Sentyabrın 19-da Nyu-Yorkda, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının baş qərargahında ümumi müzakirələrin açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva tədbirdə iştirak ediblər.
Ümumi müzakirələrin açılışında çıxış edən BMT-nin Baş katibi Antonio Quttereş hazırda dünyada bir çox problemlərin olduğunu vurğulayıb, ölkələr arasında etibar və etimadın aşağı düşdüyünü bildirib. Qaçqınların sayının artması, miqrasiyanın çağırışları, insan alveri, iqlim dəyişikliyi və digər mövcud qlobal problemlərə toxunan BMT-nin Baş katibi yalnız birlikdə sülhə nail olmaq və qarşılıqlı etimadı bərpa etməyin mümkün olduğunu söyləyib.
BMT-nin Baş Assambleyasının 72-ci sessiyasının prezidenti Miroslav Layçak dünyada davam edən münaqişələrin ən çox sadə insanlara ziyan vurduğunu deyib. O, yoxsulluq, iqlim dəyişikliyi, beynəlxalq terrorizmin çağırışları ilə bağlı fikirlərini bölüşüb, bu problemlərin insanların həyatına birbaşa təsir etdiyini vurğulayıb. Miroslav Layçak qeyd edib ki, sülhün təmin edilməsi və müharibələrin qarşısının alınması BMT-nin fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən biri olmalıdır.
Sonra Braziliya Federativ Respublikasının Prezidenti Mişel Temer müzakirə olunan mövzularla bağlı fikirlərini bölüşüb.
Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Tramp BMT-nin fəaliyyətinin daha da səmərəli olmasının vacibliyinə toxunub. O vurğulayıb ki, dövlətlər xalqların maraqlarını və gələcəyini müdafiə etməlidir. ABŞ Prezidenti deyib ki, biz birlikdə çalışmalıyıq və təhdidlərə qarşı bir olmalıyıq. Donald Tramp Türkiyə, İordaniya və Livana Suriyadan olan qaçqınları qəbul etdiklərinə görə minnətdarlığını da bildirib.

Opening of general discussions took place at the Headquarters of the United Nations Organization in New York, September 19.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva attended the event.
Speaking at the opening of general discussions, UN Secretary General António Guterres said that there were a lot of challenges in the world, and that trust and confidence among the world countries have plummeted. Touching upon the increase in the number of refugees, migration challenges, human trafficking, climate change and other existing global problems, the UN secretary general said peace may only be secured by joint efforts, and mutual trust can be restored.
President of the UN General Assembly’s 72nd session Miroslav Lajčák said that conflicts continuing in the world are causing harm to ordinary people most of all. Having shared his views on such challenges as poverty, climate change and international terrorism, he underscored that these problems are having direct impact on peoples’ lives. Miroslav Lajčák noted that securing peace and prevention of wars should be one of the main directions in the UN’s activity.
Then President of the Federative Republic of Brazil Michel Temer shared his views on the subjects under discussion.
President of the Unites States of America Donald Trump touched upon the necessity of the UN’s activities’ being more efficient. He said states should defend interests and future of the nations. The US president noted that the world countries should work together, and be united against threats. Donald Trump thanked Turkey, Jordan and Lebanon for receiving refugees from Syria.