Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, şairə Leyla Əliyevanın “Dünya yuxutək əriyir...” divanı Tehran şəhərində fars dilində nəşr olunub.
Divan “Kaspi” qəzeti və “Kaspi” Təhsil Şirkətinin “Azərbaycan ədəbiyyatını dünyada tanıdaq!” devizi altında bir neçə ildir həyata keçirdiyi layihələr çərçivəsində Tehranın məşhur Mobini-Əndişə yayım evinin Nevis mətbəəsində nəfis tərtibatda farsdilli oxucuların görüşünə gəlib. “Azərbaycan ədəbiyyatını dünyada tanıdaq!” layihəsinin rəhbəri yazıçı-publisist Sona Vəliyevanın təşəbbüsü ilə indiyədək İranda və Türkiyədə böyük Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin “Peyğəmbər”, “Topal Teymur”, “Şeyx Sənan”, “Maral” əsərləri, “Cavid xəzinəsindən” adlı toplu, bundan başqa, bir çox xarici ölkə və keçmiş sovet respublikalarında müasir şair və yazıçılarımızın ən maraqlı yaradıcılıq nümunələri tərcümə olunaraq oxuculara təqdim edilib.
“Dünya yuxutək əriyir...” divanı bəhs olunan layihənin fars dilinə tərcümə edilmiş və nəfis nəşri təmin olunmuş növbəti uğurlu addımıdır. Leyla Əliyevanın yüksək dünyagörüşünü, daxili aləminin ecazkar zənginliyini, nadir poetik yaradıcılıq üslubunu, qəlbində köklənən sönməz ədalət hissini və duyğularını tərənnüm edən şeirlər fars dilinə görkəmli tərcüməçi-şair Əkbər Əlyar Həmidi və tanınmış şairə, yazıçı-publisist Süsən Nəvadə Rəzi tərəfindən peşəkarlıqla tərcümə olunaraq divana daxil edilib.
Qeyd etmək lazımdır ki, İran İslam Respublikasının ədəbi mühitində öz yaradıcılıq dəst-xətləri ilə seçilən Əkbər Əlyar Həmidi və Süsən Nəvadə Rəzi təkcə mütərcim kimi deyil, şair və tənqidçi kimi də böyük nüfuz sahibidirlər.
“Dünya yuxutək əriyir...” divanının fars versiyasına yazdığı ön sözdə mütərcim Əkbər Əlyar Həmidi qeyd edir: “İftixarla deyə bilərəm ki, geniş ictimai-siyasi fəaliyyəti, elitar ailə mənsubiyyəti ilə tanınan şairə zəngin fəlsəfi baxışlarına, nadir yaradıcılıq dünyası və poeziya səltənəti ilə bizə Xan qızı xatın Xurşidbanu Natəvanı xatırladaraq oxucunu heyrətdə qoyur... Divanın farsdilli oxucular tərəfindən böyük maraqla qarşılanacağına sonsuz ümid bəsləyirik”.
Leyla xanım özünün zəngin dünyagörüşü, fitri yaradıcılıq istedadı, nadir poetik üslubu, təbiət hadisələri ilə insan hissləri arasındakı bağlılığı tərənnüm etmək qabiliyyətinə görə müasir ədəbiyyatımızda xüsusi seçilir. Heç şübhəsiz ki, “Dünya yuxutək əriyir...” divanı dünya ədəbiyyatında böyük və əzəmətli yeri olan fars dilində yazılmış əsərlər sırasında özünə layiq yer qazanacaq, divandakı şeirlərin bir çoxu qonşu ölkənin bəstəkar və müğənniləri, eləcə də farsdilli poeziyasevərlər üçün cəlbedici olacaq.
Nəşrin rəhbəri və poetik ön sözün müəllifi AZƏRTAC-ın Türkiyə üzrə xüsusi müxbiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, yazıçı-publısıst Sabir Şahtaxtıdır.
“Dünya yuxutək əriyir...” divanı ilə tanış olmaq istəyən farsdilli oxucular kitabı Azərbaycanın və İranın əksər böyük kitabxanalarından və satış məntəqələrindən əldə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, nəşrin təşəbbüskarları divanın yaxın gələcəkdə İran İslam Respublikasında ərəb qrafikası ilə Azərbaycan dilində nəşrini də nəzərdə tuturlar.

The divan “The world melts away like a dream...” (a collection of selected poems) by Leyla Aliyeva, a poetess, the Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, was printed in Farsi in the city of Tehran.
The book has been printed in a delicate design at “Nevis” Printing-house of Tehran’s famous “Mobini-Andisheh” Broadcasting-house in the framework of the projects that have been implemented for a few years under the slogan “Promoting Azerbaijani literature in the world” by “Kaspi” Newspaper and “Kaspi” Education Company. Following the initiative of author-columnist Sona Valiyeva, who is the head of the project “Let’s promote Azerbaijani literature in the world” , such works by great Azerbaijani poet and playwright Hussein Javid as “The Prophet”, “Timur the Lame”, “Sheikh Sanan” and “Maral”, the collection “From Javid’s Treasury” were translated and presented to Turkish and Iranian readers, along with the best examples of creativity by contemporary poets and writers being made available to readers in a number of foreign and post-Soviet republics.
Translated into Farsi, the delicate print of the divan “The world melts away like a dream...” is another successful step taken in the framework of the said project. Embodying Leyla Aliyeva’s wide worldview, miraculous richness of her inner world, rare poetic creativity style, unquenchable sense of justice rooted in her heart, the poems were translated into Farsi by renowned translator-poet Akbar Alyar Hamidi and well-known poetess, author and columnist Susan Navadeh Razi in a professional fashion, and included in the collection.
Distinguished in the literary environment of the Islamic Republic of Iran for their styles, Akbar Alyar Hamidi and Susan Navadeh Razi have been enjoying great influence not only as a translator, but also as a poet/ poetess, and critic.
In a foreword written for the Farsi version of the divan “The world melts away like a dream...”, translator Akbar Alyar Hamidi said: “I can with great pride say that the poetess, who is known for her wide public and political activity, relation to an elite family, astonishes readers, reminding them Khan’s daughter Khurshudbanu Natavan, by her rich philosophical views, rare creative world and poetic realm... We have endless hope this book will arouse great interest in readers.”
Leyla khanum is especially distinguished in our contemporary literature for her rich worldview, innate talent of creativity, rare poetic style, and the ability to embody the association between natural events and human senses. Without a doubt, the collection “The world melts away like a dream...” will win its own worthy place among the works written in Farsi, with their great place in the world literature, and a number of the poems included in the collection would be attractive to composers and singers of the neighbouring country, as well as Farsi-language poetry-lovers.
The head of the publication and the author of the poetic foreword is special correspondent of AZERTAC for Turkey, doctor of philosophy for political sciences, author-columnist Sabir Shahtakhty.
Farsi-language readers who would like to become acquainted with the divan “The world melts away like a dream...” may get the book at the majority of big libraries of Azerbaijan and Iran, as well as at sales points.
The initiators of the publication are planning to get the book published in the Azerbaijani language with the Arab scripts in the Islamic Republic of Iran.