Dekabrın 21-də Bakıda “Yeni nəsil: sərhədsiz məsuliyyət” mövzusunda V Azərbaycan-Rusiya Gənclər Forumu işə başlayıb.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Forumun açılış mərasimində iştirak edib.
Əvvəlcə Azərbaycanın və Rusiyanın dövlət himnləri səsləndirilib.
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov forumda çıxış edərək Azərbaycanda həyata keçirilən dövlət gənclər siyasəti barədə danışıb. Nazir deyib ki, ölkəmizdə gənclərin inkişafını dəstəkləmək, sağlamlığını qorumaq, onların təhsili və asudə vaxtlarının səmərəliliyini təmin etmək istiqamətində mühüm addımlar atılır. Prezident İlham Əliyev gənclərə hər zaman diqqət göstərir, onların problemlərinin həllinə xüsusi fikir verir. Nazir dövlətimizin başçısının Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramını xüsusi qeyd edib.
Gənclər və İdman Nazirliyinin dünyanın 65 ölkəsi ilə gənclər və idman sahəsində əməkdaşlıq etdiyini vurğulayan Azad Rəhimov deyib: “Bu il biz ilk dəfə yeniyetmələr arasında istedadların hazırlanması laboratoriyasını beynəlxalq formatda təşkil etdik. Azərbaycan Rusiya Federasiyasının Soçi şəhərində Gənclər və Tələbələrin XIX Ümumdünya Festivalında böyük nümayəndə heyəti ilə təmsil olunub”.
Nazir forumun işinə uğurlar arzulayıb.
Milli Məclisin gənclər və idman komitəsinin sədri Fuad Muradov Azərbaycanda bilikli, peşəkar, istedadlı gənclərin dəstəklənməsi üçün yaradılan şərait barədə danışıb. O bildirib ki, bu forumun keçirilməsində əsas məqsəd yaxın qonşuluqda yaşayan gənclər arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsidir.
Rusiyanın Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Oleq Muraşov qeyd edib ki, Rusiya ilə Azərbaycan arasında əlaqələr hərtərəflidir. Rusiya Azərbaycanın ikinci ən böyük ticarət tərəfdaşıdır. Əməkdaşlığımız getdikcə daha da inkişaf edir.
Oleq Muraşov vurğulayıb ki, gənclərlə iş həm Azərbaycanda, həm də Rusiyada prioritetdir. Rusiyada 15 minə yaxın Azərbaycan vətəndaşı təhsil alır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərhad Hacıyev və Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurasının sədri Seymur Hüseynov respublikamızda aparılan uğurlu gənclər siyasətindən, Azərbaycan və Rusiya gənclərinin bütün sahələrdə qurduğu əməkdaşlıqdan və bu əməkdaşlığın faydalarından söhbət açıblar.
Tədbirdə digər çıxış edənlər də Azərbaycan və Rusiya arasında mövcud olan əlaqələrdən, gənclər sahəsində inkişafdan danışıblar.
Xatırladaq ki, builki forum 2011-ci və 2012-ci illərdə Azərbaycan tərəfinin təşəbbüsü ilə Bakı şəhərində, daha sonra isə 2013-cü ildə Rusiyanın Qroznı şəhərində keçirilmiş “Yeni nəsil: sərhədsiz məsuliyyət” adlı forumların davamıdır.
Dekabrın 23-dək davam edəcək forumun təşkilatçısı Gənclər və İdman Nazirliyi, həmtəşkilatçıları Rusiya Elm və Təhsil Nazirliyi, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatı, Gənclər Təşkilatları Milli Şurası və Rusiyanın Uşaq və Gənclər Birlikləri Milli Şurasıdır.

21 декабря в Баку начал работу V азербайджано-российский молодежный форум на тему «Новое поколение: ответственность без границ».
Сначала прозвучали государственные гимны Азербайджана и России.
Выступивший на форуме министр молодежи и спорта Азад Рагимов рассказал об осуществляемой в Азербайджане государственной молодежной политике. Министр отметил, что в нашей стране предпринимаются важные шаги по поддержке развития молодежи, охране их здоровья, обеспечению образования и плодотворности их досуга. Президент Ильхам Алиев постоянно уделяет особое внимание молодежи, решению их проблем. Министр особо отметил Государственную программу «Азербайджанская молодежь в 2017-2021 годах», утвержденную Распоряжением главы государства.
Подчеркнув, что Министерство молодежи и спорта сотрудничает с 65 странами мира в сфере молодежи и спорта, Азад Рагимов сказал: «В этом году мы впервые в международном формате организовали лабораторию по подготовке талантов среди подростков. Азербайджан был представлен большой делегацией на XIX Всемирном фестивале молодежи и студентов в Сочи».
Министр пожелал успеха работе форума.
Председатель комитета молодежи и спорта Милли Меджлиса Фуад Мурадов рассказал об условиях, созданных в Азербайджане для поддержки образованной, профессиональной, талантливой молодежи. Он отметил, что главной целью проведения форума является развитие дружеских отношений и сотрудничества между молодежью, живущей в близком соседстве.
Временный поверенный в делах России в Азербайджане Олег Мурашев отметил, что связи между Россией и Азербайджаном всесторонние. Россия является вторым крупным торговым партнером Азербайджана. Наше сотрудничество развивается.
Олег Мурашев подчеркнул, что работа с молодежью является приоритетом как в Азербайджане, так и в России. В России получают образование около 15 тысяч граждан Азербайджана.
Исполнительный директор Фонда молодежи при Президенте Азербайджанской Республики Фархад Гаджиев и председатель Национального совета молодежных организаций Азербайджанской Республики Сеймур Гусейнов рассказали об осуществляемой в нашей республике успешной молодежной политике, сотрудничестве между азербайджанской и российской молодежью во всех областях и пользе от этого сотрудничества.
Другие выступившие на мероприятии также рассказали о связях между Азербайджаном и Россией, развитии в области молодежи.
Напомним, что нынешний форум является продолжением прошедшего в 2011-2012 годах по инициативе Азербайджана в Баку форума, а затем прошедшего в 2013 году в российском городе Грозный форума «Новое поколение: ответственность без границ».
Организатором форума, который продлится до 23 декабря, выступают Министерство молодежи и спорта, а также Министерство науки и образования России, Азербайджанская молодежная организация России, Национальный совет молодежных организаций и Национальный совет молодежных и детских объединений России.