İyunun 4-də Heydər Əliyev Mərkəzində “SABAH-ın məzunu” mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə Leyla Əliyeva “Mən SABAHAM” adlı sərgi ilə tanış olub. Sərgidə gənclər Leyla Əliyeva ilə öz innovativ ideyalarını bölüşüblər.
SABAH qrupları 2014-2015-ci tədris ilində 34 ixtisas üzrə 7 dövlət ali təhsil müəssisəsində yaradılıb. Hazırda SABAH qrupları 11 ali təhsil müəssisəsində fəaliyyət göstərməklə 46 ixtisas və 2300-dən artıq tələbəni əhatə edir. 2016-2017-ci tədris ili üzrə SABAH qruplarının ilk məzunlarının sayı 722 nəfərdir.
SABAH tələbələrinin tədrisdənkənar fəaliyyətinin səmərəliliyinə şərait yaratmaq məqsədilə təşkil olunan fəaliyyətlər çərçivəsində “SABAH-ın Könüllüsü” layihəsi həyata keçirilib.
SABAH qruplarının professor-müəllim heyəti, ümumilikdə, 650 nəfərə yaxın olmaqla, ali təhsil müəssisələrinin seçilmiş müəllimləri, Kanada və İngiltərədən dəvət olunmuş dil daşıyıcıları, həmçinin Azərbaycandakı yerli və xarici şirkətlərdə çalışan peşəkarlardan təşkil edilib.
“SABAH-ın məzunu” mərasimi Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Sonra SABAH qrupları ilə bağlı videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirdə təhsil naziri Mikayıl Cabbarov Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın SABAH-ın məzunlarına ünvanladığı təbrik məktubunu oxuyub. Məktubda deyilir ki, SABAH layihəsi cənab Prezidentin 2013-cü ildə təsdiq etdiyi “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın icrası çərçivəsində həyata keçirilən mühüm təşəbbüslərdən biridir.
Məktubda SABAH-ın ilk məzunlarına uğurlar arzulayan Mehriban Əliyeva ölkəmizin sürətlə qloballaşan dünyaya inteqrasiyasında təhsilli gənclərin üzərinə böyük missiya düşdüyünü qeyd edib. SABAH könüllülərinin ölkəmizdə keçirilən irimiqyaslı beynəlxalq tədbirlərdəki roluna da toxunan Birinci vitse-prezident könüllülüyün, yardımsevərliyin vacib vətəndaş keyfiyyətləri olduğunu vurğulayıb.

4 июня в Центре Гейдара Алиева состоялась церемония «Выпускник SABAH».
Сначала Лейла Алиева ознакомилась с выставкой под названием «Я – SABAH». На выставке юноши и девушки поделились своими инновативными идеями с Лейлой Алиевой.
Группы SABAH были созданы в 2014-2015 учебном году в 7 высших учебных заведениях по 34 специальностям. Функционирующие в настоящее время в 11 вузах, группы SABAH охватывают более 2300 студентов по 46 специальностям. Число первых выпускников групп SABAH в 2016-2017 годах составляет 722 человека.
В рамках деятельности, организуемой в целях создания условий для эффективной вне учебной деятельности студентов SABAH, реализован проект «Волонтер SABAH».
Профессорский и преподавательский состав групп SABAH, в целом, около 650 человек, сформирован из избранных педагогов высших учебных заведений, носителей языка, приглашенных из Канады и Англии, а также действующих в Азербайджане специалистов местных и зарубежных компаний.
Церемония «Выпускник SABAH» началась с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики. Затем был продемонстрирован видеоролик о группах SABAH.
На мероприятии министр образования Микаил Джаббаров зачитал поздравительное послание Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой, адресованное выпускникам SABAH. В послании говорится, что проект SABAH является одной из важных инициатив, осуществляемых в рамках реализации «Государственной стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике», утвержденной Президентом Ильхамом Алиевым в 2013 году.
Пожелав в послании успехов выпускникам SABAH, Мехрибан Алиева отметила, что на образованную молодежь возлагается большая ответственность в деле интеграции нашей страны в стремительно глобализирующийся мир. Коснувшись также роли волонтеров SABAH в крупномасштабных международных мероприятиях, осуществляемых в нашей стране, Первый вице-президент подчеркнула, что волонтерство и оказание поддержки являются важными гражданскими качествами.