otağı yaradılıb. Buradakı dərnək otaqlarında isə yetkinlik yaşına çatmamış şəxslər asudə vaxtlarını səmərəli keçirə bilərlər. Bu korpusda da konfrans zalı, stolüstü oyunlar və yataq otaqları sakinlərin ixtiyarına veriləcək. Mərkəzdə müasir idman zalı da yaradılıb.

President of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and family members attended the ceremony.
The Head of the State, his spouse and family members made themselves acquainted with the conditions created at the complex.
The social rehabilitation centre for under-age visually impaired people consists of a building with education, swimming and sports halls. The building accommodates also a conference hall and an exhibition salon. Handicrafts of under-age visually impaired people are displayed in the exhibition salon. The building has been provided with an elevator equipped with a voice system designed for visually impaired people. The centre features 4 wards with 12 beds, a laundry, and rooms for methodics and table games. Rooms in the building for teaching the Braille alphabet, Braille publications, voiced publications, adaptation equipment and teaching their use are high-level. Dance and music lessons, computer, bibliographic summary, large font rooms, and a rich library in the centre will be placed at the disposal of those coming here.
Education building of the centre, with the area of about 2800 square metres, accommodates rooms for ophthalmologist, therapist, psychological analysis, trainings for increasing sense in legs and using a walking-stick, training rooms for increasing visually impaired peoples’ visual imagination and memory, as well as a canteen.
In the sports building, there is a games hall, and rooms for a trainer and physician. Visually impaired people may engage in various types of sport. The swimming pool of the centre is also on an advanced level. Here has been built a 25-metre long pool.
All buildings constructed in the area have been provided with centralized hot water, air conditioning systems, and there are two water tanks and a transformer for electricity supply. All buildings have been provided with up-to-date furniture, inventory and other equipment. Extensive improvement and construction works have been carried out on the territory.
Then President Ilham Aliyev, Mrs Mehriban Aliyeva and family members made themselves acquainted with the conditions created in the social shelter for people over 18.
With the total area of 2011 square metres, the three-storied building features a physician’s room, medical examination, registration sections, a canteen and a kitchen, a laundry, and clean inventory rooms. In the shelter, there are also rooms for table games, computers, temporary treatment box and treatment rooms, and other administrative rooms. Ten sleeping rooms with fifty beds have been provided with all necessary conditions. Various events will be possible to hold in the conference room. Moreover, people of this kind will also use the reading hall, library, and a table games room. There are also cooling chambers, storehouses for vegetables, bed sets, as well as for solid and soft items in the building.
The President and his spouse made themselves acquainted with the conditions created in the social shelter and rehabilitation centre for under-age.
The centre consists of a rehabilitation building and a sports hall. The three-storied rehabilitation building features physician, medical examination and registration rooms, a canteen and a kitchen, rooms for meetings with parents, and for the service staff. A computer room, teachers’ room and five classrooms have been created in the building. In the rooms designed for study groups, the under-age may spend their leisure efficiently. This building too will have a conference room, a table games room, and sleeping rooms. An up-to-date sports hall has been created in the centre.