Leyla Əliyeva BMT-nin xoşməramlı səfiri Vyaçeslav Fetisovla görüşüb
İyunun 17-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva ilə ölkəmizdə səfərdə olan BMT Ətraf Mühit Proqramının (UNEP) xoşməramlı səfiri, əfsanəvi xokkeyçi Vyaçeslav Fetisov arasında görüş olub.
Görüşdə ətraf mühitin mühafizəsi, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və davamlı inkişaf məsələləri, bununla əlaqədar yerli və regional səviyyədə görülən işlər və irəli sürülən təşəbbüslər, xüsusən də Xəzər dənizinin bioloji resurslarının mühafizəsinə yönəlmiş səylər müzakirə edilib.
Leyla Əliyeva IDEA-nın son illər əldə etdiyi nailiyyətləri, hazırda həyata keçirilən layihələri və gələcək planları haqqında BMT rəsmisinə məlumat verib.
Tərəflər, həmçinin ətraf mühit və davamlı inkişaf məsələləri üzrə BMT-nin xoşməramlı səfirləri qismində həyata keçirdikləri fəaliyyət və əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

17 июня состоялась встреча вице-президента Фонда Гейдара Алиева, учредителя и руководителя Общественного объединения IDEA Лейлы Алиевой и посла доброй воли Программы окружающей среды ООН (UNEP), легендарного хоккеиста Вячеслава Фетисова, находящегося с визитом в нашей стране.
На встрече были обсуждены вопросы охраны окружающей среды, борьбы с изменением климата и устойчивого развития, работа, проводимая в связи с этим на местном и региональном уровнях, выдвинутые инициативы, в частности усилия, направленные на охрану биоресурсов Каспийского моря.
Лейла Алиева проинформировала официального представителя ООН о достижениях IDEA в последние годы, осуществляемых в настоящее время проектах и дальнейших планах.
Стороны также провели обмен мнениями о деятельности и перспективах сотрудничества в качестве послов доброй воли ООН по вопросам охраны окружающей среды и устойчивого развития.