Mayın 28-də İçərişəhərdə IDEA İctimai Birliyi və “Nature and History Production”ın birgə dəstəyi ilə start verilən “Azərbaycanın 7 möcüzəsi” adlı yeni televiziya layihəsinin təqdimat mərasimi olub.
Azərbaycanda ilk olan “Azərbaycanın 7 möcüzəsi” layihəsinin məqsədi cəmiyyətdə vətənpərvərlik hisslərini artırmaq, milli-mədəni və tarixi irsimizi qorumaq, Azərbaycan tarixinin mübahisəli və təhrif edilmiş faktlarını dövrün tarixi abidələri fonunda öyrənərək araşdırmaq, ölkəmizin ərazisində yerləşən tarixi, mədəni və təbii obyektlərin tanıdılmasına, qorunmasına və bərpa edilməsinə diqqət yönəltməkdir.
Həmçinin “Azərbaycanın 7 möcüzəsi” layihəsi ölkə daxilində və xaricində Azərbaycanın tarixi, mədəni və təbii incilərini tanıtmaqla yerli və xarici turizmin, eləcə də həmin ərazilərdəki infrastrukturun inkişafına təkan verməyi öz qarşısına məqsəd qoyub.
Leyla Əliyevanın, ictimai-siyasi xadimlərin, xarici səfirliklərin nümayəndələrinin, elm adamlarının, tanınmış mədəniyyət və incəsənət ustalarının, eləcə də digər peşə sahiblərinin qonaq olduğu tədbir çox maraqlı anlarla yadda qalıb. Xüsusi olaraq hazırlanan, layihənin mahiyyətini əks etdirən məkanın dekorasiyasında tariximizi əks etdirən atributlar, mənəvi dəyərlərimizi ifadə edən geyimlər xüsusi diqqət çəkdi. Bunlardan əlavə, məkanın interyerində hazırlanan qala maketi və üzərində insan təsvirlərinin əks olunduğu iri qaya daşları qonaqları məkana daxil olarkən tam fərqli hisslərə bürüyüb, keçmişə kökləyib.
Tədbirdə çıxış edən “Nature and History Production”ın rəhbəri Hikmət Nağdəliyev, Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev, Mədəniyyət nazirinin müavini Sevda Məmmədəliyeva, AMEA-nın Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov və Azərbaycan Respublikası Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev layihə haqqında öz fikirlərini bölüşdülər.
Təqdimatın sonunda “www.yeddi.az” saytında “Azərbaycanın 7 möcüzəsi” layihəsinin səsverməsinə start verilib.
Tədbirə dəvət olunan qonaqlar daha sonra qədim musiqi alətlərindən ibarət ansamblın çıxışlarını dinləyiblər.

Дан старт телевизионному проекту «7 чудес Азербайджана»
28 мая в Ичеришехер состоялась презентация нового телевизионного проекта под названием «7 чудес Азербайджана», стартовавшего при совместной поддержке Общественного объединения IDEA и Nature and History Production.
Цель первого в Азербайджане проекта «7 чудес Азербайджана» – повышение чувства патриотизма в обществе, сохранение национально-культурного и исторического наследия, исследование спорных фактов истории Азербайджана на фоне исторических памятников эпохи, привлечение внимания к популяризации, защите и восстановлению находящихся на территории нашей страны исторических, культурных и природных объектов.
Кроме того, проект «7 чудес Азербайджана» поставил перед собой цель, популяризируя в стране и за ее пределами исторические, культурные и природные жемчужины Азербайджана, придать импульс развитию местного и иностранного туризма, а также инфраструктуры на данных территориях.
Мероприятие, в котором приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева, общественно-политические деятели, представители зарубежных посольств, деятели науки, известные мастера культуры и искусства, запомнилось очень интересными моментами. Особое внимание привлекли исторические атрибуты, использованные в декорировании специально подготовленного пространства, отражающего суть проекта, костюмы, олицетворяющие наши духовные ценности. Использованные в дизайне интерьера макет крепости и крупные скальные камни с изображением людей создавали особый настрой, возвращая в прошлое.
Выступившие на мероприятии руководитель Nature and History Production Хикмет Нагдалиев, министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев, заместитель министра культуры Севда Мамедалиева, директор Института истории НАНА, академик Ягуб Махмудов и председатель Государственного агентства по туризму Азербайджанской Республики Фуад Нагиев поделились мнениями о проекте.
В заключение презентации на сайте www.yeddi.az стартовало голосование проекта «7 чудес Азербайджана».
Затем приглашенные на мероприятие гости послушали выступление ансамбля старинных музыкальных инструментов.