Mayın 26-da ADA Universitetində məzun günü keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva tədbirdə iştirak ediblər.
ADA Universitetinin rektoru, xarici işlər nazirinin müavini, səfir Hafiz Paşayev dövlətimizin başçısına bu təhsil ocağının fəaliyyətinin genişləndirilməsi layihəsi ilə bağlı məlumat verib.
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən ingilisdilli dövlət ali təhsil müəssisəsi olan ADA Universiteti müasir təhsil standartlarını əsas tutaraq qabaqcıl dünya təcrübəsini tətbiq edir, innovativ və qlobal dünyagörüşünə malik kadrlar hazırlayır.
Məzun günü təhsil müəssisəsinin professor-müəllim heyətinin səhnəyə çıxması ilə başlayıb.
ADA Universitetində tələbə, müəllim və işçi heyətini 46 müxtəlif ölkədən olan insanların təşkil etməsi burada beynəlmiləl mühitin yaradılmasına böyük töhfə verir. Tələbələr bu təhsil ocağında müasir tələbə şəhərciyi mühitindən, fəal və maraqlı tələbə həyatından, yüksək akademik göstəricilərlə oxuyan tələbələrə təhsil haqqında güzəştlərdən və dünyanın 60 aparıcı universiteti ilə təhsil mübadiləsi imkanlarından yararlanırlar.
Sonra universitetdə təhsil alan əcnəbi tələbələr öz dövlət bayraqlarını gətirdilər.
Burada 41 ölkədən 2200 tələbə təhsil alır ki, onlardan da 85 faizi bakalavr, 15 faizi isə magistr pilləsindədir. Təhsil müəssisəsində ictimai və beynəlxalq münasibətlər, biznes, informasiya texnologiyaları və mühəndislik fakültələri fəaliyyət göstərir. ADA-da tələbələr bakalavr pilləsi üzrə beynəlxalq münasibətlər, dövlət və ictimai münasibətlər, hüquqşünaslıq, biznesin idarə edilməsi, iqtisadiyyat, kompüter mühəndisliyi, kompüter elmləri, informasiya texnologiyaları, magistr pilləsi üzrə isə diplomatiya və beynəlxalq münasibətlər, dövlət idarəetməsi, biznesin idarə olunması, MBA, təhsil menecmenti ixtisasları üzrə təhsil alırlar.
Daha sonra fəxri qarovul dəstəsi Azərbaycan bayrağını gətirdi.
Dövlət himni səsləndirildi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev məzun günündə çıxış edib.
Onu da deyək ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi münasibətilə təhsil ocağında builki məzun gününün mövzusu “100 ilin təfəkkürü, maarifi və dəyərləri”dir.
Tədbirdə ADA məzunlarına həsr olunan videoçarx nümayiş olunub.
Sonra ADA Universitetinin məzunu, biznes fakültəsinin iqtisadiyyat üzrə bakalavrı Azər Əliyev, universitetin tədris işləri üzrə prorektoru Vəfa Kazdal və universitetin rektoru, xarici işlər nazirinin müavini Hafiz Paşayev tədbirdə çıxış ediblər.
Sonra diplomların təqdim edilməsi mərasimi başlayıb.
Prezident İlham Əliyev məzunların bir qrupuna diplomları təqdim edib.
Qeyd edək ki, bu tədris ilində ADA universitetində 11 ixtisas üzrə 530 tələbə məzun adını qazanıb. Bu il ilk məzunlarını buraxan ixtisaslar isə bakalavr pilləsi üzrə dövlət və ictimai münasibətlər, iqtisadiyyat, informasiya texnologiyaları və sistem mühəndisliyi, kompüter elmləri, magistr pilləsində isə təhsil üzrə menecment fakültələridir.

Президент Ильхам Алиев и члены семьи приняли участие в дне выпускника в Университете АДА
В мероприятии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Лейла Алиева.
Ректор Университета АДА, заместитель министра иностранных дел, посол Хафиз Пашаев проинформировал главу государства о проекте расширения деятельности этого учебного заведения.
Университет АДА, являющийся англоязычным государственным высшим учебным заведением, функционирующим при Министерстве иностранных дел Азербайджанской Республики, руководствуясь современными стандартами образования, применяет передовой мировой опыт, готовит кадры, обладающие инновационным и глобальным мировоззрением.
День выпускника начался с выхода на сцену профессорско-преподавательского состава учебного заведения.
Среди студентов, преподавателей и рабочего персонала Университета АДА – представители 46 стран, что вносит большой вклад в создание здесь интернациональной атмосферы. В университет создан современный студенческий городок. Для студентов с высокими академическими показателями применяются льготы в оплате обучения. АДА осуществляет образовательный обмен с 60 ведущими университетами мира.
Затем обучающиеся в университете иностранные студенты внесли государственные флаги своих стран.
Здесь получают образование 2200 студентов из 41 страны, из них 85 процентов - в бакалавриате, а 15 процентов – в магистратуре. В учебном заведении функционируют факультеты общественных и международных отношений, бизнеса, информационных технологий и инженерии. Студенты получают в АДА образование на ступени бакалавриата по специальностям: международные отношения, государственные и общественные отношения, юриспруденция, управление бизнесом, экономика, компьютерная инженерия, компьютерные науки, информационные технологии, а на ступени магистратуры по специальностям: дипломатия и международные отношения, государственное управление, управление бизнесом, МВА, образовательный менеджмент.
Затем отряд почетного караула внес флаг Азербайджана.
Прозвучал государственный гимн.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил на дне выпускника.
Отметим, что по случаю 100-летия Азербайджанской Демократической Республики темой нынешнего дня выпускника в вузе было «Мышление, просветительство и ценности 100 лет».
На мероприятии был продемонстрирован видеоролик, посвященный выпускникам АДА.
Затем выступили выпускник университета, бакалавр по экономике факультета бизнеса Азер Алиев, проректор АДА по учебной работе Вафа Каздал и ректор Университета AДA, заместитель министра иностранных дел Хафиз Пашаев.
Затем началась церемония вручения дипломов.
Президент Ильхам Алиев вручил дипломы группе выпускников.
Отметим, что в этом учебном году выпускниками Университета АДА стали 530 студентов по 11 специальностям. Впервые состоялся выпуск по специальностям: на ступени бакалавриата – государственные и общественные отношения, экономика, информационные технологии и системная инженерия, компьютерные науки, а на магистерской ступени – менеджмент.