Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Moskvada iftar verilib
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Rusiya Müftilər Şurası tərəfindən Moskvadakı “Poklonnaya qora”da qurulmuş “Ramazan çadırı”nda “Azərbaycan Günü” təşkil edilib və iftar süfrəsi açılıb.
İftardan əvvəl Azərbaycan ruhanilərinin nümayəndəsi Müqəddəs “Qurani-Kərim”dən ayələr oxuyub, axşam duası verib.
Tədbirdə ictimai xadimlər, Azərbaycan diasporunun nümayəndələri, müxtəlif millətlərdən olan 1000-ə yaxın müsəlman iştirak edib. Gecədə “İxlas” Fondunun nümayəndəsi Anas Məmmədov, “Əhli-beyt” dini təşkilatının sədri Nizami Baloğlanov çıxış edərək iftar süfrəsinin təşkilinə görə tədbir iştirakçıları adından Heydər Əliyev Fonduna və şəxsən Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya təşəkkür ediblər. Onlar qeyd ediblər ki, “Poklonnaya qora”da “Ramazan çadırı” təşkil edilməsi artıq ənənəyə çevrilib və müsəlmanlar üçün bu mühüm tədbirdə Azərbaycan, Heydər Əliyev Fondu hər il iştirak edir.
Tədbirin aparıcısı Rusiya Müftilər Şurası adından Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya, habelə “Ramazan çadırı-2019” tədbirinə təşkilati, yaradıcı və mənəvi töhfəyə görə Fondun nümayəndəsi Ayan Həsənovaya təşəkkürnamə təqdim edib.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin müşaviri Vüqar İmaməliyev bütün müsəlmanları Ramazan ayı münasibətilə təbrik edib, “Ramazan çadırı”nın təşkilinə görə Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyevaya və Moskva Müsəlmanları Ruhani İdarəsinə təşəkkürünü bildirib.
“Zəkat” Fondunun rəhbəri Rifat İzmayılov xeyriyyəçiliyin vacibliyi barədə çıxış edərək deyib: “Biz, dindarlar xeyriyyəçilik trendi yaratmalıyıq. Ona görə ki, “xeyriyyəçilik” anlayışını başqalarına sirayət etməklə biz dünyanı daha da yaxşılaşdırır, onu daha xeyirxah edirik. Heydər Əliyev Fondu da, digər xeyriyyə fondları da buna çalışır, yaxşılıq etməyin asan olmasını şəxsi nümunələrində göstərirlər”.
Sonra müsəlmanlar iftarlarını açıb, Azərbaycan milli mətbəxinin yeməklərini və şirniyyatını dadıblar.
İftarda Heydər Əliyev Fondunun 15 illiyinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib. Tədbirdə “Bakı” ansamblının və müğənni Samir Salamın ifasında Azərbaycan milli musiqisi səslənib. “İman” müsəlman məktəbinin şagirdləri Ramazan ayına həsr edilmiş səhnələşdirilmiş proqram təqdim ediblər.
Qeyd edək ki, Rusiya Müftilər Şurasının mühüm layihəsi olan “Ramazan çadırı” xalqlar arasında dostluğu möhkəmlətmək, Moskvada yaşayan və islam dininə etiqad bəsləyən çoxsaylı xalqların nümayəndələrini birləşdirmək naminə həyata keçirilir.
Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyi hər il bu layihədə fəal iştirak edir, dindarlar üçün iftar təşkil edir.

По инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой в Москве, в «Шатре Рамадана» на Поклонной горе, сооруженном Советом муфтиев России, был организован День Азербайджана и дан ифтар.
На мероприятии собрались общественные деятели, представители азербайджанской диаспоры, около 1000 мусульман разных национальностей. Выступившие на вечере представитель Фонда «Ихлас» Анас Мамедов, председатель общества «Ахли-бейт» Низами Балогланов от имени собравшихся поблагодарили Фонд Гейдара Алиева и лично вице-президента Фонда Лейлу Алиеву за организацию ифтара. Они отметили, что вот уже 15-ый год на Поклонной горе открывается «Шатер Рамадана», и каждый год Азербайджан, Фонд Гейдара Алиева принимает участие в этом важном для мусульман мероприятии.
Ведущий вечера вручил от имени Муфтията благодарственное письмо вице-президенту Фонда Гейдара Алиева Лейле Алиевой за организационный, творческий и духовный вклад в мероприятие «Шатер Рамадана-2019» представителю Фонда Аян Гасановой.
Советник посольства Азербайджана в России Вугар Имамалиев поздравил всех мусульман с месяцем Рамадан и поблагодарил руководителя представительства Фонда Гейдара Алиева в РФ Лейлу Алиеву, Духовное управление мусульман Москвы за организацию площадки «Шатер Рамадана».
Руководитель Фонда «Закят» Рифат Измаилов в своем выступлении рассказал о важности благотворительности: «Мы, как верующие люди, должны создать тренд благотворительности, потому что заряжая других понятием «благотворительность», мы делаем мир лучше и добрее. И Фонд Гейдара Алиева, и другие благотворительные фонды к этому стремятся, показывая пример того, как легко можно творить благо».
Затем мусульмане совершили обряд разговения и отведали азербайджанские национальные блюда и сладости.
На ифтаре был продемонстрирован ролик, посвященный 15-летию Фонда Гейдара Алиева, весь вечер звучала национальная музыка в исполнении ансамбля «Баку» и певца Самира Салама. Учащиеся мусульманской школы «Иман» выступили с театрализованной программой, посвященной месяцу Рамадан.