Martın 14-də Nizami Kino Mərkəzində IDEA İctimai Birliyinin “Azərbaycan. Ceyranların xilası” sənədli filminin təqdimatı olub.
Sonra film nümayiş etdirilib.
Azərbaycan faunasının incisi – ceyranlardan bəhs edən film Şirvan, Ağgöl, Abşeron, Korçay və Qobustandakı xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərində çəkilib. Xronometrajı 40 dəqiqə olan filmdə qeyd edilir ki, Cənubi Qafqazda ceyranlar vaxtilə sıx məskunlaşsa da, ötən əsrdə onların sayında kəskin azalma müşahidə olunub. 1961-ci ildə aparılan aviasayğı nəticəsində respublika ərazisində 131 baş ceyran qeydə alınıb. Bu nadir növün xilası üçün 1961-ci ildə Bəndovan dövlət təbiət yasaqlığı, 1969-cu ildə Şirvan dövlət qoruğu yaradılıb və 20 il sonra bu ərazilərdə ceyranların sayı 3 minə çatıb. 2003-cü ildə isə ərazidə Şirvan Milli Parkı yaradılıb. Nəticələrə nəzər saldıqda əminliklə söyləmək olar ki, Cənubi Qafqazda ceyranlar Azərbaycanda aparılan işlər sayəsində xilas edilib.
Sənədli filmdə 2010-cu il dekabrın 24-də Heydər Əliyev Fondu və Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən “Azərbaycan Respublikası ərazisində ceyranların mühafizəsi, reintroduksiyası və tarixi areallarının yenidən bərpası” proqramı çərçivəsində görülən işlər əksini tapıb. Belə ki, Şirvan Milli Parkının ərazisindən ceyranlar Acınohur-Sarıca və Mil düzlərinə, Bozdağ silsiləsinə və Qobustan-Cəngiçay Dövlət Təbiət Yasaqlığının ərazisinə gətirilib. Təsis edildiyi dövrdən etibarən IDEA İctimai Birliyi ceyranların bərpası və mühafizəsi üzrə fəaliyyəti dəstəkləyib və bu işə öz töhfəsini verib.
Filmin təqdimatından sonra rejissor İqor Bışnyov “Azərbaycan. Ceyranların xilası” layihəsinin təşəbbüskarı Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirərək çəkiliş prosesi barədə təəssüratlarını bölüşüb.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan. Ceyranların xilası” filmi İqor Bışnyovun rejissorluğu ilə IDEA tərəfindən reallaşdırılan dördüncü filmdir. İlk üç film IDEA İctimai Birliyinin “Azərbaycanın 9 möcüzəsi” adlı layihəsi çərçivəsində çəkilmiş “Şirvan Milli Parkı”, “Quşlar cənnəti – Ağgöl Milli Parkı” və “Göygöl Milli Parkı” sənədli filmləridir.
“Azərbaycan. Ceyranların xilası” filmi IDEA-nın təşəbbüsü ilə ölkəmizin ali təhsil müəssisələrində, həmçinin birliyin Bakı və Gəncə şəhərlərindəki resurs mərkəzlərində nümayiş etdiriləcək. Bununla yanaşı, filmin digər ölkələrdə və müxtəlif beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində də nümayişi nəzərdə tutulur.

14 марта в Киноцентре «Низами» состоялась презентация документального фильма «Азербайджан. Спасение джейранов» Общественного объединения IDEA.
B презентации приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева.
До начала презентации Лейла Алиева ознакомилась с выставкой фотографий, снятых во время съемок режиссером фильма Игорем Бышневым.
Затем был показан фильм.
Фильм, рассказывающий о жемчужине фауны Азербайджана – джейранах, был снят на особо охраняемых природных территориях в Ширване, Аггеле, на Абшероне, в Корчае и Гобустане. В фильме хронометражем 40 минут отмечается, что хотя в свое время на Южном Кавказе была плотная популяция джейранов, в прошлом веке наблюдалось резкое сокращение их численности. В результате авиаподсчета, проведенного в 1961 году, на территории республики были зарегистрированы 113 голов джейранов. Для спасения этого редкого вида в 1961 году был создан Бандованский государственный природный заказник, а в 1969 году – Ширванский государственный заповедник, и через 20 лет популяция джейранов на этих территориях достигла 3 тысяч. В 2003 году на территории был создан Ширванский национальный парк. Учитывая результаты, можно с уверенностью сказать, что джейраны на Южном Кавказе были спасены благодаря работе, осуществленной в Азербайджане.
В документальном фильме отражена работа, проделанная 24 декабря 2010 года Фондом Гейдара Алиева и Министерством экологии и природных ресурсов в рамках программы «Охрана, реинтродукция и восстановление исторического ареала джейранов на территории Азербайджанской Республики». Так, с территории Ширванского национального парка джейраны были переселены в Аджиноур-Сарыджанскую и Мильскую равнины, Боздагскую гряду и на территорию Гобустан-Джангичайского государственного природного заказника. Со дня основания Общественное объединение IDEA поддерживало деятельность по восстановлению популяции джейранов, охране этого редкого вида животных и вносило вклад в эту работу.
Выразив признательность инициатору проекта «Азербайджан. Спасение джейранов» Лейле Алиевой после презентации фильма, режиссер Игорь Бышнев поделился впечатлениями о съемочном процессе.
Отметим, что фильм «Азербайджан. Спасение джейранов» является четвертым фильмом IDEA, снятым режиссером Игорем Бышневым. Первые три фильма – «Ширванский национальный парк», «Птичий рай – Аггельский национальный парк» и «Гейгельский национальный парк», снятые в рамках проекта Общественного объединения IDEA «Девять чудес Азербайджана».
По иницативе IDEA фильм «Азербайджан. Cпасение джейранов» будет показан в высших учебных заведениях нашей страны, а также ресурсных центрах объединения в Баку и Гяндже. Наряду с этим, планируется показ фильма в других странах и в рамках различных международных мероприятий.