Aprelin 5-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) sədri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Moskvada Dmitri Roqaçov adına Uşaq Hematologiyası, Onkologiya və İmmunologiya Milli Tibbi Tədqiqat Mərkəzində (UHOİ MTTM) uşaqlar üçün “Qanın milləti yoxdur” devizi altında donor qanvermə aksiyası keçirilib.
Aksiyada 40-dan çox azərbaycanlı tələbə iştirak edib.
RAGB idarə heyətinin üzvü Emin Hacıyev deyib: “Bu gün Uşaq Hematologiyası, Onkologiya və İmmunologiya Milli Tibbi Tədqiqat Mərkəzində Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə xeyriyyə aksiyası keçirilib. RAGB tərəfindən təşkil olunmuş aksiyada Moskvada təhsil alan və yaşayan azərbaycanlı tələbələr və gənclər iştirak ediblər. Əlbəttə, bizim hamımızın istəyimiz budur ki, balaca uşaqlar heç vaxt onkoloji xəstəliklərə tutulmasınlar. Lakin Rusiyada 6 mindən çox uşaq bu xəstəlikdən əziyyət çəkir. Ümidvarıq ki, biz bu cür aksiyalar keçirməklə həmin uşaqların xəstəliyə üstün gəlməsinə bir qədər kömək edəcəyik”.
E.Hacıyev vurğulayıb ki, qan verilməsinə görə donorlara ödənilən kompensasiya xəstəxananın hesabına köçürüləcək.
Xatırladaq ki, “Qanın milləti yoxdur” adlı donor aksiyası artıq 10 ildən çoxdur keçirilir. Aksiya təkcə Moskvada deyil, Rusiya Federasiyasının başqa regionlarında da təşkil edilir. Hər il bu aksiyada gənclərin minlərlə nümayəndəsi iştirak edir, toplanmış vəsait isə xəstə uşaqların müalicəsinə sərf edilir.

On April 5, a blood donation action took place for children under the slogan “Blood has no nationality” at the Child Haematology, Oncology and Immunology National Medical Research Centre named after Dmitri Rogachov in Moscow, following the initiative of Leyla Aliyeva, the vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, the founder and head of Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR).
Over 40 students took part in the action.
AYOR board of directors’ member Emin Hajiyev said: “A charitable action is held today at the Child Haematology, Oncology and Immunology National Medical Research Centre, following Leyla Aliyeva’s initiative. Azerbaijani students and youth studying and residing in Moscow participated in the action organized by AYOR. Of course, what we all want is that children are never down with oncological diseases. Nonetheless, over 6 thousand children are suffering from this disease in Russia. We are hopeful, by holding such actions, we would help these children, to some extent, overcome the disease.”
E.Hajiyev underscored that the compensations paid to blood donors will be transferred to the hospital’s account.
The action “Blood has no nationality” has been held for over 10 years. This action is arranged not only in Moscow, but also in regions of the Russian Federation. Each year, thousands of youth participate in this action, and the funds so collected are spent for the treatment of diseased children.