Martın 17-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) xoşməramlı səfiri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Məktəb bağları” layihəsinə başlanılıb.
“Məktəb bağları” layihəsinə Xəzər rayonunun 234 nömrəli məktəbindən start verilib. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri, FAO-nun xoşməramlı səfiri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə reallaşdırılan bu layihə ümumilikdə ölkəmizdə ekoloji durumun daha da yaxşılaşdırılmasına mühüm töhfələr verəcək.
Layihənin ilk aksiyası zamanı Leyla Əliyevanın iştirakı ilə bu məktəbin həyətində 100 ədəd badam, nar və gavalı ağacı əkilib. IDEA İctimai Birliyi, FAO və Təhsil Nazirliyinin birgə həyata keçirdiyi “Məktəb bağları” layihəsi çərçivəsində 8 rayonun - Göyçay, Şəmkir, Hacıqabul, Quba, Masallı, Oğuz, Xəzər, Zaqatalanın orta məktəblərinin həyətlərində meyvə ağaclarının əkilməsi nəzərdə tutulub. Layihə çərçivəsində Azərbaycanın digər rayonlarında da mərhələli şəkildə təşkil ediləcək ağacəkmə aksiyaları aprelin sonuna qədər davam edəcək. Rayonların iqliminə və torpaq örtüyünə uyğun olaraq 40-dan çox məktəbdə 5 minə yaxın alma, armud, gilas, gavalı, qoz, fındıq, nar, xurma, badam, heyva kimi meyvə ağaclarının əkilməsi planlaşdırılıb. Layihənin həyata keçirilməsində əsas məqsəd şagirdlər arasında ekoloji sağlam qidadan istifadəni təşviq etmək, həmçinin məktəblərin həyətyanı sahələrinin səmərəli istifadəsi və yaşıllaşdırılmasıdır.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva 2015-ci ildən FAO-nun xoşməramlı səfiridir. Bu qurumun fəaliyyətində isə dünyada aclıqla mübarizə, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması, sağlam ərzaq sistemlərinin yaradılması əsas istiqamətlərdəndir.
Sonra Leyla Əliyeva məktəbin müəllim kollektivi ilə görüşüb, burada uşaqların əl işləri ilə tanışlıq olub. Məlumat verilib ki, məktəbdə “Həyat bilgisi” dərslərində uşaqların ekoloji biliklərini artırmaq məqsədilə ətraflı məlumat verilir. Qeyd edək ki, ekoloji təhsil və maarifləndirmə işlərini fəaliyyətində prioritet edən IDEA İctimai Birliyi gənc nəsli təbiətin mühafizəsi üzrə səylərə cəlb etmək, təhsil müəssisələrinin ekoloji vəziyyətinə və təhsil alanların ətraf mühitlə bağlı biliklərinin artırılmasına müsbət təsir göstərmək məqsədilə Təhsil Nazirliyi ilə birgə artıq bir sıra layihələr həyata keçirib.

17 марта по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева, учредителя и руководителя Общественного объединения IDEA, посла доброй воли Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO) Лейлы Алиевой начался проект «Школьные сады».
Проект «Школьные сады» стартовал со школы номер 234 Хазарского района. Этот проект, реализуемый по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева, учредителя и руководителя Общественного объединения IDEA, посла доброй воли FAO Лейлы Алиевой, внесет важный вклад в дальнейшее улучшение экологической ситуации в нашей стране.
В ходе первой акции проекта с участием Лейлы Алиевой во дворе этой школы были высажены 100 миндальных, гранатовых и сливовых деревьев. В рамках проекта «Школьные сады», реализуемого совместно Общественным объединением IDEA, FAO и Министерством образования, планируется посадить фруктовые деревья во дворах средних школ 8 районов - Гейчайского, Шамкирского, Гаджигабульского, Губинского, Масаллинского, Огузского, Хазарского, Загатальского. Акции по посадке деревьев, которые будут поэтапно организованы в рамках проекта и в других районах Азербайджана, продолжатся до конца апреля. С учетом климата и почвенного покрова районов запланировано высадить в более чем 40 школах до 5 тысяч таких фруктовых деревьев - яблони, груши, черешни, сливы, ореховые деревья, фундук, гранат, хурму, миндаль, айву. Основная цель реализации проекта – пропаганда среди школьников экологически здоровой пищи, а также эффективное использование и озеленение школьных дворов.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева с 2015 года является послом доброй воли FAO. Основные направления деятельности этой структуры - борьба с голодом, обеспечение продовольственной безопасности, создание здоровых продовольственных систем.
Затем Лейла Алиева встретилась с преподавательским коллективом школы, ознакомилась с поделками школьников. Было сообщено, что на проводимых в школе уроках «Знание жизни» ученикам предоставляется дополнительная информация для повышения их экологических знаний. Отметим, что Общественное объединение IDEA, приоритетами деятельности которого являются экологическое образование и просвещение, уже реализовало ряд проектов совместно с Министерством образования для привлечения молодого поколения к деятельности по охране окружающей среды, оказания благоприятного влияния на экологическое состояние учебных заведений, повышения экологических знаний учащихся.