Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü, SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin “Söz” ədəbi layihəsinin təşkilatçılığı və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin dəstəyi ilə Qəbələdəki Heydər Əliyev Konqres Mərkəzində vətənpərvərlik mövzusuna həsr olunmuş “Poeziya günü” keçirilib.
31 Dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü ərəfəsində təşkil olunan tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvləri, ədəbiyyat və mədəniyyət xadimləri, gənc şairlər, həmçinin Qarabağ müharibəsinin Qəbələdən olan veteranları və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
“Poeziya günü”nün açılışında ümummilli lider Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin şair və yazıçılara diqqət və qayğısından, həmçinin hərbçilərlə görüşlərindən bəhs edən film nümayiş olunub.
Tədbirdə çıxış edən Xalq Şairi Nəriman Həsənzadə Azərbaycan ədəbiyyatında vətənpərvərlik mövzusunun bütün zamanlarda aktual olduğunu, müasir dövrümüzdə isə xüsusi önəm daşıdığını diqqətə çatdırıb.
Gənc şairlər Fərid Hüseynov, Gülnar Qasımlı, Lamiyə İsayeva, Zəhra Bədəlbəyli, Alsu Carçılı, Aynur Nurlu, Heyran Hüseynova və Şahanə Müşfiq müharibə mövzusunda, həmçinin Azərbaycan və Bakı haqqında şeirlərini səsləndiriblər. Şairlərin çıxışları Azərbaycan bəstəkarlarının musiqilərinin sədaları və videogörüntülərlə müşayiət olunub.
Sonra Leyla Əliyeva özünün “Zəhranın xatirəsinə” və “Bakı” adlı şeirlərini oxuyub.
Tədbirin aparıcısı, şairə Nigar Həsənzadənin rəhbərliyi ilə “Söz” ədəbi layihəsinin iştirakçıları - Əsgər Novruzov, Leyla Qurbanova, Səbinə Vəlibəyova, Zaur Rəxşan və Firdovsi Rəsul da öz şeirlərini səsləndiriblər.
Proqram çərçivəsində Xalq artisti Zülfiyyə Xanbabayeva, Əməkdar artistlər Fərqanə Alimqızı və Sevda Ələkbərzadə, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının dosenti, pianoçu Naibə Şahməmmədova və Qəbələ Uşaq Xoru zövq oxşayan mahnılar və musiqilər ifa ediblər.
Tədbirdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin dəstəyi ilə yenicə çapdan çıxmış “Gənc yazarların vətənpərvərlik mövzusunda şeirlər toplusu” təqdim olunub. Leyla Əliyevanın, o cümlədən 47 gənc şairin, ümumilikdə, 61 şeirinin yer aldığı kitab iştirakçılara və qonaqlara paylanılıb.
Sonda Leyla Əliyeva tədbir iştirakçıları ilə xatirə şəkilləri çəkdirib.
Qeyd edək ki, “Poeziya günü”nün ideya müəllifi Aynur Nurlu, quruluşçu rejissoru Azərbaycan Televiziyasının “Mədəniyyət” kanalının bədii rəhbəri Rövnəq Həsənzadədir.

15 декабря по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой в Габалинском Конгресс-центре Гейдара Алиева состоялся «День поэзии», посвященный теме патриотизма. Мероприятие было организовано Азербайджано-корейской ассоциацией культурного обмена SEBA (Сеул-Баку), литературным проектом «Söz» Министерства культуры и туризма при поддержке Союза писателей Азербайджана.
В мероприятии, состоявшемся в преддверии 31 декабря - Дня солидарности азербайджанцев мира, приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, члены Союза писателей Азербайджана, деятели литературы и культуры, молодые поэты, а также ветераны Карабахской войны из Габалы и представители общественности.
На открытии «Дня поэзии» был продемонстрирован фильм, повествующий о внимании и заботе общенационального лидера Гейдара Алиева и Президента Ильхама Алиева о поэтах и писателях, а также их встречах с военнослужащими.
Выступивший на мероприятии народный поэт Нариман Гасанзаде отметил, что тема патриотизма во все времена была актуальна в азербайджанской литературе, а в современный период имеет особое значение.
Молодые поэты Фарид Гусейнов, Гюльнар Гасымлы, Ламия Исаева, Захра Бадалбейли, Алсу Джарчылы, Айнур Нурлу, Хейран Гусейнова и Шахана Мушвиг прочитали свои стихи на военную тему, а также об Азербайджане и Баку. Выступления поэтов сопровождались музыкой азербайджанских композиторов и видеоматериалами.
Затем Лейла ханум Алиева прочитала свои стихотворения «Памяти Захры» и «Баку».
На церемонии свои стихи прочитали также участники литературного проекта «Söz» под руководством поэтессы Нигяр Гасанзаде, которой было поручено вести мероприятие, - Аскер Новрузов, Лейла Гурбанова, Сабина Велибекова, Заур Рахшан и Фирдовси Расул.
В рамках программы в исполнении народной артистки Зульфии Ханбабаевой, заслуженных артистов Ферганы Алимгызы и Севды Алекберзаде, доцента Азербайджанской национальной консерватории, пианистки Наибы Шахмамедовой и Габалинского детского хора прозвучали песни и мелодии.
На мероприятии состоялась презентация «Сборника стихотворений молодых поэтов на патриотическую тему», только что вышедшего из печати при поддержке и по рекомендации Союза писателей Азербайджана. Книга, в которую вошли стихотворения Лейлы ханум Алиевой, а также 47 молодых поэтов - в целом 61 стихотворение, была роздана участникам и гостям.
В заключение Лейла ханум Алиева сфотографировалась на память с участниками мероприятия.
Отметим, что автор идеи «Дня поэзии» - Айнур Нурлу, режиссер-постановщик – художественный руководитель канала «Культура» Азербайджанского Телевидения Ровнаг Гасанзаде.