İyulun 25-də Bakıda “Sea Breeze Resort” istirahət mərkəzində “Jara-2019” Beynəlxalq Musiqi Festivalı iştirakçılarının qırmızı xalı üzərindən keçidi olub.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva “Jara-2019”un fəxri qonaqları arasında olub.
Aparıcının “Musiqi dünyanı daha gözəl edir. Necə fikirləşirsiniz, bu il daha yaxşı olacaq?” sualına cavabında Leyla Əliyeva deyib:
- Fikrimcə, ildən-ilə daha yaxşı olur. Dünya yaxşılaşır. İnşallah, hər şey həddən artıq yaxşı olacaq.
Aparıcı: Çox sağ olun. Ən sevimli mahnınız hansıdır? Siz onu eşidəndə dərhal zümzümə edirsinizmi?
Leyla Əliyeva: Hər dəfə müxtəlif cür olur. Son vaxtlar mən meditasiyada sufi musiqisini dinləyirəm. Ancaq bilmirəm niyə. Bu, sadəcə qeyri-reallıqdır. Ümumiyyətlə isə Faiq Ağayevi çox bəyənirəm. Əfsuslar olsun ki, o, bu gün çıxış etmir. Onun “Sən gəlməz oldun” mahnısı çox xoşuma gəlir.
Aparıcı: Leyla xanım, bəs Bakı sizdə hansı mahnı ilə assosiasiya yaradır?
Leyla Əliyeva: Bizim o qədər mahnılarımız var ki... Bakı məndə musiqi, sevgi və sevinclə assosiasiya yaradır. Əlbəttə ki, Müslüm Maqomayevin “Azərbaycan”ı nömrə birdir. Bəli. Ümidvaram ki, bundan sonra daha çox musiqi olacaq. Çünki bizim xalqımız musiqi qabiliyyəti olan xalqdır. Musiqi isə ürəkdən gəlir, yaradandan gəlir. Yaradıcılıq sözü “yaradan” sözündəndir. Mənə elə gəlir ki, bu, dünyanı daha yaxşı edir.
Aparıcı: Zəhmət olmasa deyin, bu gün hamı “Jara” festivalının ruhundan danışır. Sizcə festivalın ruhu nədədir?
Leyla Əliyeva: Əlbəttə ki, insanlardadır, sizin enerjinizdə, sizin sevginizdədir. Sizin düşüncələrinizdə və Azərbaycandadır. Sağ olun.
Qırmızı xalıdan Emin Ağalarov, Filipp Kirkorov, Vera Brejneva, Bosson, Rita Dakota, Dmitri Matatov, Nikolay Baskov, Kristina Orbakayte, Burito, Elina Çaqa, Zivert, Aleksandr Panayotov, Slava, Qriqori Leps, Ani Lorak, Lolita, Sergey Lazarev, Albina Canabaeva, Maks Barskix, Olqa Buzova, Alessandro Safina, Mişa Romanova, Çingiz Mustafayev, A’Studio, NK, MONATIK, Artik & Asti, Mozgi, Qlyuk’oza, Vremya & Steklo qrupları və başqaları keçiblər.
“Jara-2019”un qırmızı xalı üzərindən keçən digər iştirakçıları da festivalın yüksək səviyyədə təşkilindən, Bakıda olmaqdan məmnunluqlarını ifadə ediblər.
Sonra “Jara-2019” festivalı başlayıb.
Festivalın təşkilatçıları müğənni və bəstəkar, Azərbaycanın Xalq artisti Emin Ağalarov, Rusiyanın Əməkdar artisti Qriqori Leps, “Russkoye radio”nun və “Qızıl qrammofon” mükafatının təsisçisi Sergey Kojevnikovdur.

25 июля в Баку в Центре отдыха Sea Breeze Resort состоялся проход по красной дорожке участников Международного музыкального фестиваля «Жара-2019».
Среди почетных гостей фестиваля «Жара-2019» была вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
На вопрос ведущего «Музыка делает мир еще прекрасней. Как вы думаете, в этом году будет еще лучше?» Лейла Алиева ответила:
- Я думаю, что с каждым годом становится все лучше. Мир становится лучше. Иншаллах, все будет очень хорошо.
Ведущий: Большое спасибо. Ваша самая любимая песня? Услышав ее вы сразу подпеваете?
Лейла Алиева: Каждый раз по-разному. В последнее время я медитирую под суфийскую музыку. Но не знаю почему. Это просто нереально. А в общем мне очень нравится Фаиг Агаев. К сожалению, он сегодня не выступает. Его песня «Сен гялмяз олдун» мне очень нравится.
Ведущий: Лейла ханым, а с какой песней у вас ассоциируется Баку?
Лейла Алиева: У нас так много песен… Баку ассоциируется у меня с музыкой, любовью и радостью. Конечно, «Азербайджан» Муслима Магомаева – номер один. Надеюсь, что дальше еще больше музыки. Так как наш народ очень музыкален. А музыка идет от души, от творца. Слово творчество происходит от слова «творец». Мне кажется, что это делает мир еще лучше.
Ведущий: Скажите пожалуйста, вот сегодня все говорят о душе фестиваля «Жара». Как по-вашему, в чем она заключается?
Лейла Алиева: Разумеется, в людях, в вашей энергетике, в вашей любви. В ваших мыслях и в Азербайджане. Спасибо.
По красной дорожке прошли Эмин Агаларов, Филипп Киркоров, Вера Брежнева, Боссон, Рита Дакота, Дмитрий Мататов, Николай Басков, Кристина Орбакайте, Бурито, Элина Чага, Зиверт, Александр Панайотов, Слава, Григорий Лепс, Ани Лорак, Лолита, Сергей Лазарев, Альбина Джанабаева, Макс Барских, Ольга Бузова, Алессандро Сафина, Миша Романова, Чингиз Мустафаев, МОНАТИК, Глюк’oзa, группы А-Студио, НК, Артик & Асти, МОЗГИ, Время & Стекло и др.
Другие участники, прошедшие по красной дорожке «Жара-2019», выразили удовлетворение высоким уровнем организации фестиваля, пребыванием в Баку.