Azərbaycanın Yekaterinburqdakı baş konsulluğunun nümayəndələri Yeni il ərəfəsində 11 yaşlı Marina Marçenkoya Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyevanın adından hədiyyə olaraq halici - Şərq rəqsləri ifa etmək üçün libas bağışlayıblar.
Bu barədə Yekaterinburqun əsas mətbu nəşri olan “Oblastnaya qazeta”da dərc edilmiş məqalədə məlumat verilir. Lidiya Sabaninanın “Marina üçün halici” adlı məqaləsində deyilir ki, Leyla Əliyeva bu yaxınlarda Sverdlovsk vilayətində səfərdə olarkən 1 nömrəli Vilayət uşaq klinik xəstəxanasının onkohemotoloji mərkəzinə baş çəkib və balaca Marina ilə orada tanış olub.
Qəzet yazır: “Qızcığaz mavi rəngli qəşəng halicini görəndə çox sevindi – bu Şərq libasını bəzəyən çoxsaylı detalları diqqətlə nəzərdən keçirdi, hətta onu əyninə geyib şərq rəqsinə xas bir-iki hərəkət nümayiş etdirdi”. Məqalədə Marinanın anası Tatyana Petrovnanın sözlərinə də yer verilib. Leyla Əliyeva ilə görüşün onlar üçün gözlənilməz, lakin çox xoş və mühüm hadisə olduğunu vurğulayan Tatyana Petrovna deyib: “Onun bizə səmimi diqqətini, qayğısını və dəstəyini hiss etdik”.
Azərbaycanın Yekaterinburqdakı baş konsulu Sultan Qasımov qəzetə müsahibəsində artıq bu ilin payızında həkimlərin Marinanın Bakıya getməsinə icazə verəcəklərinə ümid etdiyini, Marinanın və anasının şərqlilərə xas qonaqpərvərliklə qarşılayacaqlarına əmin olduğunu bildirib: “Biz bu səfəri daha tez təşkil etməyə hazırıq, lakin həkimlər deyir ki, indi qızdan ötrü əsas məsələ onun müalicəsidir. Hələlik isə biz bu balaca qızı xatırlayan və onun taleyini izləyən Leyla Əliyevanın tapşırığını yerinə yetirməyimizə, onun sürprizini çatdırmağımıza şadıq. Leyla Əliyevanın 1 nömrəli Vilayət uşaq klinik Xəstəxanasının onkoloji mərkəzinə səfərinin mühüm yekunlarından biri bu olub ki, indi biz Azərbaycan və Ural onkoloqları arasında təcrübə mübadiləsini qaydaya salırıq. Bu yaxınlarda Yekaterinburqdakı 6 nömrəli ixtisaslaşdırılmış uşaq evindən Azərbaycanın baş konsulu kimi mənə zəng vuraraq, 15 min dollar məbləğində xeyriyyə ianəsinə görə ürəkdən təşəkkür ediblər. Bu vəsait Leyla Əliyevanın həyat yoldaşı, musiqiçi və biznesmen Emin Ağalarovun Yekaterinburqda verdiyi konsertdən toplanıb. Leyla xanım Heydər Əliyev Fondunun nümayəndəsi kimi Rusiyanın bölgələrində tez-tez olur, təhsil, səhiyyə sahəsində layihələr həyata keçirir, xeyriyyəçiliklə məşğul olur. Mən çox şadam ki, irili-xırdalı işlər, hökumətlər səviyyəsində qurulan əlaqələr, adi insani münasibətlər sayəsində ölkələrimiz arasında dostluq telləri möhkəmlənir...”.

On New Year’s Eve, officials of Consulate General of Azerbaijan in Yekaterinburg presented the Eastern dance costume khaleeji to 11-year-old Marina Marchenko on behalf of Head of Representation of Heydar Aliyev Foundation in Russia Leila Aliyev. ‘Oblastnaya Gazeta’, the major publication in Yekaterinburg reported on the presentation – the article ‘Khaleeji for Marina’ by Lydia Sabanina, says Leila Aliyeva met Marina at the Onco-Haematological Centre of the Sverdlovsk Children Clinical Hospital No1 during her recent visit to the Province.
The newspaper reported: ‘The little girl was very happy when she saw the blue khaleeji. She viewed the numerous ornaments on this Eastern costume with delight, put the costume on and performed several elements of Eastern dance’. The article also included contains comment from Tatyana Petrovna, Marina’s mother - who values the unexpected meeting with Leila Aliyeva as a charming and significant event for them: ‘We felt her sincere attention, care and support for us’.
Interviewed by the newspaper, Consul General of Azerbaijan in Yekaterinburg Sultan Gasymov expressed hope that doctors will let Marina to go this Autumn to Baku where she and her mother will be welcomed on the high level. ‘We are ready to organize this visit even sooner, but doctors say the most important for the girl is her treatment. For now we are happy for fulfilling the task for Leila Aliyeva, who remembers this little girl and takes care of her destiny, and delivering this surprise for he. One of the significant results of Leila Aliyeva’s visit to the Oncological Centre of the Provincial Children Clinical Hospital No1 was that we are organising the exchange of experience between Azerbaijani and Uralian oncologists. Recently I received a call of gratitude from the Specialized Children Home No6 in Yekaterinburg for the $15.000 charity donation that was raised from a concert given in Yekaterinburg by Emin Aghalarov, Leila Aliyeva’s spouse, musician and businessman. As a representative of Heydar Aliyev Foundation, Leila Aliyeva often pays visits to regions of Russia, and undertakes projects in the spheres of education, public health, holds charity events. I am very glad that large and small works, official and charitable relations strengthen the friendly ties between our countries…’