Noyabrın 7-də Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı, Xalq artisti, Dövlət Mükafatı laureatı Tofiq Quliyevin 100 illik yubiley gecəsi keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva yubiley gecəsində iştirak edib.
Tədbir Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Tofiq Quliyevin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2017-ci il 7 fevral tarixli Sərəncamına uyğun olaraq təşkil edilib.
Mərasimdən əvvəl Xalq artisti, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru Siyavuş Kərimi, Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti Firəngiz Əlizadə Tofiq Quliyevin Azərbaycan musiqi mədəniyyətinə töhfələri barədə fikirlərini jurnalistlərlə bölüşüblər. Vurğulanıb ki, Tofiq Quliyevin mahnıları hər gün səslənir və onları eşidəndə, adama elə gəlir ki, bəstəkarla söhbət edirik. Onun əsərləri həm Rəşid Behbudov, Şövkət Ələkbərova kimi korifey sənətkarların, həm də bu gün gənc müğənnilərin ifasında gözəl səslənir. Nə qədər ki, Azərbaycan var, Tofiq Quliyevin əsərləri də bir o qədər yaşayacaq.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondu yubileylə əlaqədar Xalq artisti Tofiq Quliyevin yaradıcılığına həsr olunan “Musiqidə döyünən ürək” adlı multimedia toplusu hazırlayıb.
Yubiley gecəsindən əvvəl Heydər Əliyev Mərkəzinin foyesində multimedia toplusunun təqdimat mərasimi keçirilib. Layihənin rəhbəri, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov topluda Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətinin inkişafında əvəzsiz xidmətləri olan Tofiq Quliyevin yaradıcılığının geniş təhlil edildiyini və bəstəkar haqqında görkəmli şəxsiyyətlərin fikirlərinin, xatirələrinin yer aldığını bildirib. “Biz artıq iki ilə yaxındır ki, Tofiq Quliyevin 100 illik yubileyini qeyd etməyə hazırlaşırdıq və nəticə etibarilə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə çox gözəl bir layihə ərsəyə gəldi”, - deyən Anar Ələkbərov layihənin reallaşması üçün böyük işçi qrupunun yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Layihənin rəhbəri A.Ələkbərov göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib.
Təqdimat mərasimində məlumat verilib ki, şəxsi və dövlət arxivlərinin materialları əsasında hazırlanan toplu Tofiq Quliyevin həyat və yaradıcılığı haqqında kitab-albomdan, bəstəkarın bədii filmlər üçün mahnıları, fortepiano üçün əsərləri, indiyədək səslənməmiş simfonik orkestr üçün əsərlərindən ibarət dörd cildlik not kitabları, 212 əsəri özündə cəmləşdirən fleş-kart dəstindən ibarətdir.
Vurğulanıb ki, Azərbaycan mədəniyyətinin, incəsənətinin inkişafında əvəzsiz xidmətləri olan, milli musiqi tariximizdə xüsusi yer tutan bəstəkar, Azərbaycan estrada və cazının klassiki, Xalq artisti Tofiq Quliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər çərçivəsində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən çoxsaylı işlər görülüb. İlk növbədə, Bakı şəhərinin bütün arxivlərindən və bəstəkarın şəxsi arxivindən bütün not əlyazmaları toplanıb, köhnə babin lentlərdəki musiqi yazılarının elektron versiyası hazırlanıb və ilk dəfə olaraq toplu şəkildə buraxılıb. Multimedia toplusuna bəstəkarın müxtəlif dövrlərdə və müxtəlif mövzularda bəstələdiyi mahnılar, simfonik orkestr, fortepiano üçün əsərləri, kinofilmlərə yazdığı mahnılar, o cümlədən bəstəkarın ifasında müəllif əsərləri daxil edilib. Topluda Tofiq Quliyevin həyat və yaradıcılığının müxtəlif mərhələlərinə aid fotolar, görkəmli şəxsiyyətlərin, tanınmış söz adamlarının bəstəkar haqqında söylədiyi fikirlər, xatirələr, habelə ilk dəfə olaraq, onun indiyədək səslənməmiş, simfonik orkestr və kamera-instrumental əsərləri, bu günədək nota alınmamış 30-dan çox mahnısının audioyazısı yer alıb. Eləcə də kinofilmlərdə olan mahnıların not yazıları da topluda öz əksini tapıb. Elektron daşıyıcılarda Tofiq Quliyevin müxtəlif əsərləri 10 tematik mövzu üzrə qruplaşdırılıb. Bu sıraya Vətən, məhəbbət haqqında mahnılar, həmçinin kinofilmlərə yazılmış mahnılar, instrumental əsərlər, caz improvizasiyaları, bəstəkarın royalda olan ifaları və estrada miniatürləri, rəqs ritmləri və s. daxildir.
Bu toplu Tofiq Quliyevin zəngin irsinin öyrənilməsi, milli mədəni dəyərlərimizin qorunub saxlanması, təbliği və gələcək nəsillərə ötürülməsi işinə töhfə olacaq.
Daha sonra Heydər Əliyev Mərkəzinin Auditorium zalında təntənəli mərasim başlayıb. Əvvəlcə bəstəkarın oğlu, kinorejissor və ssenarist, Xalq Artisti Eldar Quliyev və qızı, yubiley konsertinin bədii rəhbəri Lalə Quliyeva çıxış edib.
Eldar Quliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya tədbirin təşkilinə görə minnətdarlığını bildirib. O, ulu öndər Heydər Əliyevin Tofiq Quliyevin yaradıcılıq gecəsində söylədiyi “Biz hamımız gedəcəyik, heç kəs qalmayacaq. Lakin illər keçəcək, yüzillər keçəcək, Tofiq Quliyevin musiqisi yaşayacaq” sözlərini xatırladıb.
Lalə Quliyeva layihənin ərsəyə gəlməsində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını ifadə edərək deyib: “Layihə Heydər Əliyev Fondunun dəqiq və savadlı işi nəticəsində möhtəşəm alınıb”. O, həmçinin layihənin rəhbəri Anar Ələkbərova ideya yaranandan başlayaraq son məşqlərə qədər bütün işlərə diqqətlə yanaşmasına görə təşəkkürünü bildirib.
Çıxışlardan sonra Tofiq Quliyevin ömür yolundan və yaradıcılığından bəhs edən qısametrajlı sənədli film nümayiş etdirilib.
Filmdə Tofiq Quliyevin Azərbaycan musiqisindəki əvəzolunmaz rolundan, 200-dən çox bir-birindən gözəl və yaddaqalan mahnıların müəllifi olmasından, 40-dan çox kinofilmə musiqi bəstələməsindən bəhs edilir. Onun geniş yaradıcılığının yalnız bəstəkarlıq fəaliyyəti ilə məhdudlaşmadığı, eyni zamanda, gözəl pianoçu, dirijor, pedaqoq, Azərbaycan estrada və caz musiqisinin banilərindən biri olduğu qeyd edilir. Sənədli filmdə ümummilli lider Heydər Əliyevin, bəstəkarın sənət dostlarının, görkəmli musiqiçilərin Tofiq Quliyev haqqında fikirləri yer alıb.
Konsert proqramında bəstəkarın müəllifi olduğu mahnılar, kinofimlərə yazdığı instrumental musiqilər, caz musiqiləri, simfonik orkestr üçün əsərləri ifa olunub. Yubiley gecəsində Tofiq Quliyevin məşhur, dillər əzbəri olan mahnıları ilə yanaşı, uzun müddətdir səslənməyən kompozisiyaları da təqdim edilib.
Konsertdə Xalq artistləri Fidan və Xuraman Qasımovalar, Azər Zeynalov, Samir Cəfərov, Fərhad Bədəlbəyli, Murad Adıgözəlzadə, Əməkdar artistlər Aygün Bəylər, Azərin, Tünzalə Ağayeva, Sərxan Sərxan, İlqar Muradov, Emil Əfrasiyab, Elçin Əzizov, İsfar Sarabski, rusiyalı vokalçı Yana Melikayeva, tarzənlər – Əməkdar artist Sahib Paşazadə, Şəhriyar İmanov, nağara ifaçısı Emin Cəbrayılov, skripkaçılar Elvin Qəniyev, Ceyla Seyidova, həmçinin Xalq artisti Rauf Abdullayevin dirijorluğu ilə Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri, Azərbaycan Dövlət Xor Kapellası, “Qaya” ansamblı, “Natiq” ritm qrupu və “Qaytağı” qrupu çıxış ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva bəstəkarın oğlu, Xalq artisti Eldar Quliyev və qızı Lalə Quliyeva ilə görüşüb. Leyla Əliyeva yubiley gecəsinin yüksək səviyyədə təşkil edildiyini, gecədə səslənən əsərlərin Tofiq Quliyevin yaradıcılığının parlaq nümunələri olduğunu, bu əsərlərin hamı tərəfindən sevildiyini deyib. Bildirib ki, yubiley gecəsindəki ab-havadan həm babası, ulu öndər Heydər Əliyev, həm də bəstəkarın özü məmnun qalardı. Tofiq Quliyevin övladları yubiley gecəsinin təşkilində Prezident İlham Əliyevin, birinci xanım Mehriban Əliyevanın və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın dəstəyini yüksək qiymətləndiriblər və minnətdarlıqlarını ifadə ediblər.

7 ноября в Центре Гейдара Алиева состоялся юбилейный вечер по случаю 100-летия со дня рождения выдающегося азербайджанского композитора, народного артиста, лауреата Государственной премии Тофика Кулиева.
На юбилейном вечере присутствовала вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
Мероприятие организовано Фондом Гейдара Алиева в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О проведении 100-летнего юбилея Тофика Кулиева» от 7 февраля 2017 года.
Перед церемонией народный артист, ректор Азербайджанской национальной консерватории Сиявуш Керими, председатель Союза композиторов, народная артистка Франгиз Ализаде поделились с журналистами мыслями о вкладе Тофика Кулиева в азербайджанскую музыкальную культуру. Было подчеркнуто, что песни Тофика Кулиева звучат каждый день, слушая их, мы словно беседуем с композитором. Его произведения прекрасно звучат в исполнении и таких корифеев, как Рашид Бейбутов, Шовкет Алекперова, и нынешних молодых певцов. Пока существует Азербайджан, азербайджанцы, произведения Тофика Кулиева будут жить.
Отметим, что Фонд Гейдара Алиева подготовил в связи с юбилеем мультимедийный сборник под названием «Сердце, бьющееся в музыке», посвященный творчеству народного артиста Тофика Кулиева.
Перед юбилейным вечером в фойе Центра Гейдара Алиева состоялась презентация мультимедийного сборника. Руководитель проекта, исполнительный директор Фонда Гейдара Алиева Анар Алакбаров сообщил, что в сборнике широко проанализировано творчество Тофика Кулиева, которому принадлежат неоценимые заслуги в развитии азербайджанской культуры и искусства, а также уделено место высказываниям и воспоминаниям выдающихся личностей о композиторе. «Уже около двух лет мы готовились отметить 100-летний юбилей Тофика Кулиева, в итоге по инициативе Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой получился прекрасный проект», - сказал Анар Алакбаров, отметив, что для реализации проекта была создана большая рабочая группа.
Руководитель проекта А.Алакбаров выразил признательность Первому вице-президенту Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой за оказанную поддержку.
На презентации было подчеркнуто, что сборник, подготовленный на основе материалов личных и государственных архивов, состоит из книги-альбома о жизни и творчестве Тофика Кулиева, 4-томника нот песен композитора к художественным фильмам, его произведений для фортепиано, не звучавших до сих пор произведений для симфонического оркестра, флеш-карты, включающей 212 произведений.
Было отмечено, что в рамках мероприятий, посвященных 100-летнему юбилею композитора, классика азербайджанской эстрадной и джазовой музыки, народного артиста Тофика Кулиева, которому принадлежат неоценимые заслуги в развитии азербайджанской культуры, искусства, занимающего особое место в истории нашей национальной музыки, Фонд Гейдара Алиева провел большую работу. В первую очередь, из всех бакинских архивов и личного архива композитора были собраны все нотные рукописи, подготовлена электронная версия записей на старых бабинных кассетах, которые впервые изданы в виде сборника. В мультимедийный сборник включены написанные в разное время песни, произведения для симфонического оркестра, фортепиано, музыка к кинофильмам, в том числе авторские произведения в исполнении композитора. В сборнике собраны фотоснимки, относящиеся к различным этапам жизни и творчества Тофика Кулиева, высказывания и воспоминания выдающихся личностей, известных мастеров слова о композиторе. Кроме того, в сборник вошли не звучавшие до сих пор произведения Тофика Кулиева для симфонического оркестра и камерно-инструментальные произведения, аудиозапись более 30 песен, не перенесенных до сегодняшнего на ноты. Кроме того, в сборник включены нотные записи песен к кинофильмам. Различные произведения Тофика Кулиева сгруппированы на электронных носителях по 10 темам. Сюда входят песни о Родине, песни о любви, в том числе написанные к кинофильмам, инструментальные произведения, джазовые импровизации, исполнение композитора на рояле и эстрадные миниатюры, танцевальные ритмы и пр.
Этот сборник станет вкладом в изучение богатого наследия Тофика Кулиева, сохранение, пропаганду и передачу будущим поколениям наших национально-культурных ценностей.
Затем в зале Аудиториум Центра Гейдара Алиева началась торжественная церемония. Сначала выступили сын композитора, кинорежиссер и сценарист, народный артист Эльдар Кулиев и дочь, художественный руководитель юбилейного концерта Лала Кулиева.
Эльдар Кулиев выразил признательность Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву и первой леди Мехрибан Алиевой за организацию мероприятия. Он напомнил слова великого лидера Гейдара Алиева, сказанные им на творческом вечере Тофика Кулиева: «Мы все уйдем, никто не останется. Но пройдут годы, пройдут столетия, а музыка Тофика Кулиева будет жить».
Лала Кулиева выразила признательность Первому вице-президенту Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой за реализацию проекта. «Проект получился грандиозным благодаря четкой и грамотной работе Фонда Гейдара Алиева»,- сказала Лала Кулиева. Она также выразила признательность руководителю проекта Анару Алакбарову за внимание ко всем этапам – от возникновения идеи до последних репетиций.
После выступлений был показан короткометражный документальный фильм, повествующий о жизненном пути и творчестве народного артиста Тофика Кулиева.
В фильме рассказывается о незаменимой роли Тофика Кулиева в азербайджанской музыке, отмечается, что композитор является автором более 200 прекрасных и запоминающихся песен и музыки к свыше 40 кинофильмам. Его многогранное творчество не ограничивалось только композиторской деятельностью, он также был прекрасным пианистом, дирижером, педагогом, одним из основоположников азербайджанской эстрадной и джазовой музыки. В документальном фильме отведено место высказываниям общенационального лидера Гейдара Алиева, друзей и соратников композитора по искусству, выдающихся музыкантов о Тофике Кулиеве.
На концерте были исполнены песни композитора, музыка, написанная им к кинофильмам, джазовые композиции, произведения для симфонического оркестра. На юбилейном вечере наряду с хорошо известными всем песнями, прозвучали и давно не исполнявшиеся композиции.
На концерте выступили народные артисты Фидан и Хураман Касимовы, Азер Зейналов, Самир Джафаров, Фархад Бадалбейли, Мурад Адыгезалзаде, заслуженные артисты Айгюн Бейляр, Азерин, Тунзаля Агаева, Сархан Сархан, Ильгар Мурадов, Эмиль Афрасияб, Эльчин Азизов, Исфар Сарабский, российская вокалистка Яна Меликаева, таристы – заслуженный артист Сахиб Пашазаде, Шахрияр Иманов, нагарист Эмин Джабраилов, скрипачи Эльвин Ганиев, Джейла Сеидова, а также Азербайджанский государственный симфонический оркестр под управлением народного артиста Рауфа Абдуллаева, Азербайджанская государственная хоровая капелла, ансамбль «Гая», ритм-группа «Натиг» и группа «Гайтагы».
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева встретилась с сыном композитора, народным артистом Эльдаром Кулиевым и дочерью Лалой Кулиевой. Лейла Алиева сказала, что юбилейный вечер был организован на высоком уровне, произведения, прозвучавшие на вечере, являются яркими образцами творчества Тофика Кулиева, эти произведения любимы всеми. Лейла Алиева отметила, что атмосфера юбилейного вечера пришлась бы по душе как ее дедушке, великому лидеру Гейдару Алиеву, так и самому композитору. Дети Тофика Кулиева высоко оценили поддержку в организации вечера Президента Ильхама Алиева, первой леди Мехрибан Алиевой и вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой, выразили признательность.