İyulun 27-də “Jara-2018” Beynəlxalq Musiqi Festivalının ikinci gününün konserti də tamaşaçılar üçün əsl musiqi bayramına çevrilib.
Festivalın ikinci günündə iştirakçılar qırmızı xalının üzərindən keçiblər.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva festivalın fəxri qonaqlarının arasında olub.
Tədbirin aparıcısı qırmızı xalının üzərindən keçən Leyla Əliyevanı festivalın muzası kimi təqdim edərək, onda bu qədər müsbət emosiyanın olmasına heyran qaldığını bildirib.
Leyla Əliyeva deyib: “Özümü çox xoşbəxt hesab edirəm. Sizinlə ünsiyyətdə olanda daha çox sevinirəm. Zənnimcə, siz işinizi ideal səviyyədə yerinə yetirirsiniz. Dünən çox gözəl idi. Əminəm ki, bu gün də belə olacaq. Hamıya gözəl axşam və cansağlığı arzu edirəm. Sağ olun”.
Xalı üzərindən keçəndən sonra jurnalistlərin suallarını cavablandıran Leyla Əliyeva deyib ki, festival barədə təəssüratım çox zəngin və gözəldir. Ən başlıcası odur ki, hamı xoşbəxtdir, hamı sevinir. Görün, nə qədər qonaq var, onların hamısı bizim Bakı şəhərinə məftun olublar. Bütün ifaçıları dinləmək istəyirəm. Hamının rəqs etdiyini görmək çox xoşdur.
Azərbaycanın Xalq artisti Emin Ağalarov bu gün Leonid Aqutinin, Vladimir Presnyakovun və Valeriyanın yubiley gecələrinin keçiriləcəyini bildirib.
Qırmızı xalı üzərindən keçən ifaçılar Bakı və festival haqqında təəssüratlarını bölüşüb, yaradıcılıq yeniliklərindən söz açıblar.
Azərbaycanın üçüncü ildir ev sahibliyi etdiyi “Jara” Beynəlxalq Musiqi Festivalı hər dəfə maraqlı təqdimatları ilə tamaşaçıları heyrətləndirir. Digər tərəfdən isə festival iştirakçıları da Bakıda keçirilən bu musiqi bayramında böyük həvəslə iştirak etdiklərini dönə-dönə söyləyirlər.
“Jara”nın ikinci günündə də bir çox tanınmış müğənnilər tamaşaçıların qarşısına çıxıblar.
Bir-birindən maraqlı musiqi nömrələri ilə çıxış edən müğənniləri alqışlayan Leyla Əliyeva dedi: “Xahiş edirəm, indi Aya baxın. Bu gün ən uzun Ay tutulması günüdür. İndi Mars Ayın üzünü örtür. Belə hadisə 25 milyon ildə bir dəfə baş verir. Əlbəttə, bu, təsadüfi deyil. Bakıya xoş gəlmisiniz. Sağ olun”.
Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) idarə heyətinin üzvü Emin Hacıyev deyib ki, Leyla Əliyevanın dəvəti ilə Azərbaycanda səfərdə olan Rusiya Federasiyasının bir qrup dövlət qulluqçularından, qeyri-hökumət gənclər təşkilatlarının təmsilçilərindən və ali məktəblərin tələbələrindən ibarət nümayəndə heyətinin üzvləri də “Jara-2018” festivalının ikinci günündə konsert proqramını izləyənlər arasında olublar. Konsert proqramı rusiyalı qonaqlarda xoş təəssürat oyadıb. Onlar fasilə zamanı Leyla Əliyeva ilə görüşərək ona xatirə hədiyyəsi təqdim ediblər.
Aparıcıları Yana Çurikova və Nikolay Baskov olan festivalın ikinci günü də atəşfəşanlıqla başa çatıb.

Концерт, состоявшийся 27 июля, во второй день Международного музыкального фестиваля «Жара-2018», стал настоящим музыкальным праздником для зрителей.
Во второй день фестиваля участники прошли по красной дорожке.
Среди почетных гостей фестиваля – вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
Ведущая мероприятия представила прошедшую по красной дорожке Лейлу Алиеву как музу фестиваля, выразила восхищение ее позитивным эмоциональным настроением.
Лейла Алиева сказала: «Так много счастья. Когда я общаюсь с вами, чувствую еще больше. Я думаю, вы справляетесь идеально. Вчерашний день был прекрасен. Уверена, что сегодня будет так же. Желаю всем прекрасного вечера и здоровья. Спасибо».
Отвечая на вопросы журналистов, Лейла Алиева отметила, что впечатлений от фестиваля очень много, они яркие, красочные. «Самое главное - все счастливые, все радуются. Столько гостей, это большое счастье, что все влюблены в наш город Баку. Всех хочу послушать. Люблю, когда все танцуют»,- сказала она.
Один из организаторов фестиваля - народный артист Азербайджана Эмин Агаларов сообщил, что сегодня состоятся юбилейные вечера Леонида Агутина, Владимира Преснякова и Валерии.
Исполнители, прошедшие по красной дорожке, поделились впечатлениями о Баку, фестивале, рассказали о своих творческих планах.
Международный музыкальный фестиваль «Жара», который уже года проходит в Азербайджане, каждый раз восхищает зрителей интересными презентациями. С другой стороны, участники фестиваля неоднократно заявляли о том, что с удовольствием приезжают на этот музыкальный праздник в Баку.
Во второй день фестиваля выступили многие известные исполнители.
Поприветствовав певцов, выступавших с интересными музыкальными номерами, вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева сказала: «Прошу сейчас посмотреть на Луну. Сегодня самое продолжительное лунное затмение. Сейчас Марс закрывает Луну. Такое случается один раз в 25 миллионов лет. Конечно, это не случайно. Добро пожаловать в Баку. Спасибо».
Член правления Азербайджанского молодежного объединения России (АМОР) Эмин Гаджиев сказал, что среди зрителей концертной программы второго дня фестиваля «Жара-2018» находятся члены делегации, состоящей из группы государственных служащих, представителей неправительственных молодежных организаций и студентов высших учебных заведений Российской Федерации, приехавших в Азербайджан по приглашению вице-президента Фонда Гейдара Алиева, председателя АМОР Лейлы Алиевой. Концертная программа произвела приятное впечатление на российских гостей. Встретившись в антракте с Лейлой Алиевой, они преподнесли ей памятный подарок.
Второй день фестиваля, ведущими которого были Яна Чурикова и Николай Басков, завершился фейерверком.