İyulun 25-də Bakıda “Sea Breeze Resort” istirahət mərkəzində “Jara-2019” Beynəlxalq Musiqi Festivalı iştirakçılarının qırmızı xalı üzərindən keçidi olub.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva “Jara-2019”un fəxri qonaqları arasında olub.
Aparıcının “Musiqi dünyanı daha gözəl edir. Necə fikirləşirsiniz, bu il daha yaxşı olacaq?” sualına cavabında Leyla Əliyeva deyib:
- Fikrimcə, ildən-ilə daha yaxşı olur. Dünya yaxşılaşır. İnşallah, hər şey həddən artıq yaxşı olacaq.
Aparıcı: Çox sağ olun. Ən sevimli mahnınız hansıdır? Siz onu eşidəndə dərhal zümzümə edirsinizmi?
Leyla Əliyeva: Hər dəfə müxtəlif cür olur. Son vaxtlar mən meditasiyada sufi musiqisini dinləyirəm. Ancaq bilmirəm niyə. Bu, sadəcə qeyri-reallıqdır. Ümumiyyətlə isə Faiq Ağayevi çox bəyənirəm. Əfsuslar olsun ki, o, bu gün çıxış etmir. Onun “Sən gəlməz oldun” mahnısı çox xoşuma gəlir.
Aparıcı: Leyla xanım, bəs Bakı sizdə hansı mahnı ilə assosiasiya yaradır?
Leyla Əliyeva: Bizim o qədər mahnılarımız var ki... Bakı məndə musiqi, sevgi və sevinclə assosiasiya yaradır. Əlbəttə ki, Müslüm Maqomayevin “Azərbaycan”ı nömrə birdir. Bəli. Ümidvaram ki, bundan sonra daha çox musiqi olacaq. Çünki bizim xalqımız musiqi qabiliyyəti olan xalqdır. Musiqi isə ürəkdən gəlir, yaradandan gəlir. Yaradıcılıq sözü “yaradan” sözündəndir. Mənə elə gəlir ki, bu, dünyanı daha yaxşı edir.
Aparıcı: Zəhmət olmasa deyin, bu gün hamı “Jara” festivalının ruhundan danışır. Sizcə festivalın ruhu nədədir?
Leyla Əliyeva: Əlbəttə ki, insanlardadır, sizin enerjinizdə, sizin sevginizdədir. Sizin düşüncələrinizdə və Azərbaycandadır. Sağ olun.
Qırmızı xalıdan Emin Ağalarov, Filipp Kirkorov, Vera Brejneva, Bosson, Rita Dakota, Dmitri Matatov, Nikolay Baskov, Kristina Orbakayte, Burito, Elina Çaqa, Zivert, Aleksandr Panayotov, Slava, Qriqori Leps, Ani Lorak, Lolita, Sergey Lazarev, Albina Canabaeva, Maks Barskix, Olqa Buzova, Alessandro Safina, Mişa Romanova, Çingiz Mustafayev, A’Studio, NK, MONATIK, Artik & Asti, Mozgi, Qlyuk’oza, Vremya & Steklo qrupları və başqaları keçiblər.
“Jara-2019”un qırmızı xalı üzərindən keçən digər iştirakçıları da festivalın yüksək səviyyədə təşkilindən, Bakıda olmaqdan məmnunluqlarını ifadə ediblər.
Sonra “Jara-2019” festivalı başlayıb.
Festivalın təşkilatçıları müğənni və bəstəkar, Azərbaycanın Xalq artisti Emin Ağalarov, Rusiyanın Əməkdar artisti Qriqori Leps, “Russkoye radio”nun və “Qızıl qrammofon” mükafatının təsisçisi Sergey Kojevnikovdur.

Leyla Aliyeva among the honorary guests of Jara-2019 Festival
On July 25th, participants of Jara-2019 International Music Festival walked a red carpet at See Breeze Resort in Baku.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva was among the honorary guests of the Festival.
Answering the host’s question “Music makes the world more beautiful. What do you think, will this year be better?”, Leyla Aliyeva said:
- I think it becomes better year-by-year. The world becomes better. Insha’Allah, everything will be very good.
The Host: Thank you very much. What is your favourite song? Do you immediately sing in a low voice when you hear it ?
Leyla Aliyeva: Each time it is different. Recently I have been listening to Sufi music while meditating. But I do not know why. In general, I very much like Faig Aghayev. Unfortunately, he does not perform today. I very much like his song “Sen gelmez oldun”.
The Host: Leyla khanum, what song do you associate with Baku?
Leyla Aliyeva: We have so many songs... In me, Baku is associated with music, love and joy. Of course, Muslim Magomayev’s “Azerbaijan” is number one. Yes. I hope, there will be more music. Our people has talent for music. Music comes from the heart, from the creator. The word “creativity” stems from “creator”. I think this makes the world better.
The Host: Please tell me, what is the festival’s spirit? Today, everyone talks about the festival’s spirit.
Leyla Aliyeva: Of course, it is in people, in your energy, and in your love. In your thoughts, and in Azerbaijan. Thank you.
Emin Aghalarov, Philipp Kirkorov, Vera Brejneva, Bosson, Rita Dakota, Dmitri Matatov, Nikolay Baskov, Kristina Orbakayte, Burito, Elina Chaga, Zivert, Alexander Panayotov, Slava, Grigori Leps, Ani Lorak, Lolita, Sergey Lazarev, Albina Janabayeva, Max Barskikh, Olga Buzova, Alessandro Safina, Misha Romanova, Chingiz Mustafayev, A’Studio, NK, MONATIK, Artik & Asti, Mozgi, Qlyuk’oza, Vremya & Steklo groups etc. walked the red carpet of the Festival.
Other participants who walked the red carpet of Jara-2019 festival too expressed their opinion on the festival’s high-level organization, and contentment of being in Baku.
Then, Jara-2019 Festival started.
Organizers of the Festival are singer and composer, People’s Artist of Azerbaijan Emin Aghalarov, Honoured Artists of Russia Grigori Leps, and founder of “Russkoye radio” and “Golden Gramophone” award Sergey Kojevnikov.