İkinci Nəsimi – şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalı çərçivəsində sentyabrın 28-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində rusiyalı professor Aleksey Sitnikovun “Karmalogic (Karma məntiqi). Taleyin 54 qanunu” mövzusunda mühazirəsi keçirilib.
Mühazirəni dinləyənlər arasında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva da olub.
Mühazirəsinin əvvəlində Aleksey Sitnikov deyib: “Bu gözəl, öz möcüzəli təmizliyi, mədəniyyəti, tarixi, müasirliyi ilə insanı valeh edən Bakı şəhərinə dəvət edildiyimə görə təşəkkürümü bildirirəm. Təəccüblü deyil ki, məhz bu şəhərdə müdrikliyin və sənətin təntənəsini Nəsimi festivalında qeyd edirik. Nəsimi öz həyatı ilə düşüncənin dəyərlərə, dünyagörüşünə, tarixə söykəndiyini sübut edib. Buna görə də bu festivalın təşkilatçılarına heyranlıqla təşəkkür etmək istəyirəm”.
Rusiyalı alim taleyə münasibətdə dini, magik, okkultist, karma, rasionalist modelləri qeyd edib. Hər bir model haqqında ətraflı məlumat verən məruzəçi insan taleyi ilə bağlı bir sıra qanunları diqqətə çatdırıb. Professor Aleksey Sitnikovun fikrincə, məqsəd insan taleyində mühüm amildir. “Əgər insanın məqsədi olmasa, onu başqası idarə edəcək”, - söyləyən mühazirəçi, həmçinin şübhə, xaos, ölüm, hazırlıq, bacarıq və digər qanunlar haqqında fikirlərini bölüşüb. Qeyd edib ki, qərar qəbulundan sonra şübhə yolverilməzdir. “Heç bir kurs, mühazirə, kitab insanı lider etmir. İnsanı lider edən həyatdır”, - söyləyən professor fikrini həyati misallarla əsaslandırıb. O, daha sonra dinləyicilərin suallarını cavablandırıb.
Aleksey Sitnikov 1962-ci ildə Novosibirskdə anadan olub. Onun təhsil tarixçəsinə Novosibirsk Dövlət Universiteti (ixtisas - insan psixologiyası), Rusiya Federasiyasının Prezidenti yanında Rusiya Dövlət Xidməti Akademiyasında aspirantura və doktorantura, Dövlət İdarəetmə Akademiyasında doktorluq, Ali İqtisadiyyat Məktəbi Milli Tədqiqat Universitetində MBA təhsilləri daxildir. O, Moskva Dövlət Universitetinin, Rusiya Dövlət Xidməti Akademiyasının, Moskva Dövlət Beynəlxalq Əlaqələr İnstitutunun, Dövlət İdarəetmə Akademiyasının, Ali İqtisadiyyat Məktəbi Milli Tədqiqat Universitetinin professorudur. Altmışdan çox nəşr və tədqiqatın, 11 monoqrafiya daxil olmaqla, psixologiya, akmelogiya, siyasi elmlər, PR üzrə təcrübi işlərin müəllifi və həmmüəllifidir. Rusiyanın ən böyük tədqiqat mərkəzi İSANT-ın (Vəziyyət Təhlili və Yeni Texnologiyalar İnstitutu) təsisçisidir.

В рамках второго Фестиваля поэзии, искусства и духовности – Насими была заслушана лекция профессора Алексея Ситникова
28/09/2019
28 сентября в Международном центре мугама в рамках второго Фестиваля поэзии, искусства и духовности – Насими была заслушана лекция российского ученого Алексея Ситникова на тему «Karmalogic. 54 закона судьбы».
Среди слушателей лекции была также вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
В начале лекции Алексей Ситников сказал: «Огромное спасибо за приглашение в этот прекрасный город Баку, который потрясает своей удивительной чистотой, культурой, историей, современностью. Не удивительно, что именно в этом городе сегодня мы празднуем торжество мудрости и искусства на Фестивале Насими, человека, который доказал своей жизнью, что смысл держится на ценностях, мировоззрении. Поэтому с восторгом и восхищением хочу поблагодарить организаторов этого фестиваля».
Российский ученый коснулся моделей религии, магии, оккультизма, кармы, рационализма в отношении судьбы. Подробно проинформировав о каждой модели, докладчик довел до внимания ряд законов, связанных с судьбой человека. По мнению профессора Алексея Ситникова, цель является важным фактором в судьбе человека. «Если у человека нет цели, то он будет реализовывать цели других», - сказал докладчик. Он также поделился мнением о законах сомнения, хаоса, смерти, готовности, умения и др. А.Ситников отметил, что после принятия решения, сомнения недопустимы. «Ни один курс, лекция, книга не делают человека лидером. Человека лидером делает жизнь», - сказал профессор, обосновав свое мнение примерами из жизни. Затем он ответил на вопросы слушателей.
Алексей Ситников родился в 1962 году в городе Новосибирск. Он учился в Новосибирском государственном университете (по специальности «Психология человека»), окончил аспирантуру и докторантуру Российской академии государственной службы при Президенте Российской Федерации, получил степень доктора в Академии государственного управления, МВА в Высшей школе экономики Национального исследовательского университета. Является профессором Московского государственного университета, Российской академии государственной службы, Московского государственного института международных отношений, Академии государственного управления, Высшей школы экономики Национального исследовательского университета. А.Ситников - автор и соавтор свыше 60 изданий и исследований, включая 11 монографий, практических работ по психологии, акмеологии, политическим наукам, PR. Он также учредитель крупнейшего российского исследовательского центра ИСАНТ (Институт ситуационного анализа и новых технологий).