“Caspian Ecology” IX Azərbaycan Beynəlxalq Ətraf Mühit Sərgisi çərçivəsində növbəti konfrans keçirilib
16/11/2018
“Caspian Ecology” IX Azərbaycan Beynəlxalq Ətraf Mühit Sərgisi çərçivəsində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Qafqazda vəhşi təbiətin bərpası üzrə əməkdaşlıq” mövzusunda növbəti beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransın keçirilməsində məqsəd bioloji müxtəlifliyin qorunması, regionun təbii bərpa sahəsində potensialının inkişafı üçün prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi, regionda icra olunan oxşar layihələrin təcrübəsinin öyrənilməsi, məlumat mübadiləsinin aparılması və regional əməkdaşlığın genişləndirilməsi olub.
Konfransda çıxış edən Leyla Əliyeva bildirib ki, ətraf mühit problemləri sərhəd tanımır. İnsan məskunlaşmaları nəticəsində 40 faiz vəhşi mühit məhv edilib. Ekosistemin deqradasiyası göz önündədir.
Azərbaycanda həm qurudakı, həm də sudakı canlıların reabilitasiyası ilə bağlı mühüm işlərin görüldüyünü qeyd edən Leyla Əliyeva Qafqaz bəbiri, ceyran və nərə balığının artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. Diqqətə çatdırıb ki, məqsəd bütün təşəbbüsləri dəstəkləmək, təcrübələri bölüşməkdir. Azərbaycanda ceyranların sayı 600-dən 6000-ə qədər artırılıb və bu proses hazırda davam edir. BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məsələlərinə də toxunan Leyla Əliyeva xeyli sayda insanın təbiətin mühafizəsi ilə bağlı çağırışlara qoşulduğunu deyib.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev, Gürcüstanın ətraf mühitin mühafizəsi və kənd təsərrüfatı naziri Levan Davitaşvili, Dünya Vəhşi Təbiət Fondunun Cənubi Qafqaz üzrə nümayəndəsi Aurel Heydelberq konfransda çıxış ediblər.

В рамках IX Международной выставки в области охраны окружающей среды «Caspian Ecology 2018» при организационной поддержке Министерства экологии и природных ресурсов состоялась очередная международная научно-практическая конференция на тему «Сотрудничество в области восстановления дикой природы на Кавказе».
В мероприятии принимала участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева.
Выступившая на конференции Лейла Алиева отметила, что проблемы окружающей среды не знают границ. Человеческие поселения уничтожили 40 процентов дикой природы. Деградация экосистемы налицо.
Цель конференции состояла в обсуждении вопросов защиты биоразнообразия региона, определении приоритетов потенциала в области естественного воспроизводства региона, укреплении регионального сотрудничества в этом направлении.
Говоря о важных мерах, предпринимаемых в Азербайджане в связи с реабилитацией животных как на суше, так на воде, Лейла Алиева особо подчеркнула мероприятия, проводимые в области увеличения популяции леопардов, джейранов и осетровых. Она также отметила, что главная цель – поддержка всех инициатив и начинаний. Численность джейранов увеличилась с 600 до 6000, и этот процесс продолжается. Лейла Алиева, затронувшая Вопросы устойчивого развития ООН, подчеркнула, что множество людей присоединилось к призывам, связанным с охраной природы.
На конференции выступили министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев, министр охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии Леван Давиташвили, представитель Всемирного фонда дикой природы (WWF) по Южному Кавказу Аурел Хейдельберг.