Heydər Əliyev Mərkəzində “ART Weekend” festivalının rəsmi açılışı olub
Bütün mətnOktyabrın 31-də Heydər Əliyev Mərkəzində “ART Weekend” festivalının rəsmi açılışı olub. Heydər Əliyev Fondu və IDEA İctimai Birliyinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin tərəfdaşlığı ilə paytaxtımızda başlayan “ART Weekend” bir sıra ölkələrdən incəsənət və mədəniyyət xadimləri, kuratorları bir araya gətirib.

Official opening of the ART Weekend Festival held at Heydar Aliyev Center
All textOn October 31, the official opening of the ART Weekend festival was held at the Heydar Aliyev Center. Organized in the capital by the Heydar Aliyev Foundation and the IDEA Public Association with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, ART Weekend brought together artists, cultural figures, and curators from several countries.