“Caspian Ecology” IX Azərbaycan Beynəlxalq Ətraf Mühit Sərgisi çərçivəsində növbəti konfrans keçirilib
16/11/2018
“Caspian Ecology” IX Azərbaycan Beynəlxalq Ətraf Mühit Sərgisi çərçivəsində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Qafqazda vəhşi təbiətin bərpası üzrə əməkdaşlıq” mövzusunda növbəti beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransın keçirilməsində məqsəd bioloji müxtəlifliyin qorunması, regionun təbii bərpa sahəsində potensialının inkişafı üçün prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi, regionda icra olunan oxşar layihələrin təcrübəsinin öyrənilməsi, məlumat mübadiləsinin aparılması və regional əməkdaşlığın genişləndirilməsi olub.
Konfransda çıxış edən Leyla Əliyeva bildirib ki, ətraf mühit problemləri sərhəd tanımır. İnsan məskunlaşmaları nəticəsində 40 faiz vəhşi mühit məhv edilib. Ekosistemin deqradasiyası göz önündədir.
Azərbaycanda həm qurudakı, həm də sudakı canlıların reabilitasiyası ilə bağlı mühüm işlərin görüldüyünü qeyd edən Leyla Əliyeva Qafqaz bəbiri, ceyran və nərə balığının artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. Diqqətə çatdırıb ki, məqsəd bütün təşəbbüsləri dəstəkləmək, təcrübələri bölüşməkdir. Azərbaycanda ceyranların sayı 600-dən 6000-ə qədər artırılıb və bu proses hazırda davam edir. BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məsələlərinə də toxunan Leyla Əliyeva xeyli sayda insanın təbiətin mühafizəsi ilə bağlı çağırışlara qoşulduğunu deyib.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev, Gürcüstanın ətraf mühitin mühafizəsi və kənd təsərrüfatı naziri Levan Davitaşvili, Dünya Vəhşi Təbiət Fondunun Cənubi Qafqaz üzrə nümayəndəsi Aurel Heydelberq konfransda çıxış ediblər.

A regular international scientific conference on “Cooperation in restoration of the wildlife in the Caucasus” took place in the framework of the Caspian Ecology 9th International Environment Exhibition, with the organizational support of the Ministry of Ecology and Natural Resources.
The conference aimed at determining priority issues concerning the preservation of biological diversity, advancement of the potential for the region’s natural restoration, studying the experience of similar projects implemented in the region, holding an exchange of information, and extending regional cooperation.
Speaking at the conference, Leyla Aliyeva noted that environmental issues have no boundaries. As a result of human settlement, 40 percent of the wildlife has been destroyed. Degradation of the ecosystem is obvious.
Underscoring the significant works carried out in Azerbaijan on rehabilitation of both land and water creatures, Leyla Aliyeva talked about the actions taken towards increasing the number of Caucasian leopard, gazelles and sturgeon, emphasizing that the objective was to support all initiatives, and share the experiences. The number of gazelles in Azerbaijan has been brought up to 6000, from the previous 600, and this process is going on. Touching upon the UN’s Sustainable Development Issue, Leyla Aliyeva said many people have joined the calls to protect the environment.
Minister of Ecology and Natural Resources Mukhtar Babayev, Georgia’s Minister for Protection of Environment and Agriculture Levan Davitashvili, representative of the World Wildlife Fund for the South Caucasus Aurel Heidelberg spoke at the conference.