Dekabrın 21-də Bakıda “Yeni nəsil: sərhədsiz məsuliyyət” mövzusunda V Azərbaycan-Rusiya Gənclər Forumu işə başlayıb.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Forumun açılış mərasimində iştirak edib.
Əvvəlcə Azərbaycanın və Rusiyanın dövlət himnləri səsləndirilib.
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov forumda çıxış edərək Azərbaycanda həyata keçirilən dövlət gənclər siyasəti barədə danışıb. Nazir deyib ki, ölkəmizdə gənclərin inkişafını dəstəkləmək, sağlamlığını qorumaq, onların təhsili və asudə vaxtlarının səmərəliliyini təmin etmək istiqamətində mühüm addımlar atılır. Prezident İlham Əliyev gənclərə hər zaman diqqət göstərir, onların problemlərinin həllinə xüsusi fikir verir. Nazir dövlətimizin başçısının Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramını xüsusi qeyd edib.
Gənclər və İdman Nazirliyinin dünyanın 65 ölkəsi ilə gənclər və idman sahəsində əməkdaşlıq etdiyini vurğulayan Azad Rəhimov deyib: “Bu il biz ilk dəfə yeniyetmələr arasında istedadların hazırlanması laboratoriyasını beynəlxalq formatda təşkil etdik. Azərbaycan Rusiya Federasiyasının Soçi şəhərində Gənclər və Tələbələrin XIX Ümumdünya Festivalında böyük nümayəndə heyəti ilə təmsil olunub”.
Nazir forumun işinə uğurlar arzulayıb.
Milli Məclisin gənclər və idman komitəsinin sədri Fuad Muradov Azərbaycanda bilikli, peşəkar, istedadlı gənclərin dəstəklənməsi üçün yaradılan şərait barədə danışıb. O bildirib ki, bu forumun keçirilməsində əsas məqsəd yaxın qonşuluqda yaşayan gənclər arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsidir.
Rusiyanın Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Oleq Muraşov qeyd edib ki, Rusiya ilə Azərbaycan arasında əlaqələr hərtərəflidir. Rusiya Azərbaycanın ikinci ən böyük ticarət tərəfdaşıdır. Əməkdaşlığımız getdikcə daha da inkişaf edir.
Oleq Muraşov vurğulayıb ki, gənclərlə iş həm Azərbaycanda, həm də Rusiyada prioritetdir. Rusiyada 15 minə yaxın Azərbaycan vətəndaşı təhsil alır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərhad Hacıyev və Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurasının sədri Seymur Hüseynov respublikamızda aparılan uğurlu gənclər siyasətindən, Azərbaycan və Rusiya gənclərinin bütün sahələrdə qurduğu əməkdaşlıqdan və bu əməkdaşlığın faydalarından söhbət açıblar.
Tədbirdə digər çıxış edənlər də Azərbaycan və Rusiya arasında mövcud olan əlaqələrdən, gənclər sahəsində inkişafdan danışıblar.
Xatırladaq ki, builki forum 2011-ci və 2012-ci illərdə Azərbaycan tərəfinin təşəbbüsü ilə Bakı şəhərində, daha sonra isə 2013-cü ildə Rusiyanın Qroznı şəhərində keçirilmiş “Yeni nəsil: sərhədsiz məsuliyyət” adlı forumların davamıdır.
Dekabrın 23-dək davam edəcək forumun təşkilatçısı Gənclər və İdman Nazirliyi, həmtəşkilatçıları Rusiya Elm və Təhsil Nazirliyi, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatı, Gənclər Təşkilatları Milli Şurası və Rusiyanın Uşaq və Gənclər Birlikləri Milli Şurasıdır.

Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the Forum’s opening ceremony.
Minister of Youth and Sports Azad Rahimov, speaking at the Forum, talked about the state’s policy on the youth in Azerbaijan. The minister said significant measures have been taken in the country towards supporting the youth’s development, protecting their health, and ensuring that they receive proper education, and spent leisure efficiently. President Ilham Aliyev has always shown care towards the youth, paying special attention to solving their problems. The minister particularly mentioned the state programme “The Azerbaijani Youth in 2017-2021”, approved by the President’s resolution.
Underscoring that the Ministry of Youth and Sports has been cooperating with 65 countries of the world in the sphere of youth and sport, Azad Rahimov said: “This year, for the first time we organized the training laboratory for great talents among juveniles in an international format. Azerbaijan has been represented in the 19th World Festival of the Youth and Students in the city of Sochi of the Russian Federation by a big delegation.”
The minister wished successes to the Forum’s work.
Chairperson of the National Assembly’s youth and sports committee Fuad Muradov talked about the conditions created for supporting skilled, professional and talented youth in Azerbaijan, saying that the primary objective of hosting this Forum was to develop friendly relations and cooperation between the youth living in the neighbourhood.
Russia’s plenipotentiary representative in Azerbaijan Oleg Murashov noted that the relations between Russia and Azerbaijan are multilateral. Russia is Azerbaijan’s second biggest trade partner. Our cooperation is developing further.
Oleg Murashov emphasized that working with the youth is a priority issue both in Azerbaijan and in Russia. Some 15 thousand Azerbaijani citizens are studying in Russia.
Executive Director of the Youth Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan Farhad Hajiyev and chairperson of the Youth Organizations National Council of the Republic of Azerbaijan Seymour Huseynov talked about the successful youth policy in the republic, fruitful cooperation between the Azerbaijani and Russian youth in all areas, and the benefits of this cooperation.
Those speaking at the event talked about the existing relations between Azerbaijan and Russia, and development in the youth sphere.
This year’s Forum is the continuation of the forums entitled “New Generation: Responsibility Without Frontier”, held in 2011 and 2012 in Baku at Azerbaijan’s initiative, and in 2013, in Russia’s Grozny city.
To continue until December 23, the Forum’s organizer is the Ministry of Youth and Sports, with co-organizers Russia’s Science and Education Ministry, the Azerbaijani Youth Organization of Russia, the National Council for Youth Organizations, and Russia’s Child and Youth Associations’ National Council.