Mayın 12-dən 22-dək Bakıda keçiriləcək IV İslam Həmrəyliyi Oyunları ərəfəsində Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) sədri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə RAGB-ın II Universiadasına start verilib. Rusiyanın ali məktəblərindən 500-dən çox tələbə yarışlarda birincilik uğrunda mübarizə aparacaq. Rusiya ali məktəbləri arasında ən nüfuzlu tələbə idman yarışlarından biri olan Universiadanın proqramına stritbol, voleybol, marafon, stolüstü tennis daxildir.
Stritbol və voleybol üzrə yarışlar keçirilib. Stritbol yarışlarında Rusiya Dövlət İdarəçilik Universitetinin və Moskva Şəhər Pedaqoji Universitetinin komandaları müvafiq olaraq I və II yerə, Rusiya Xalqlar Dostluğu Universitetinin stritbolçuları isə III yerə çıxıblar. Moskva Şəhər Pedaqoji Universitetinin tələbəsi Vladislav Kamalov ən yaxşı oyunçu hesab edilib.
Qadın voleybolunda M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin komandası I yeri, İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin tələbələri II yeri, Rusiya Federasiyası Hökuməti yanında G.V.Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetinin qarışıq komandası III yeri tutub. Aynur Quliyeva (MDU) və Səbinə Kazımova (Moskva Şəhər Pedaqoji Universiteti) ən yaxşı oyunçu adına layiq görülüblər.
Kişilər arasında keçirilən yarışın qalibi isə Rusiya Dövlət İdarəçilik Universitetinin komandası olub. İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin və Moskva Şəhər Pedaqoji Universitetinin komandaları II və III yerləri bölüşüblər.
İdman yarışları ənənəvi olaraq mayın 13-də Heydər Əliyev Kuboku uğrunda mini-futbol turniri ilə başa çatacaq.

В Москве, преддверии IV Игр исламской солидарности, которые пройдут в Баку с 12 по 22 мая, по инициативе председателя Азербайджанского молодежного объединения (АМОР) Лейлы Алиевой проводится II Универсиада АМОР. В ходе соревнований бороться за звание лучшего будут более 500 студентов из российских вузов. В программу одного из самых престижных спортивных студенческих соревнований среди российского студенчества включены такие виды спорта как стритбол, волейбол, марафон, настольный теннис.
Состоялись соревнования по стритболу и волейболу. На соревнованиях по стритболу 1-е и 2-е места заняли команды соответственно Российского Государственного университета управления и Московского Городского педагогического университета, а 3-е место досталось стритболистам из Российского университета дружбы народов. Лучшим игроком был назван студент Московского городского педагогического университета Владислав Камалов.
Первыми в женском волейболе стала команда Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова (МГУ), студенты Первого московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова на 2-м месте, на 3-м месте смешанная команда Российского экономического университета имени Г.В.Плеханова и Финансового университета при Правительстве РФ. Лучшим игроком призвана Айнур Гулиева (МГУ) и Сабина Казымова (Московский городской педагогический университет).
Среди мужчин победила команда Государственного университета управления. Второе и третье места поделили Первый московский государственный медицинский университета имени И.М.Сеченова и Московский городской педагогический университет.
Спортивные состязания по традиции завершатся 13 мая соревнованиями по мини-футболу за Кубок Гейдара Алиева.