Sankt-Peterburq Azərbaycanla humanitar əlaqələri möhkəmləndirir. İyunun 6-da Smolnıda Sankt-Peterburqun qubernatoru Valentina Matviyenko Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının (RAGT) sədri Leyla Əliyeva ilə görüşüb. Görüş Leyla Əliyevanın RAGT-ın yaradılmasının ikinci ildönümü ilə əlaqədar bu şəhərə səfəri çərçivəsində baş tutub.
Leyla Əliyeva Valentina Matviyenkoya RAGT-ın Sankt-Peterburqda keçirilən konfransı çərçivəsində bu şəhərin Kamennoostrovsk prospektində Nizami Gəncəvinin adını daşıyan bağın açılışı barədə məlumat verib. Bu hadisə şairin anadan olmasının 870-ci ildönümünə həsr olunub. Bundan əlavə, RAGT və Sankt-Peterburqdakı 163 nömrəli məktəb arasında humanitar əməkdaşlıq barədə müqavilə imzalanıb.
Valentina Matviyenko Sankt-Peterburq və Azərbaycan, Rusiya və Azərbaycan arasında mədəni əlaqələrin möhkəmlənməsi istiqamətində gördüyü işlərə görə Leyla Əliyevaya minnətdarlığını bildirib: “Belə mədəni layihələr vasitəsilə xalqlarımız bir-birinə daha yaxın olur, gənclər daha fəal surətdə dostluq edirlər”.
V.Matviyenko Peterburqun Rusiyanın şimal paytaxtı ilə Azərbaycan arasında tarixən mehriban dostluq əlaqələrinin inkişafında maraqlı olduğunu qeyd edib.
Qubernator Heydər Əliyev Fondunun və RAGT gənclər təşkilatının təhsil sahəsində əməkdaşlığını inkişaf etdirmək təşəbbüsünü dəstəkləyib.
Həmin gün Leyla Əliyeva Sankt-Peterburqun ən qədim təhsil ocaqlarından biri olan 163 nömrəli orta məktəbdə bu şəhərin təhsil komitəsi sədrinin birinci müavini Natalya Putelovskaya ilə də görüşüb. O, Heydər Əliyev Fondunun təhsilin inkişafı ilə bağlı hazırlayıb həyata keçirdiyi layihələrdən danışıb, Azərbaycanda rus dilinə və ədəbiyyatına göstərilən qayğını diqqətə çatdırıb. RAGT sədrinin sözlərinə görə, onun rəhbərlik etdiyi qurum 163 nömrəli orta məktəbdə ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərini əks etdirən mədəni təhsil mərkəzi yaratmağı planlaşdırır.
Sankt-Peterburq Şəhər Təhsil Komitəsi sədrinin birinci müavini Natalya Putelovskaya Heydər Əliyev Fondunun təhsilin inkişafı ilə bağlı həyata keçirdiyi layihələri yüksək qiymətləndirib, 163 nömrəli orta məktəbdə yaradılacaq mədəni təhsil mərkəzinin ölkələrimiz və xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərinin inkişafına xidmət edəcəyini vurğulayıb.

The meeting took place during the visit of Leila Aliyeva to the City on the eve of the second anniversary of the establishment of AYOR.
Mrs Aliyeva informed the Governor of the opening of the Nizami Ganjavi Garden in Kamennoostrovsky Avenue within the AYOR conference in the City. The event was dedicated to the 870th birthday of the poet Nizami. In addition, AYOR and School No.163 in Saint Petersburg have signed an agreement on humanitarian cooperation.
Mrs Matviyenko expressed gratitude to Leila Aliyeva for the extended development of cultural relations between Saint Petersburg and Azerbaijan, and between Russia and Azerbaijan.
The Governor said: ‘Such cultural projects bring our nations closer, and develop friendship between youth’. Mrs Matviyenko went on to say that Petersburg is interested in the development of the historical friendly ties between the northern capital of Russia and Azerbaijan.
Mrs Matviyenko supported the initiative of Heydar Aliyev Foundation and AYOR for the development of educational cooperation.
The same day, Leila Aliyeva met with First Deputy Chairwoman of the Education Committee of Saint Petersburg Natalya Putelovskaya in Secondary School No.163.
Mrs Aliyeva spoke of the Heydar Aliyev Foundation’s projects for the development of education, and underlined the attention given in Azerbaijan to Russian language and literature. According to her, AYOR plans to establish a cultural education center at School No.163 reflecting friendly relations between the two countries.
Mrs Putelovskaya gave a very positive reaction to the projects the Heydar Aliyev Foundation performs for the development of education, and emphasized that the cultural education center to be set up at School No.163 will contribute to the development of friendly relations between the two countries and nations.