Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının (RAGT) sədri, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva və Azərbaycanın RF-dəki səfiri Polad Bülbüloğlu akademik B.V.Petrovski adına Rusiya Elmi Cərrahiyyə Mərkəzində (RECM) olub, bu tibb müəssisəsinin rəhbərləri ilə görüşüblər.
RECM-in direktoru Sergey Dzemeşkeviç ilə görüşdə tibbi kadrların hazırlanması, təcrübə və mütəxəssislər mübadiləsi, eləcə də birgə tədbirlər və aksiyalar keçirilməsi sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edilib. Sonra Leyla Əliyeva mərkəzdə ordinatorlar və aspirantlar ilə görüşüb. Onlar təşəbbüslərini dəstəklədiyi üçün Leyla Əliyevaya təşəkkür məktubunu təqdim ediblər.
Görüş başa çatandan sonra Leyla Əliyeva Azərbaycanın tanınmış bəstəkarı və pianoçusu Rafiq Babayevin disklərinin Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanmış kolleksiyasını mərkəzin muzeyinə hədiyyə edib.
Leyla Əliyeva görkəmli sovet və Rusiya cərrahı, SSRİ Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, 1957-ci ildə “Azərbaycanın Əməkdar Elm Xadimi” adına layiq görülmüş professor B.Petrovskinin memorial muzeyinin ekspozisiyası ilə tanış olub.
Daha sonra RAGT sədri böyrək və qara ciyər transplantasiyası şöbəsinə baş çəkib, burada Nijni Novqorod şəhərindən olan 11 yaşlı həmvətənimiz, Heydər Əliyev Fondunun vəsaiti hesabına müalicə olunan Camal Bəkirovla görüşüb.
Həmin gün İ.M.Seçenov adına Moskva Tibb Akademiyasının (MTA) binasında İÇV/QİÇS-ə qarşı mübarizə probleminə həsr edilmiş konfrans keçirilib. RAGT-ın tibb seksiyası, Azərbaycanın RF-dəki səfirliyi və YUNEYDS (BMT-nin İÇV/QİÇS üzrə birgə proqramı) tərəfindən təşkil edilmiş konfransın məqsədi İÇV/infeksiya barədə gəncləri məlumatlandırmaq və xəstəliyin profilaktikasıdır.
Leyla Əliyeva bildirib ki, müzakirə edilən mövzu müasir gənclərin ən ağrılı və ciddi problemlərindən biridir və bu konfrans gəncləri QİÇS-in təhlükəli xəstəlik olması barədə məlumatlandırmağa kömək edəcək. O, əksər hallarda gənclərin mübtəla olduğu bu xəstəliyin yayılması barədə statistik məlumatları açıqlayıb: “Aşkardır ki, QİÇS səhiyyənin ciddi problemlərindən biridir və onun həllini axtarmaq zəruridir. Heydər Əliyev Fondu Azərbaycanda səhiyyə məsələlərinə çox böyük diqqət yetirir. Fondun təşəbbüsü ilə respublikada bir neçə müasir tibbi mərkəz tikilmişdir, Beynəlxalq Diabet Federasiyası ilə fəal əməkdaşlıq edilir, talassemiya kimi təhlükəli xəstəliklərə qarşı mübarizə məsələsinə böyük diqqət yetirilir. Heydər Əliyev Fondu YUNESKO, İSESKO, YUNEYDS və digər beynəlxalq təşkilatlarla da səhiyyə sahəsində fəal əməkdaşlıq edir. Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi ilə birlikdə uşaqlar arasında qızılca, məxmərək və digər xəstəliklər əleyhinə kütləvi immunlaşdırma tədbirləri həyata keçirilmişdir. Bu ilin baharında isə Azərbaycanda QİÇS barədə məlumatın insanlara çatdırılması məqsədilə “Uşaq göy qurşağı” layihəsi həyata keçirilmişdir”.
Fondun Rusiya nümayəndəliyinin rəhbəri vurğulamışdır ki, RAGT də səhiyyə problemlərindən kənarda qalmır və müntəzəm surətdə müxtəlif xeyriyyə tədbirləri keçirir: ““Sağlam olduğunu yəqin et. Xəstəliyə yox de” layihəsi çərçivəsində həmvətənlərimiz pulsuz müayinə ediliblər. Hər il “Qanın milləti yoxdur” donor aksiyası keçirilir”. L.Əliyevanın sözlərinə görə, RAGT-ın regional bölmələri də QİÇS-in təhlükəli xəstəlik olması, onun qarşısının alınması və profilaktikası, eləcə də narkotiklərin, tütünün və alkoqolun zərəri barədə gənclərin məlumatlandırılması üçün böyük iş aparırlar.
Leyla Əliyeva çıxışını bu cür başa vurub: “Biz sağlam həyat tərzini və gənclərin idman təşəbbüslərini həmişə alqışlayırıq. Bugünkü konfrans QİÇS təhlükəsi barədə məlumatlandırma üzrə növbəti layihəmizdir. Əminəm ki, səylərimiz sayəsində gənclərin bilikləri artacaq və neçə-neçə insanın həyatı xilas ediləcəkdir. Bu isə o deməkdir ki, gördüyümüz bütün işlər çox vacibdir və biz bu istiqamətdə işi davam etdirməliyik”. O, konfransın bütün iştirakçılarına və insanların həyatına biganə olmayan fəallara təşəkkür edib.
Azərbaycanın RF-dəki səfiri Polad Bülbüloğlu Leyla Əliyevanın rəhbərlik etdiyi təşkilat çərçivəsində gənclərin problemlərinə və sağlamlığına göstərilən diqqətə görə ona təşəkkürünü bildirib, bu konfransın gənc nəsil üçün əhəmiyyətindən söhbət açıb.
YUNEYDS proqramının Rusiya və Azərbaycan üzrə direktorları Denis Y.Brun və professor Həqiqət Qədirova bütün dünyada, o cümlədən Rusiya və Azərbaycanda İÇV-infeksiya ilə əlaqədar vəziyyət barədə məruzələrlə çıxış ediblər. Tibb Akademiyasının 2-ci kurs tələbəsi Aytac Əliyeva gənclər adından çıxış edərək RAGT-nin QİÇS-ə qarşı mübarizə planları və bu problemlə əlaqədar təkcə Moskvada deyil, Rusiyanın başqa regionlarında da həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər barədə məlumat verib.

Председатель Азербайджанской молодежной организации России (АМОР), глава Представительства Фонда Гейдара Алиева в Российской Федерации Лейла Алиева и чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в РФ Полад Бюльбюль оглы посетили Российский научный центр хирургии (РНЦХ) имени академика Б. В. Петровского, где встретились с руководством этого ведущего медицинского учреждения страны.
В ходе встречи с директором РНЦХ Сергеем Дземешкевичем были обсуждены перспективы сотрудничества в области подготовки медицинских кадров, обмена опытом и специалистами, а также проведения совместных мероприятий и акций. Затем Лейла Алиева встретилась с ординаторами и аспирантами, которые передали ей письмо с благодарностью за поддержку их инициатив.
По окончании встречи Лейла Алиева преподнесла в дар музею центра подарочную коллекцию дисков известного азербайджанского композитора и пианиста Рафика Бабаева, выпущенную Фондом Гейдара Алиева.
Лейла Алиева ознакомилась с экспозицией Мемориального музея выдающегося советского и российского хирурга, действительного члена Академии наук СССР, профессора Б. В. Петровского, который в 1957 году был удостоен звания «Заслуженный деятель науки Азербайджана».
После этого председатель АМОР Лейла Алиева посетила отделение по трансплантации почек и печени и встретилась с нашим 11-летним соотечественником из Нижнего Новгорода Джамалом Бекировым, который проходит здесь лечение за счет Фонда Гейдара Алиева.
В тот же день в здании Московской медицинской академии (ММА) имени И. М. Сеченова состоялась конференция, посвященная проблеме борьбы с ВИЧ/СПИДом. Ее организаторами выступили медицинская секция АМОР, посольство Азербайджана в РФ и ЮНЭЙДС (объединенная программа ООН по ВИЧ/СПИДу). Целью конференции было информирование о ВИЧ-инфекции и профилактика этого заболевания среди молодежи.
Со словами приветствия к участникам конференции обратились председатель АМОР, глава Российского представительства Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева. Она отметила, что обсуждаемая тема является одной из самых тяжелых и серьезных проблем современной молодежи, и данная конференция будет способствовать информированности молодых людей об опасности СПИДа. Л. Алиева привела статистические данные о росте этого заболевания, которое в большинстве случаев поражает молодежь. «Очевидно, что СПИД является одной из серьезных проблем здравоохранения, и необходимо искать ее решение. В Азербайджане Фонд Гейдара Алиева уделяет огромное внимание вопросам здравоохранения. В республике Фондом построено несколько современных медицинских центров, идет активное сотрудничество с Международной диабетической федерацией, огромное внимание уделяется борьбе с таким опасным заболеванием как талассемия. Также Фонд Гейдара Алиева активно сотрудничает в области здравоохранения со многими международными организациями, такими как ЮНЕСКО, ИСЕСКО, ЮНЕЙДС и др. Совместно с Минздравом Азербайджана была проведена массовая иммунизация детей против кори, краснухи и других заболеваний. Весной же этого года в Азербайджане осуществлен проект “Детская радуга” с целью донесения информации о СПИДе», – сказала Лейла Алиева.
Глава Российского представительства Фонда подчеркнула, что АМОР также не остается в стороне от проблем здравоохранения и регулярно проводит различные благотворительные акции. В их числе – «Убедись, что ты здоров. Скажи болезни – нет», в рамках которой наши соотечественники смогли бесплатно обследоваться, и ежегодная донорская акция «У крови нет нации». По словам Л. Алиевой, региональные отделения АМОР также проводят большую работу по информированию молодежи об опасности СПИДа, его предупреждению и профилактике, а также о вреде наркотиков, табака и алкоголя.
«Мы всегда приветствуем здоровый образ жизни и все спортивные начинания молодежи. Сегодняшняя конференция – это наш очередной проект по информированию об опасности СПИДа. Уверена, что благодаря нашим усилиям у молодежи будет больше знаний, и многие жизни будут спасены. А это значит, что все, что мы делаем очень важно, и мы должны продолжать работать в этом направлении», – сказала в заключение Лейла Алиева. Она поблагодарила всех участников конференции и активистов, которым не безразличны человеческие жизни.
Выступивший на конференции посол Азербайджана в РФ Полад Бюльбюль оглы, выразил благодарность главе Российского представительства Фонда Гейдара Алиева Лейле Алиевой за внимание к проблемам и здоровью молодежи в рамках возглавляемых ею организаций, рассказал о значении конференции для молодого поколения.
Региональные директора ЮНЭЙДС в России и Азербайджане Денис Ю. Брун и профессор Хагигат Кадырова выступили с докладами о ситуации с ВИЧ-инфекцией во всем мире и, в частности, в России и Азербайджане. Студентка 2-го курса Медицинской академии Айтадж Алиева от имени молодежи рассказала о планах АМОР по борьбе со СПИДом и намеченных мероприятиях по данной проблематике, которые будут проводиться не только в Москве, но и других регионах России.