İyunun 2-də Bakı Media Mərkəzinin inzibati binasının rəsmi açılış mərasimi olub.
Mərasimdə Bakı Media Mərkəzinin prezidenti Arzu Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak ediblər.
Azərbaycanın media sahəsində yeni və innovativ şirkəti olan Bakı Media Mərkəzi 2013-cü ildən fəaliyyət göstərir. Şirkət ötən müddətdə istər dövlət qurumlarının, istərsə də ayrı-ayrı təşkilatların sifarişi üzrə ən müasir texnologiyalar əsasında çoxsaylı audio-videomateriallar hazırlayaraq təqdim edib, müxtəlif videoçarxlar hazırlayıb, tanınmış yayım şirkətlərinə materiallar ötürüb, Azərbaycanın gözəlliklərinin fotosalnaməsini yaradıb.
Bu qurumun inzibati binasının istifadəyə verilməsi ilə Bakı Media Mərkəzi fəaliyyətini daha da genişləndirəcək və təkmilləşdirəcək.
Açılış mərasiminə toplaşan qonaqları salamlayan Bakı Media Mərkəzinin prezidenti Arzu ƏLİYEVA dörd ildir fəaliyyət göstərən bu qurumun uğurlu irimiqyaslı layihələr həyata keçirdiyini bildirdi. “Əminəm ki, biz gələcək uğurlarımızı, nailiyyətlərimizi qeyd etmək üçün bir daha bu gözəl binada görüşəcəyik”, - deyə Bakı Media Mərkəzinin prezidenti vurğuladı.
İnformasiyanın ötürülməsində sosial medianın və internet resurslarının artan rolundan danışan Bakı Media Mərkəzinin direktoru Orman ƏLİYEV bu qurumun Arzu Əliyevanın rəhbərliyi ilə ötən dörd il ərzində bir sıra maraqlı və yaddaşlarda qalan beynəlxalq miqyaslı layihələr həyata keçirdiyini qeyd etdi. O vurğuladı ki, Bakı Media Mərkəzində peşəkar komanda formalaşıb və onlar ən müasir avadanlıqlarla təchiz ediliblər.
Sonra Bakı Media Mərkəzinin fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş olundu.
Bakı Media Mərkəzi birinci Avropa Oyunlarının, Bədii Gimnastika üzrə 30-cu Avropa çempionatının, Formula-1 yarışlarının, artıq ənənə şəklini almış “Tour d'Azerbaidjan” turnirlərinin, IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının çəkilişlərində və yayımında bu sahədə kifayət qədər təcrübəsi olan Avropa şirkətləri ilə çiyin-çiyinə işləməklə öz potensialını nümayiş etdirə bilib.
Bakı Media Mərkəzinin binasının foyesində qoyulan “Dream” əsərinin müəllifi, rəssam Rəşad Mehdiyev Azərbaycanda mədəniyyət və incəsənət sahəsinə göstərilən dövlət dəstəyindən danışdı, Heydər Əliyev Fondunun mədəni irsimizin dünyada təbliği ilə bağlı gördüyü işlərdən ətraflı bəhs etdi. Rəssam vurğuladı ki, Bakı Media Mərkəzi fəaliyyətə başladığı gündən yaradıcı insanlara dəstək olur və onlara geniş imkanlar yaradır. Bu amildən ruhlanaraq “Dream” əsərini yaratdığını deyən rəssam gələcəkdə belə layihələrin davamlı olacağına əminliyini ifadə etdi və bu layihəyə dəstəyə görə Arzu Əliyevaya minnətdarlığını bildirdi.
Sonra “Dream” əsərinin açılışı oldu.
Bakı Media Mərkəzinin prezidenti Arzu Əliyeva və rəssam Rəşad Mehdiyev əsərin üzərindəki ağ örtüyü götürdülər.
Bu əsər güclü ruhlu qadın obrazını canlandırır. Daş plastikası üsulu ilə yaradılan əsərdə qədim tarix və müasirlik vəhdət təşkil edir.
Orijinal üslubda inşa edilən Bakı Media Mərkəzinin binası iki il ərzində ərsəyə gəlib. Binada avadanlıqların nümayiş olunduğu və saxlanıldığı bazalar, foto və videoçəkiliş pavilyonları, işıq avadanlığı üçün xüsusi anbarlar yaradılıb. Mərkəzin montaj otaqları, səsyazma studiyaları və arxivi də müasir texnoloji avadanlıqla təmin edilib. Bakı Media Mərkəzinin həyətindəki qapalı depo xüsusi çəkiliş maşınları və avadanlıqları üçün nəzərdə tutulub.
Bir sıra beynəlxalq müsabiqələrin mükafatlarına layiq görülən Bakı Media Mərkəzi Heydər Əliyev Fondunun sifarişi ilə maraqlı sənədli filmləri də tamaşaçıların ixtiyarına verib. Bir neçə il əvvəl Fransanın C&C şirkəti ilə birlikdə hazırlanan “Hədəf Bakıdır. Hitler neft uğrunda döyüşü necə uduzdu” adlı sənədli filmi “National Geographic” kimi dünyaca məşhur kanalda 26 dildə yayımlanaraq, Azərbaycan neftinin İkinci Dünya müharibəsi illərində rolu barədə 26 ölkədə kifayət qədər aydın təsəvvür yarada bilib. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Əlimərdan bəy Topçubaşovun başçılığı ilə Paris Sülh Konfransına göndərdiyi nümayəndə heyətinin keşməkeşli taleyindən bəhs edən “Əbədi ezamiyyət” sənədli-bədii filmi də böyük tamaşaçı rəğbəti qazanıb. Film ingilis və fransız dillərinə də tərcümə olunub. Azərbaycanda “Multikulturalizm İli”nə həsr olunmuş “Bir günəş altında” filmi isə 6 xarici dilə tərcümə olunub ki, multikulturalizmin Azərbaycan modeli barədə Avropa ölkələrində geniş təəssürat yarada bilsin.
Bu filmlərin hamısı Bakı Media Mərkəzinin prezidenti Arzu Əliyevanın baş prodüserliyi ilə həyata vəsiqə qazanıb.

2 июня состоялась церемония официального открытия административного здания Баку Медиа Центра.
В церемонии приняли участие президент Баку Медиа Центра Арзу Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
Баку Медиа Центр, являющийся новой и инновационной компанией в медиа-сфере Азербайджана, функционирует с 2013 года. За минувший период компания подготовила и представила многочисленные аудиовидеоматериалы на основе новейших технологий по заказу как государственных структур, так и отдельных организаций, различные видеоролики, передавала материалы известным вещательным компаниям, создала фотолетопись достопримечательностей Азербайджана.
С открытием административного здания данной структуры Баку Медиа Центр еще более расширит и усовершенствует свою деятельность.
Поприветствовав собравшихся на церемонию открытия гостей, президент Баку Медиа Центра Арзу АЛИЕВА сообщила, что за четыре года деятельности эта структура успешно реализовала крупномасштабные проекты. «Уверена, что мы вновь будем встречаться в этом прекрасном здании для того, чтобы отмечать наши будущие успехи и достижения», - подчеркнула президент Баку Медиа Центра.
Директор Баку Медиа Центра Орман АЛИЕВ, коснувшись растущей роли социальных медиа и интернет-ресурсов в передаче информации, отметил, что за минувшие четыре года эта структура под руководством Арзу Алиевой реализовала ряд интересных и запомнившихся проектов международного масштаба. Он подчеркнул, что в Баку Медиа Центре сформировалась профессиональная команда, оснащенная новейшим оборудованием.
Затем был показан видеоролик о деятельности Баку Медиа Центра.
Работая на съемках и трансляции первых Европейских игр, 30-го чемпионата Европы по художественной гимнастике, соревнований Формула-1, ставших уже традиционными турниров Tour d’Azerbaijan, IV Игр исламской солидарности плечом к плечу с европейскими компаниями, имеющими достаточный опыт в этой области, Баку Медиа Центр смог продемонстрировать свой потенциал.
Автор скульптуры Dream, установленной в фойе здания Баку Медиа Центра, художник Рашад Мехтиев рассказал о государственной заботе, проявляемой в Азербайджане о сфере культуры и искусства, подробно остановился на проводимой Фондом Гейдара Алиева работе по пропаганде нашего культурного наследия в мире. Художник подчеркнул, что с начала своей деятельности Баку Медиа Центр оказывает поддержку людям творчества, создает для них широкие возможности. Отметив, что, воодушевившись этим, он создал скульптуру Dream, художник выразил уверенность в том, что такие проекты будут осуществляться и дальше, поблагодарил Арзу Алиеву за поддержку данного проекта.
Затем состоялось открытие произведения Dream.
Президент Баку Медиа Центра Арзу Алиева и художник Рашад Мехтиев сняли со скульптуры белое покрывало.
Это произведение олицетворяет образ сильной духом женщины. В произведении, созданном способом каменной пластики, древняя история и современность составляют единство.
Здание Баку Медиа Центра было построено в оригинальном стиле за два года. В здании созданы базы, где демонстрируется и хранится оборудование, павильоны фото- и видеосъемок, специальные склады для светового оборудования. Монтажные помещения Центра, его студии звукозаписи и архив также обеспечены современным технологическим оборудованием. Крытое депо во дворе Баку Медиа Центра предназначено для специальных машин и оборудования для съемок.
Баку Медиа Центр, удостоенный премий ряда международных конкурсов, по заказу Фонда Гейдара Алиева представил вниманию зрителей интересные документальные фильмы. Снятый несколько лет назад совместно с французской компанией С&С документальный фильм «Цель – Баку. Как Гитлер проиграл битву за нефть» транслировался на таком всемирно известном канале как National Geographic на 26 языках и сумел создать в 26 странах достаточно отчетливое представление о роли азербайджанской нефти в годы Второй мировой войны. Документально-художественный фильм «Командировка в вечность», рассказывающий о нелегкой судьбе делегации Азербайджанской Демократической Республики во главе с Алимардан-беком Топчибашевым, направленной на Парижскую мирную конференцию, завоевал большую зрительскую симпатию. Фильм переведен на английский и французский языки. А лента «Под одним солнцем», посвященная «Году мультикультурализма» в Азербайджане, переведена на шесть иностранных языков с тем, чтобы создать в европейских странах широкое представление об азербайджанской модели мультикультурализма.