Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Gəncədə “İmamzadə” dini kompleksini ziyarət edib
Fevralın 14-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Gəncədə “İmamzadə” dini kompleksini ziyarət ediblər.
VIII əsrə aid tarixi memarlıq abidəsi olan və xalq arasında “Göy günbəz”, “Göy məscid”, yaxud “Göy İmam” kimi tanınan “İmamzadə” dini-mədəniyyət kompleksinin yenidənqurma işlərindən sonra bütün müsəlman dünyasından ziyarətçiləri qəbul etdiyi bildirilib. Qeyd edilib ki, bu kompleksin ən qiymətli abidəsi türbədir. Burada beşinci imam Məhəmməd Baqirin oğlu İbrahim dəfn olunub. Azərbaycan memarlığının dəyərli nümunələrindən olan “İmamzadə” piri Şərqin qədim karvan-ticarət yolunun üzərində yerləşib.
Mehriban Əliyevaya və Leyla Əliyevaya “Qurani-Kərim” hədiyyə edilib.
“İmamzadə” əsrlərdən bəri Azərbaycanın müxtəlif bölgələrindən, eləcə də başqa ölkələrdən gələn müsəlmanların ziyarətgahı olub. Bu dini abidə Gəncənin qədimliyini sübut etməklə yanaşı, şəhərin İslam aləmindəki yerini və nüfuzunu da göstərir. Kompleks Gəncə Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu ərazisində yerləşir. Ölkənin dini-tarixi abidələrinin tamamilə yenidən qurulmasına və gələcək nəsillərə çatdırılmasına həssaslıqla yanaşan Prezident İlham Əliyev bu kompleksin də təmiri və bərpasına xüsusi diqqət göstərib. İnsanların inam və inanc yeri kimi üz tutduqları bu məbəd məhz dövlətimizin başçısının sərəncam və göstərişləri sayəsində belə gözəl görkəm alıb.
Mehriban Əliyeva burada ziyarətə gələnlərlə görüşüb.
Qeyd edək ki, fevralın 14-də “İmamzadə” kompleksində Mehriban Əliyevanın adından ehsan süfrəsi verilib.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева посетила в Гяндже религиозный комплекс «Имамзаде»
14 февраля Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева посетили в Гяндже религиозный комплекс «Имамзаде».
Было отмечено, что религиозно-культурный комплекс «Имамзаде», являющийся историко-архитектурным памятником VIII века и известный в народе как «Голубой купол», «Голубая мечеть», после работ по реконструкции принимает паломников со всего мусульманского мира. Было отмечено, что мавзолей – самый ценный памятник этого комплекса. Здесь похоронен сын пятого имама Мухаммеда Багира – Ибрагим. Пир «Имамзаде», являющийся одним из ценных образцов азербайджанской архитектуры, был расположен на древнем караванно-торговом пути Востока.
Мехрибан Алиевой и Лейле Алиевой был подарен Священный Коран.
С древних веков «Имамзаде» был местом паломничества мусульман, прибывающих из различных регионов Азербайджана, а также других стран. Этот религиозный памятник, доказывая древность Гянджи, также демонстрирует место и влияние города в исламском мире. Комплекс расположен на территории Гянджинского государственного историко-культурного заповедника. Президент Ильхам Алиев, чутко относящийся к полной реставрации религиозно-исторических памятников страны и доведению их до грядущих поколений, уделял особое внимание ремонту и реставрации данного комплекса. Этот храм, куда люди приходят для поклонения, приобрел столь красивый облик именно благодаря распоряжениям и указаниям главы государства.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева встретилась здесь с паломниками.
Отметим, что 14 февраля в комплексе «Имамзаде» от имени Первого вице-президента Азербайджана был дан эхсан.