İkinci Nəsimi – şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalı çərçivəsində sentyabrın 28-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində rusiyalı professor Aleksey Sitnikovun “Karmalogic (Karma məntiqi). Taleyin 54 qanunu” mövzusunda mühazirəsi keçirilib.
Mühazirəni dinləyənlər arasında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva da olub.
Mühazirəsinin əvvəlində Aleksey Sitnikov deyib: “Bu gözəl, öz möcüzəli təmizliyi, mədəniyyəti, tarixi, müasirliyi ilə insanı valeh edən Bakı şəhərinə dəvət edildiyimə görə təşəkkürümü bildirirəm. Təəccüblü deyil ki, məhz bu şəhərdə müdrikliyin və sənətin təntənəsini Nəsimi festivalında qeyd edirik. Nəsimi öz həyatı ilə düşüncənin dəyərlərə, dünyagörüşünə, tarixə söykəndiyini sübut edib. Buna görə də bu festivalın təşkilatçılarına heyranlıqla təşəkkür etmək istəyirəm”.
Rusiyalı alim taleyə münasibətdə dini, magik, okkultist, karma, rasionalist modelləri qeyd edib. Hər bir model haqqında ətraflı məlumat verən məruzəçi insan taleyi ilə bağlı bir sıra qanunları diqqətə çatdırıb. Professor Aleksey Sitnikovun fikrincə, məqsəd insan taleyində mühüm amildir. “Əgər insanın məqsədi olmasa, onu başqası idarə edəcək”, - söyləyən mühazirəçi, həmçinin şübhə, xaos, ölüm, hazırlıq, bacarıq və digər qanunlar haqqında fikirlərini bölüşüb. Qeyd edib ki, qərar qəbulundan sonra şübhə yolverilməzdir. “Heç bir kurs, mühazirə, kitab insanı lider etmir. İnsanı lider edən həyatdır”, - söyləyən professor fikrini həyati misallarla əsaslandırıb. O, daha sonra dinləyicilərin suallarını cavablandırıb.
Aleksey Sitnikov 1962-ci ildə Novosibirskdə anadan olub. Onun təhsil tarixçəsinə Novosibirsk Dövlət Universiteti (ixtisas - insan psixologiyası), Rusiya Federasiyasının Prezidenti yanında Rusiya Dövlət Xidməti Akademiyasında aspirantura və doktorantura, Dövlət İdarəetmə Akademiyasında doktorluq, Ali İqtisadiyyat Məktəbi Milli Tədqiqat Universitetində MBA təhsilləri daxildir. O, Moskva Dövlət Universitetinin, Rusiya Dövlət Xidməti Akademiyasının, Moskva Dövlət Beynəlxalq Əlaqələr İnstitutunun, Dövlət İdarəetmə Akademiyasının, Ali İqtisadiyyat Məktəbi Milli Tədqiqat Universitetinin professorudur. Altmışdan çox nəşr və tədqiqatın, 11 monoqrafiya daxil olmaqla, psixologiya, akmelogiya, siyasi elmlər, PR üzrə təcrübi işlərin müəllifi və həmmüəllifidir. Rusiyanın ən böyük tədqiqat mərkəzi İSANT-ın (Vəziyyət Təhlili və Yeni Texnologiyalar İnstitutu) təsisçisidir.

On September 28, lecture on the theme “Karmalogic. 54 Rules of Destiny” by Russian professor Aleksey Sitnikov was heard at the International Mugham Centre, in the framework of the 2nd Nasimi – Poetry, Art and Morality Festival.
Among those listening to the lecture was also Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva.
At the beginning of his lecture, Aleksey Sitnikov said: “I want to express my gratitude for inviting me to Baku, a city captivating with its beauty, cleanness, culture, history, and modernity. It is not surprising that we celebrate the victory of wisdom and art at the Nasimi Festival in this city. By his life, Nasimi proved that conscience relied on values, world vision, and history. Therefore, I want to thank the organizers of the Festival”.
The Russian scholar mentioned religious, magic, occultist, karmic and rationalistic models in relation to destiny. Providing comprehensive information on each of the models, the lecturer brought to attention a series of rules associated with human destiny. According to professor Aleksey Sitnikov, purpose is a significant factor in human destiny. Saying “If a human has no purpose, he will be controlled by others”, - the lecturer shared his views on doubt, chaos, death, preparation, skill and other rules. He noted that doubt is inacceptable after you have taken a decision. Saying “No course, lecture, or book makes a human a leader”, - the professor substantiated his thought by examples. He, then, answered questions of the audience.
Aleksey Sitnikov was born in Novosibirsk in 1962. His education history includes the State University of Novosibirsk (specialty of human psychology), postgraduate and doctor’s degree courses at the State Administration Academy under the Russian Federation’s President, thesis for a doctor’s degree at the State Administration Academy, and MBA study at the High Economics School National Research University. He is a professor of the Moscow State University, the Russian State Service Academy, the Moscow State International Relations Institute, the State Administration Academy, and the High Economics School National Research University. A.Sitnikov is the author and co-author of over sixty publications and research works, including 11 monographs, and experimental works on psychology, acmeology, political sciences and PR. He is the founder of ISANT (Analysis of Condition and New Technologies Institute), the biggest research centre of Russia.