Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə “Bakı Marafonu-2017” keçirilib
Aprelin 30-da Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə “Bakı Marafonu-2017” keçirilib. Marafonda Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva da iştirak ediblər.
Startdan əvvəl ötən il keçirilmiş marafonu işıqlandıran media nümayəndələrinin bir qrupuna mükafatlar təqdim olunub.
“Küləyə qalib gəl” şüarı altında təşkil olunan yarımarafon saat 10:00-da Dövlət Bayrağı Meydanından start götürüb və Bakı Olimpiya Stadionunda başa çatıb. Marafonun məsafəsi 21 kilometr təşkil edib. Artıq ikinci ildir təşkil olunan marafon kütləviliyi, daha çox iştirakçını əhatə etməsi ilə fərqlənib.
Marafona yaşı 16-dan yuxarı şəxslər əvvəlcədən qeydiyyatdan keçərək qoşulublar. Yarışda iştirak üçün ümumilikdə 13 mindən çox şəxs qeydiyyatdan keçib.
Həmçinin dövlət rəsmiləri, ictimai-siyasi xadimlər, tanınmış mədəniyyət və incəsənət adamları, idmançılar, ictimaiyyət nümayəndələri və tələbələr iştirak ediblər. Yarışa respublikada fəaliyyət göstərən 60-dan çox təşkilat və şirkətin təmsilçiləri də qoşulub.
Marafonda Azərbaycan vətəndaşları ilə yanaşı, 1000-dən çox xarici vətəndaş da iştirak edib. Eləcə də İsveçrə, Hindistan, Çex Respublikası, Meksika, Braziliya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Ukrayna və Malayziyanın Azərbaycandakı səfirləri, Koreya, İraq, Belarus, Özbəkistan, Qazaxıstan, Tacikistan və Türkmənistanın ölkəmizdəki səfirliklərinin, Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin, Böyük Britaniyanın Azərbaycana Birgə Yardım (UAFA) təşkilatının və “BP Azərbaycan” şirkətinin təmsilçiləri yarışa qoşulub. Marafonda, həmçinin ABŞ, Böyük Britaniya, Almaniya, Polşa, Türkiyə, Rusiya, İran, Gürcüstan, Ukrayna və digər ölkələrin vətəndaşları da iştirak edib.
Budəfəki marafona Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinin sakinləri də fəal qoşulub. Sumqayıt, Quba, Goranboy, Kürdəmir və digər şəhər və rayonlardan iştirakçılar, o cümlədən “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin müxtəlif regionları əhatə edən könüllüləri yarışa qatılıb.
Marafonun ən yaşlı iştirakçısı, bu vaxtadək müxtəlif ölkələrdə 40-dək marafona qoşulan 78 yaşlı Tarverdi Əliyev olub. Xatırladaq ki, Tarverdi Əliyev “Bakı Marafonu-2016”da da iştirak edib və həmin il də ən yaşlı marafonçu olmuşdu.
Yarış Dənizkənarı Milli Park, Yusif Səfərov küçəsi, daha sonra Heydər Əliyev Mərkəzinin yanından keçərək Heydər Əliyev prospekti boyunca Bakı Olimpiya Stadionunadək marşrutu əhatə edib. Marşrut boyu hər iki kilometrdən bir yaradılmış yardım məntəqələri marafonçuları su, sanitar qovşaq və ilkin tibbi yardımla təmin edib.
Marafonu davam etdirə bilməyənlər, iştirakçıları dəstəkləməyə gələnlər və digərləri finiş xəttinə xüsusi avtobuslarla çatdırılıblar. Marşrut boyu ümumilikdə dörd avtobus dayanacağı fəaliyyət göstərib.
Yarışın fan zonası finiş nöqtəsində - Bakı Olimpiya Stadionunda təşkil olunub. Burada iştirakçılar, eləcə də uşaqlar üçün xüsusi proqramlar təqdim edilib.
Bakı Olimpiya Stadionunda toplaşan azarkeşlər “Küləyə qalib gəl”ənləri dəstəkləyiblər. Yarışın finiş xətti və təltifetmə mərasimi də Bakı Olimpiya Stadionunda olub. Marafonda kişilər arasında Türkiyə vətəndaşları Veysi Aslan I, Üzeyir Söyləməz II, rusiyalı Vladislav Demyanov isə III yerə çıxıb. Qadınlar arasında isə finişə Türkiyə vətəndaşı Yayla Kılıc birinci, ukraynalı Valentina Poltovska ikinci və iranlı Parisa Arab üçüncü çatıb.
Sonra Bakı Olimpiya Stadionunda “Bakı Marafonu-2017”nin qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi olub.
“Bakı Marafonu-2017”nin qalibləri iki kateqoriya – kişi və qadınlar üzrə müəyyən olunub. Kateqoriyaların hər birində ilk yerin sahibi 3 min, ikinci yeri tutan 2 min, üçüncü yerə çıxan isə 1000 manat məbləğində mükafat və hədiyyələrlə, eləcə də medal və sertifikatlarla təltif ediliblər. Bundan əlavə, marafonda 4-cü pillədən başlayaraq 10-cu pilləyə kimi qərarlaşan iştirakçılara “Bakı Marafonu-2017”nin sponsorları tərəfindən müxtəlif həvəsləndirici mükafatlar təqdim olunub.
Xatırladaq ki, “Bakı Marafonu” ilk dəfə 2016-cı il mayın 1-də keçirilib. İdmanın inkişafına dəstək göstərmək, sağlam həyat tərzini təbliğ etmək, insanları xeyirxah amallarla bir araya gətirmək məqsədi daşıyan tədbir Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin, Bakı Olimpiya Stadionunun dəstəyi ilə təşkil olunub. Layihənin icrasını “Sport Marketing Group” (SMG) şirkəti həyata keçirib.
“Bakı Marafonu-2017”nin tərəfdaş və sponsorları Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, SOCAR, IDEA İctimai Birliyi, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, “GreenCar”, “Azər Türk Bank”, “GoSport”, “Türk Hava Yolları”, “Coca Cola”, “Huawei”, “Alfa Romeo”, “Ernst & Young”dır.
Marafondan toplanan vəsait Heydər Əliyev Fondunun valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqlarla bağlı layihəsinə yönəldiləcək.
Bu cür marafonlar indiyədək London, Paris, Boston, Nyu-York, Çikaqo, Berlin, Barselona, İstanbul və digər şəhərlərdə təşkil olunub. Tam marafon yarışının məsafəsi 42 kilometr, yarımarafonun məsafəsi isə 21 kilometrdir. Marafon yarışları idman tədbiri olmaqla yanaşı, həm də xeyriyyə məqsədi daşıyır.

“Baku Marathon-2017” took place, April 30, following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative. Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva joined the marathon.
Before the start, a group of mass media representatives that covered the last year’s marathon were presented awards.
Organized under the slogan “Conquer the Wind”, the marathon started at 10:00 a.m. at the State Flag Square and ended at the Baku Olympic Stadium. The marathon distance was 21 kilometres. Held for the second time, the marathon was distinguished for its mass character, involving more participants.
People over the age of 16 joined the marathon, having get previously registered. In general, over 13 thousand people were registered to participate in the marathon.
State officials, public and political figures, well-known people of art, sportsmen, representatives of the general public and students also participated in the marathon. Representatives of over 60 organizations and companies operating in Azerbaijan joined the competition.
Over 1000 foreign nationals participated in the marathon, along with Azerbaijanis. Ambassadors of Switzerland, India, Mexico, the Czech Republic, Brazil, the United Arab Emirates, Ukraine and Malaysia in Azerbaijan, representatives of the embassies of Korea, Iraq, Belarus, Uzbekistan, Kazakhstan, Tajikistan and Turkmenistan in our country, the Azerbaijani representative office of the European Union, as well as representatives of the United Aid For Azerbaijan (UAFA) of the Great Britain and of BP Azerbaijan too joined the marathon. Citizens of the USA, the Great Britain, Germany, Poland, Turkey, Russia, Iran, Georgia, Ukraine etc. also participated in the marathon.
People from various districts of Azerbaijan came to Baku to join the marathon. Participants from Sumgait, Guba, Goranboy, Kurdamir and other cities and districts, including volunteers of the Regional Development Public Union, participated in the competition.
The oldest participant of the marathon was Tarverdi Aliyev, aged 78, who has so far participated in about 40 marathons held in different countries worldwide. Tarverdi Aliyev had joined the “Baku Marathon- 2016”, and in the same year too, he was the oldest participant.
The competition covered the itinerary starting from the Seaside National Park, continuing along the Yusif Safarov street, then passing by the Heydar Aliyev Centre, going along the Heydar Aliyev Avenue and ending at the Baku Olympic Stadium. The aid stations arranged every two kilometres provided the marathon runners with water, sanitary unit, and first aid.
Those who could not continue the marathon, people coming to support the runners etc. were delivered to the finishing line by special busses. In general, four bus stops were active along the itinerary.
The fan zone of the competition was arranged at the finishing point – the Baku Olympic Stadium. Here, special programmes were arranged for participants and children.
Fans gathered at the Baku Olympic Stadium supported those who “conquered the wind”. The finishing line and the awarding ceremony too were at the Baku Olympic Stadium. Among the men, Turkish citizen Veysi Aslan reached the finishing line 1st, Üzeir Soylemez from Turkey came 2nd, and Vladislav Demyanov from Russia took the 3rd place. And among the women, Turkish citizen Yayla Kılıc reached the finishing line 1st, Valentina Poltovska from Ukraine took the 2nd place, while Parisa Arab from Iran won the 3rd place.
Then, a ceremony of awarding the winners of the “Baku Marathon-2017” took place at the Baku Olympic Stadium.
Winners of the “Baku Marathon-2017” were established on two categories – men and women. In each of the categories, winners of the 1st place were awarded a money prize amounting to 3 thousand Manats, while the winners of the 2nd and 3rd places received 2000 and 1000 Manats, respectively, along with other presents, as well as medals and certificates. Moreover, various encouraging prizes were presented to those participants that took the places from the 4 to 10, by sponsors of the “Baku Marathon-2017”.
The first “Baku Marathon” competition took place on May 1, 2016. Aiming to support development of sport, popularize healthy lifestyle and bring people together by benevolent purposes, the event was arranged with support from the Seaside Boulevard Department and the Baku Olympic Stadium. The project was implemented by “Sport Marketing Group” (SMG).
Partners and sponsors of the “Baku Marathon-2017” included the Ministry of Education, the Ministry of Transport, Communication and High Technologies, SOCAR, IDEA Public Association, the Regional Development Public Union, “GreenCar”, “AzerTurk Bank”, “GoSport”, “Turkish Airlines”, “Coca Cola”, “Huawei”, “Alfa Romeo”, and “Ernst & Young”.
Money raised from the marathon will be directed to the project of the Heydar Aliyev Foundation associated with children deprived of parental care.