Tanınmış amerikalı iş adamı Şervin Pişəvar “ADA” Universitetində “Müasir texnologiyaların qlobal biznes mühitinə təsiri” mövzusunda mühazirə oxuyub.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tədbirdə iştirak ediblər.
Bu gün “Uber”, “Airbnb” kimi nəhəng qlobal şirkətlərə çevrilən “startup” təşəbbüslərə əvvəldən inanıb sərmayə qoyan sahibkar Şervin Pişəvar “ADA” Universitetinin tələbə və müəllim heyəti qarşısında çıxış edərək uğurlu biznes ideyalarının tapılmasında tövsiyələri ilə bölüşüb. Onun sözlərinə görə, başlanğıc mərhələsində olan müxtəlif layihələrə sərmayə qoyarkən bu layihələrin 99 faizinin pul itirəcəyinə hazır olmaq lazımdır. Lakin yerdə qalan 1 faiz ümidləri doğruldaraq inkişaf edir və bütün yatırımları artıqlaması ilə qaytarır. “Uğursuzluğa uğrayanlar məni çəkindirmir, çünki ideyalarını davamlı şəkildə tətbiq etmələri, çalışqanlıqları, əslində, ondan xəbər verir ki, onlar əvvəl-axır uğur qazanacaqlar”, - deyə amerikalı iş adamı bildirib.
Şervin Pişəvar tələbələrə gələcəkdə “startup” biznesləri yaradarkən iki amili - özlərinə inamı heç zaman itirməməyi və başladıqları biznesin elmi tərəfini mükəmməl öyrənməyi nəzərə almağı tövsiyə edib. O deyib: “Əgər ideyanız insanların həyat tərzi və davranışını dəyişmək potensialına malikdirsə, bilin ki, o gəlir gətirəcək”.
Şervin Pişəvar həmtəsisçisi olduğu Hyperloop One şirkətinin fəaliyyətini misal çəkərək deyib: “Nəqliyyat və daşınma sahəsində inqilaba səbəb olacaq bu layihə uzun məsafələri ultra surətlə qət edən yerüstü nəqliyyat vasitəsi təklif edəcək. Saatlarla məsafəni bir neçə dəqiqəyə qət edəcək bu texnologiya insanların həyat tərzini və hətta bütün sənayeləri dəyişdirə bilər. Bu kimi layihələrin uğur qazanması şübhəsizdir”.
Məşhur iş adamı gənc azərbaycanlı alimləri sırf gəlir gətirə biləcək ideyalar deyil, insanların həyatını asanlaşdıracaq, bəşəriyyətin qarşılaşdığı çətinliklərə həll yolları tapacaq layihələr üzərində işləməyə çağırıb.

First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the event.
Today, businessman Shervin Peshawar, who, having trusted “start-up” initiatives such as “Uber” and “Airbnb” that became giant global companies, had made investment in them, shared his views as to how to find successful business ideas, speaking before students and academics of ADA University.According to him, when making investments in various projects that are in the primary stage, one should be ready to expect that 99 percent of these projects will lose money. However, the remaining 1 percent, justifying hopes, develops and repays all the investment made, with interest. “Those suffering misfortune do not make me abstain from them, as their steady application of ideas, diligence, in fact, leads them, sooner or later, to success”, - said the American businessman.
Shervin Peshawar recommended the students to consider two factors – never lose self-confidence and study in detail the scientific dimension of the business they would have started , while establishing “start-up” businesses in future. He said: “If your ideas have a potential to change peoples’ lifestyle and conduct, be sure, they will definitely be profitable”.
Citing the activities of Hyperloop One Company, of which he is a cofounder, Shervin Peshawar said: “To revolutionize the transport sphere, this project is going to offer an overground transportation facilities allowing to overcome long distances at an ultra-high speed. This technology, which would allow to overcome distances that today requires hours for just a few minutes, may change the lifestyle of people, and even all industries. There is no doubt such projects would be successful.”
The renowned scientist called on the young Azerbaijani scientists to work on projects that would facilitate peoples’ life and find solutions for challenges facing the humankind, rather than going about those ideas that would focus on sheer profit.
In the lecture’s conclusion, the American scientist answered questions of students of ADA University.