Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva İsmayıllı rayonunda Şahdağ Milli Parkında olub.
Leyla Əliyeva burada zubrların təbiətə reintroduksiyası ilə bağlı IDEA İctimai Birliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və WWF Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilən birgə layihə çərçivəsində inşa ediləcək kompleksin ərazisinə baxış keçirib. Layihə Şahdağ Milli Parkının ərazisində zubrların çoxaldılıb təbiətə buraxılmasını nəzərdə tutur. Bu məqsədlə milli parkın yaxınlığındakı 30 hektar ərazidə yüngül konstruksiyalı tikinti işlərinin həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Zubrlar Azərbaycanın zəngin təbiətində əsrlər boyunca məskunlaşıb. Növün son fərdlərinə keçən əsrin sonlarında Qafqaz dağının ətəyində rast gəlinib. Populyasiya effektiv idarə olunmadığından bu növün Azərbaycanda sayı tükənib. Son illər ərzində regionun və dünyanın aparıcı alimləri tərəfindən aparılan araşdırmaların nəticəsi olaraq, zəngin təbiətimizdə zubrlar üçün əlverişli şəraitin olduğu aşkarlanıb, bu növün populyasiyasının artırılması və qorunması məqsədilə reintroduksiyası layihəsinin keçirilməsinə qərar verilib.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева посетила Шахдагский национальный парк в Исмаиллинском районе.
Лейла Алиева провела здесь осмотр территории комплекса, который будет построен в рамках проекта, совместно реализуемого Общественным объединением IDEA, Министерством экологии и природных ресурсов и WWF Азербайджан в связи с реинтродукцией зубров. Проект предусматривает размножение зубров на территории Шахдагского национального парка и выпуск их на природу. Для этого на территории площадью 30 гектаров недалеко от национального парка запланировано построить комплекс из легких конструкций.
Зубры испокон веков обитали на лоне благодатной природы Азербайджана. Последних представителей этих животных видели на склонах Кавказских гор в конце прошлого века. Из-за неэффективного управления популяцией этот вид животных в Азербайджане почти прекратил существование. В результате исследований, проведенных в последние годы ведущими учеными региона и мира, было установлено, что наша богатая природа благоприятна для зубров и принято решение о реализации проекта по увеличению и сохранению популяции этих животных в Азербайджане.