Martın 14-də Nizami Kino Mərkəzində IDEA İctimai Birliyinin “Azərbaycan. Ceyranların xilası” sənədli filminin təqdimatı olub.
Sonra film nümayiş etdirilib.
Azərbaycan faunasının incisi – ceyranlardan bəhs edən film Şirvan, Ağgöl, Abşeron, Korçay və Qobustandakı xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərində çəkilib. Xronometrajı 40 dəqiqə olan filmdə qeyd edilir ki, Cənubi Qafqazda ceyranlar vaxtilə sıx məskunlaşsa da, ötən əsrdə onların sayında kəskin azalma müşahidə olunub. 1961-ci ildə aparılan aviasayğı nəticəsində respublika ərazisində 131 baş ceyran qeydə alınıb. Bu nadir növün xilası üçün 1961-ci ildə Bəndovan dövlət təbiət yasaqlığı, 1969-cu ildə Şirvan dövlət qoruğu yaradılıb və 20 il sonra bu ərazilərdə ceyranların sayı 3 minə çatıb. 2003-cü ildə isə ərazidə Şirvan Milli Parkı yaradılıb. Nəticələrə nəzər saldıqda əminliklə söyləmək olar ki, Cənubi Qafqazda ceyranlar Azərbaycanda aparılan işlər sayəsində xilas edilib.
Sənədli filmdə 2010-cu il dekabrın 24-də Heydər Əliyev Fondu və Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən “Azərbaycan Respublikası ərazisində ceyranların mühafizəsi, reintroduksiyası və tarixi areallarının yenidən bərpası” proqramı çərçivəsində görülən işlər əksini tapıb. Belə ki, Şirvan Milli Parkının ərazisindən ceyranlar Acınohur-Sarıca və Mil düzlərinə, Bozdağ silsiləsinə və Qobustan-Cəngiçay Dövlət Təbiət Yasaqlığının ərazisinə gətirilib. Təsis edildiyi dövrdən etibarən IDEA İctimai Birliyi ceyranların bərpası və mühafizəsi üzrə fəaliyyəti dəstəkləyib və bu işə öz töhfəsini verib.
Filmin təqdimatından sonra rejissor İqor Bışnyov “Azərbaycan. Ceyranların xilası” layihəsinin təşəbbüskarı Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirərək çəkiliş prosesi barədə təəssüratlarını bölüşüb.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan. Ceyranların xilası” filmi İqor Bışnyovun rejissorluğu ilə IDEA tərəfindən reallaşdırılan dördüncü filmdir. İlk üç film IDEA İctimai Birliyinin “Azərbaycanın 9 möcüzəsi” adlı layihəsi çərçivəsində çəkilmiş “Şirvan Milli Parkı”, “Quşlar cənnəti – Ağgöl Milli Parkı” və “Göygöl Milli Parkı” sənədli filmləridir.
“Azərbaycan. Ceyranların xilası” filmi IDEA-nın təşəbbüsü ilə ölkəmizin ali təhsil müəssisələrində, həmçinin birliyin Bakı və Gəncə şəhərlərindəki resurs mərkəzlərində nümayiş etdiriləcək. Bununla yanaşı, filmin digər ölkələrdə və müxtəlif beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində də nümayişi nəzərdə tutulur.

On March 14, presentation of the documentary “Azerbaijan. Rescue of Gazelles” by IDEA Public Association took place at Nizami Cinema Centre.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Association Leyla Aliyeva attended the presentation.
Before the presentation, Leyla Aliyeva familiarized herself with a photo-stand comprised of photos made by film director Igor Byshnyov during the shooting.
Then the film was shown.
Dealing with gazelles, the pearl of the Azerbaijani fauna, the film was shot in specially protected natural areas in Shirvan, Aghgol, Absheron, Kurchayly and Gobustan. With 40-minute timing, the film states that although formally gazelles inhabited the South Caucasus densely, sharp reduction was observed in their number last century. As a result of air-counting carried out in the republic in 1961, 131 gazelles were spotted on the republic’s territory. In order to rescue this rare species, Bandana State Reserve was created in 1961, and Shirvan State Reserve in 1969, and in 20 years, the number of gazelles reached 3 thousand. In 2003, the Shirvan National Park was created on the territory. Looking at the results, one can assuredly say that gazelles in the South Caucasus have been rescued thanks to the works carried out in Azerbaijan.
In the documentary have been reflected the works carried out by the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan in the framework of the Programme “Protection, reintroduction and restoration of historical habitat of gazelles in the Republic of Azerbaijan”. Thus, gazelles from the territory of the Shirvan National Park were settled to Ajynohur-Sarija and Mil plains, to the Bozdagh chain and Gobustan-Gangichay State Natural Reserve. Ever since its foundation, the IDEA Public Association has supported activities on restoration and protection of gazelles, and has made its contribution to this activity.
After the presentation of the documentary, film director Igor Byshnyov, thanking initiator of the project “Azerbaijan. Rescue of Gazelles” Leyla Aliyeva, shared his impressions of the shooting.
The documentary “Azerbaijan. Rescue of Gazelles” is the fourth film realized by IDEA, directed by Igor Byshnyov. The first three films are the documentaries “Shirvan National Park”, “Bird Paradise – Aghgol National Park” and “Goygol National Park”, which were made in the framework of a project entitled “Miracles of Azerbaijan” by IDEA Public Association.
The documentary “Azerbaijan. Rescue of Gazelles” will be shown, at IDEA’s initiative, in higher schools of our country, as well as at resource centres of the association in Baku and Ganja. Moreover, it is expected that the film will be shown in other countries and within the framework of various international events.