Aprelin 17-də Bakı Konqres Mərkəzində IDEA İctimai Birliyinin milli parklar haqqında sənədli filmlər silsiləsindən ibarət xüsusi layihəsi çərçivəsində çəkilmiş “Şahdağ. Dağların şahı” sənədli filminin təqdimat mərasimi keçirilib.
Ekran əsərinin təqdimatından əvvəl qonaqlar “Şahdağ. Dağların şahı” filminin rejissoru İqor Bışnyovun çəkilişlər zamanı lentə aldığı fotolardan ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Sonra yeni yaradılmış Qızılağac Milli Parkından bəhs edən və hazırda çəkilişləri davam edən yeni filmdən kadrlar göstərilib.
Mərasimdə çıxış edən İqor Bışnyov “Şahdağ. Dağların şahı” layihəsinin təşəbbüskarı Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirib, filmin altı il müddətdə davam edən çəkiliş prosesi ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb.
İqor Bışnyov Azərbaycanda ekoturizmin inkişafı üçün əlverişli imkanların olduğunu vurğulayıb.
Filmdə Cənubi Qafqazın ən böyük milli parkı olan Şahdağ Milli Parkının yaradılmasının məqsədi, burada məskunlaşan və 108-i Azərbaycan Respublikasının "Qırmızı Kitab"ına daxil edilmiş fauna növləri, endemik və nəsli kəsilməkdə olan digər növlər və transsərhəd köçəri heyvanlar, ərazi üçün xarakterik olan müxtəlif flora növləri, böyük və əzəmətli qalaya bənzərliyi ilə insanı heyrətə gətirən Şahdağın landşaftı, ərazidə mövcud olan qlobal əhəmiyyətli dağ meşələri haqqında bəhs edilir.
IDEA-nın sözügedən layihəsi çərçivəsində 2014-cü ildə “Şirvan Milli Parkı”, 2015-ci ildə "Quşlar cənnəti - Ağgöl Milli Parkı" və "Göygöl Milli Parkı", 2017-ci ildə "Azərbaycan. Ceyranların xilası”, ötən il isə "Abşeron Milli Parkı” sənədli filmləri geniş ictimaiyyətə təqdim olunub. Layihə çərçivəsində ölkəmizin bütün milli parkları haqqında sənədli filmin hazırlanması nəzərdə tutulur.
IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə “Şahdağ. Dağların şahı” filmi ölkəmizin ali təhsil müəssisələrində, həmçinin İctimai Birliyin Bakı və Gəncə şəhərlərindəki Resurs mərkəzlərində nümayiş etdiriləcək. Bununla yanaşı, “Şahdağ. Dağların şahı” filminin digər ölkələrdə və müxtəlif beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində də nümayişi nəzərdə tutulur.
IDEA-nın milli parklarla bağlı sənədli filmlər silsiləsi yaratmağında əsas məqsədi Azərbaycanın əsrarəngiz təbiət gözəlliklərini ölkə daxilində və xaricdə təbliğ etmək, eləcə də ətraf mühitin mühafizəsinin vacibliyini diqqətə çatdırmaqdır.

Presentation of the documentary “Shahdagh. The Shah of Mountains” takes place
Presentation of the documentary “Shahdagh. The Shah of Mountains” of IDEA Public Association, produced in the framework of a special project comprised of documentaries about national parks, took place at the Baku Congress Centre, April 17.
Before the presentation of the film, the attendees became familiar with an exhibition containing photos shot by Igor Byshnyov, the director of the documentary “Shahdagh. The Shah of Mountains”, during the shooting of the film.
Then, shots from a new film about the newly created Gyzylaghaj National Park - of which shooting is still going on - were shown.
Speaking at the event, Igor Byshnyov thanked initiator of the project “Shahdagh. The Shah of Mountains” Leyla Aliyeva, sharing his impressions of the shooting process, which has continued for six years.
Igor Byshnyov underscored the advantageous potential for the advancement of tourism in Azerbaijan.
The film talks about the purpose of creating the Shahdagh National Park - the biggest national park in the South Caucasus, the fauna types inhabiting this area, 108 out of which have been entered on the Red Book of the Republic of Azerbaijan, other endemic and endangered species and trans-border migrating animals, various flora types characteristic of the area, the landscape of Shahdagh, amazing human by its grandeur and resemblance of a stately fortress, and the mountain forests existing on the territory that are of global significance.
In the framework of the said project by IDEA, the documentary “The Shirvan National Park” was presented to the public in 2014, with the documentaries “Paradise of Bird – the Aghgol National Park” and “The Goygol National Park” being shown in 2015, “Azerbaijan. Rescuing Gazelles” in 2017, and the documentary “Absheron National Park” in the past year. Within the framework of the project, production of documentaries about all national parks of the country is expected.
Following the initiative of IDEA Public Association, the documentary “Shahdagh. The Shah of Mountains” will be shown at higher schools of the country, as well as at Resource centres of IDEA in Baku and Ganja cities. In addition, demonstration of the documentary “Shahdagh. The Shah of Mountains» is expected to take place in other countries, and in the framework of various international events.
The primary objective of IDEA’s production of documentaries about national parks is to popularize Azerbaijan’s mysterious natural beauties both within the country and abroad, and bring to attention the importance of protecting the environment.