Britaniya Şurası (British Council) və Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfirliyi “Study UK Alumni Awards 2019”un qaliblərinin adlarını açıqlayıb.
Qaliblər üç nominasiya (Peşəkar nailiyyət; Sahibkarlıq mükafatı; Sosial təsir mükafatı) üzrə iş adamı, sahibkar və ictimai xadim kimi əldə etdikləri mühüm nailiyyətlər, eləcə də Böyük Britaniya ilə Azərbaycan arasında mövcud olan əməkdaşlığın gücləndirilməsinə verdikləri mühüm töhfələr nəzərə alınmaqla "şort-list"ə düşən 10 namizəd arasından seçilib.
Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri Ceyms Şarp tədbirdə çıxış edərək deyib ki, “Study UK” məzun mükafatlarının finalçılarını seçmək çox çətin idi. “Azərbaycanda Böyük Britaniyada təhsil almış və əldə etdikləri bilik və bacarıqlardan ölkələrinin inkişafını dəstəkləmək üçün istifadə edən bir çox istedadlı insan var. Onların hamısını alqışlayır və hər birinə böyük uğurlar arzulayıram”, - deyə o qeyd edib.
"British Council" təşkilatının Azərbaycan üzrə direktoru Samr Şah çıxışında bildirib ki, bu ilin finalçıları yalnız Britaniya məzunlarının müxtəlifliyinin və onların göstərdikləri səylərin deyil, həm də Birləşmiş Krallığın təhsil sisteminin dünyanı dəyişən gücünün dəlilidir.
Təhsil naziri Ceyhun Bayramov bildirib ki, azərbaycanlı tələbələrin dünyanın ən yüksək səviyyəli təhsil müəssisələrində təhsil almaları qürurvericidir. Bu, Böyük Britaniya və Azərbaycan arasında əlaqələrin daha da inkişafına töhfə verir. Bu gün Azərbaycanda təhsilə böyük dövlət qayğısı var. Bu qayğıdan yararlanan gənclərimiz gələcəkdə ölkəmizin daha da inkişafına öz töhfələrini verəcəklər.
Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə gənclərimizin dünyanın ən qabaqcıl ölkələrinin ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarının sevindirici olduğunu deyib.
BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə regionu üzrə əlaqələr, xarici işlər və strategiya üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli qalibləri təbrik edib, gələcək fəaliyyətlərində onlara uğurlar arzulayıb.
Bu nüfuzlu beynəlxalq mükafat Britaniyanın ali təhsil imkanlarını və ölkənin bütün dünyadakı məzunlarının nailiyyətlərini qeyd etmək üçün nəzərdə tutulub. Təqdim edildiyi beşinci ildə bu mükafatı əldə etmək üçün 100-dən çox ölkədən olan və Birləşmiş Krallığın 120-dən artıq ali təhsil müəssisəsini təmsil edən 1200-dən çox Britaniya məzununun ərizəsi daxil olub.
"Study UK Alumni Awards"un hər kateqoriya üzrə qalibi 3000 funt sterlinq (6700 manat) məbləğində mükafat əldə edəcək. Onlar bu vəsaiti öz seçimləri əsasında peşəkar inkişaf imkanlarına sərf edəcəklər.

Британский совет (British Council) и посольство Великобритании в Азербайджане объявили имена победителей Study UK Alumni Awards 2019.
Победители отобраны среди 10 кандидатов, попавших в «шорт-лист», по трем номинациям (Профессиональные достижения; Премия за предпринимательство; Премия за социальное влияние) с учетом важных успехов, достигнутых как бизнесмен, предприниматель и общественный деятель, а также существенного вклада в укрепление сотрудничества между Великобританией и Азербайджаном.
Посол Британии в Азербайджане Джеймс Шарп, выступая на мероприятии, сказал, что отобрать финалистов премий выпускников Study UK было крайне сложно: «В Азербайджане много талантливых людей, получивших образование в Великобритании и использующих полученные знания и умения для поддержки развития своей страны. Приветствую их и желаю больших успехов».
Директор организации British Council по Азербайджану Самр Шах в своем выступлении отметил, что финалисты этого года являются доказательством не только различия среди британских выпускников и приложенных ими усилий, но и силы системы образования Соединенного Королевства, изменившей мир.
Министр образования Джейхун Байрамов подчеркнул, что обучение азербайджанских студентов в лучших учебных заведениях мира вызывает чувство гордости. Это вносит вклад в дальнейшее развитие связей между Великобританией и Азербайджаном. Сегодня образование в Азербайджане окружено большой государственной заботой. Пользуясь этим, наша молодежь внесет вклад в развитие страны в будущем.
Председатель Совета директоров Государственного экзаменационного центра Малейка Аббасзаде сказала, что обучение нашей молодежи в высших учебных заведениях самых передовых стран мира радует.
Вице-президент ВР по связям, иностранным делам и стратегии по региону Азербайджана, Грузии и Турции Бахтияр Асланбейли, поздравив победителей, пожелал им успехов в дальнейшей деятельности.
Это престижная международная премия предусмотрена для оценки возможностей высшего образования Великобритании и достижений выпускников этой страны во всем мире. В пятый год ее вручения для получения премии поступили заявления более чем от 1200 британских выпускников, представляющих свыше 120 высших учебных заведений из 100 стран.
Победителей по каждой категории Study UK Alumni Awards ожидает премия в размере 3000 фунтов стерлингов (6700 манатов). Они израсходуют эти средства по своему усмотрению на возможности профессионального развития.