İyulun 3-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Səhiyyə Nazirliyinin Kübra Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunda olub.
Məlumat verilib ki, institutda 245 çarpayılıq 8 klinik şöbə və bir çox paraklinik bölmələr fəaliyyət göstərir.
Leyla Əliyeva burada müalicə olunan uşaqlar və onların valideynləri ilə görüşüb, balacalara hədiyyələr təqdim edib.
Heydər Əliyev Fondu respublikada ana və uşaqların sağlamlığının mühafizəsinə xüsusi diqqət yetirir. İndiyədək Fondun dəstəyi və təşəbbüsü ilə çox sayda ambulator-poliklinika və stasionar tibb müəssisələri təmir və bərpa olunub, müasir avadanlıqlarla təchiz edilib.

On July 3rd, Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva visited the Paediatrics Research Institute named after Kubra Farajova under the Ministry of Health.
According to the information given, 8 clinical departments with 245 beds and a number of paraclinical divisions are functioning at the institute.
Leyla Aliyeva met with children being treated here and their parents, and presented gifts to children.
The Heydar Aliyev Foundation has been paying special attention to health issues concerning mothers and children. So far, a number of out-patient clinics and stationary health institutions were repaired and restored, and provided with state-of-the art equipment, with the support and at the initiative of the Foundation.