Sankt-Peterburq Azərbaycanla humanitar əlaqələri möhkəmləndirir. İyunun 6-da Smolnıda Sankt-Peterburqun qubernatoru Valentina Matviyenko Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının (RAGT) sədri Leyla Əliyeva ilə görüşüb. Görüş Leyla Əliyevanın RAGT-ın yaradılmasının ikinci ildönümü ilə əlaqədar bu şəhərə səfəri çərçivəsində baş tutub.
Leyla Əliyeva Valentina Matviyenkoya RAGT-ın Sankt-Peterburqda keçirilən konfransı çərçivəsində bu şəhərin Kamennoostrovsk prospektində Nizami Gəncəvinin adını daşıyan bağın açılışı barədə məlumat verib. Bu hadisə şairin anadan olmasının 870-ci ildönümünə həsr olunub. Bundan əlavə, RAGT və Sankt-Peterburqdakı 163 nömrəli məktəb arasında humanitar əməkdaşlıq barədə müqavilə imzalanıb.
Valentina Matviyenko Sankt-Peterburq və Azərbaycan, Rusiya və Azərbaycan arasında mədəni əlaqələrin möhkəmlənməsi istiqamətində gördüyü işlərə görə Leyla Əliyevaya minnətdarlığını bildirib: “Belə mədəni layihələr vasitəsilə xalqlarımız bir-birinə daha yaxın olur, gənclər daha fəal surətdə dostluq edirlər”.
V.Matviyenko Peterburqun Rusiyanın şimal paytaxtı ilə Azərbaycan arasında tarixən mehriban dostluq əlaqələrinin inkişafında maraqlı olduğunu qeyd edib.
Qubernator Heydər Əliyev Fondunun və RAGT gənclər təşkilatının təhsil sahəsində əməkdaşlığını inkişaf etdirmək təşəbbüsünü dəstəkləyib.
Həmin gün Leyla Əliyeva Sankt-Peterburqun ən qədim təhsil ocaqlarından biri olan 163 nömrəli orta məktəbdə bu şəhərin təhsil komitəsi sədrinin birinci müavini Natalya Putelovskaya ilə də görüşüb. O, Heydər Əliyev Fondunun təhsilin inkişafı ilə bağlı hazırlayıb həyata keçirdiyi layihələrdən danışıb, Azərbaycanda rus dilinə və ədəbiyyatına göstərilən qayğını diqqətə çatdırıb. RAGT sədrinin sözlərinə görə, onun rəhbərlik etdiyi qurum 163 nömrəli orta məktəbdə ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərini əks etdirən mədəni təhsil mərkəzi yaratmağı planlaşdırır.
Sankt-Peterburq Şəhər Təhsil Komitəsi sədrinin birinci müavini Natalya Putelovskaya Heydər Əliyev Fondunun təhsilin inkişafı ilə bağlı həyata keçirdiyi layihələri yüksək qiymətləndirib, 163 nömrəli orta məktəbdə yaradılacaq mədəni təhsil mərkəzinin ölkələrimiz və xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərinin inkişafına xidmət edəcəyini vurğulayıb.

Петербург укрепляет гуманитарные связи с Азербайджаном. Эта мысль прозвучала на встрече губернатора Санкт-Петербурга Валентины Ивановны Матвиенко с вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой
Встреча состоялась в рамках визита Лейлы Алиевой в северную столицу в связи со второй годовщиной создания Азербайджанской молодежной организации России – АМОР.
Лейла Алиева рассказала Валентине Матвиенко о том, что в рамках 3-й конференции АМОР был открыт сквер Низами Гянджеви на Каменноостровском проспекте. Это событие было приурочено к 870-летию со дня рождения поэта. Кроме того, между организацией АМОР и петербургской школой № 163 был подписан договор о гуманитарном сотрудничестве.
Валентина Матвиенко поблагодарила Лейлу Алиеву за работу в укреплении культурных связей между Санкт-Петербургом и Азербайджаном, Россией и Азербайджаном.
«Через такие культурные проекты наши народы становятся ближе друг к другу, молодежь начинает дружить более активно», – сказала Валентина Матвиенко. Она подчеркнула, что Петербург заинтересован в развитии исторически добрых и дружеских связей северной столицы России с Азербайджаном.
Губернатор поддержала инициативу Фонда и молодежной организации АМОР о развитии сотрудничества в сфере образования.
В тот же день вице-президент Фонда Гейдара Алиева, председатель АМОР Лейла ханум Алиева в школе № 163, являющейся одним из старейших образовательных учреждений Санкт-Петербурга, встретилась с первым заместителем председателя Комитета по образованию Натальей Путиловской.
Лейла Алиева рассказала о разработанных и реализуемых проектах Фонда, связанных с развитием образования, подчеркнула заботу, проявляемую в Азербайджане, о русском языке и литературе. Председатель АМОР сообщила, что руководимая ею структура планирует создать в средней школе № 163 культурный образовательный центр, отражающий дружеские отношения между нашими странами.
Первый заместитель председателя Комитета по образованию Санкт-Петербурга Наталья Путиловская высоко оценила проекты реализуемые Фондом Гейдара Алиева в связи с развитием образования и подчеркнула, что культурный образовательный центр, который будет создан в школе № 163, послужит развитию дружественных отношений между двумя странами и народами.
На встрече состоялось подписание Соглашения о гуманитарном сотрудничестве между АМОР и школой № 163 Санкт-Петербурга.