Binəqədi rayonunda “Bizim həyət” layihəsi çərçivəsində abadlaşdırılan növbəti həyət sakinlərin istifadəsinə verilib
24/12/2019
Dekabrın 24-də IDEA İctimai Birliyinin təmirə ehtiyacı olan həyətlərin abadlaşdırılmasına yönəlmiş "Bizim həyət" layihəsi çərçivəsində yenilənən növbəti həyət sakinlərin istifadəsinə verilib.
Yeni il bayramı ərəfəsinə təsadüf edən tədbir zamanı abadlaşdırılan həyətin kiçik sakinləri üçün xüsusi bayram şənliyi təşkil edilib. Bayram tədbirində iştirak edən uşaqlar Şaxta baba, Qar qız, müxtəlif nağıl qəhrəmanları və məşhur personajlarla görüşüb, rəngarəng bəzədilmiş Yeni il küknarı ətrafında onlarla birlikdə əyləniblər. Şənliyin sonunda bütün uşaqlara bayram hədiyyələri təqdim olunub. Musiqili əyləncə proqramları ilə zəngin şənlik uşaqlarda xoş əhval-ruhiyyə yaradıb, balacalara əsl bayram ovqatı bəxş edib və onlara əyləncəli anlar yaşadıb.
Yenilənmiş həyət Binəqədi rayonu, 6-cı mikrorayon, Svetlana Məmmədova küçəsi 201, 203, 203B, İsrafil Həşimov küçəsi 4A ünvanlarında 2200 nəfər sakinin yaşadığı çoxmərtəbəli yaşayış binalarını əhatə edir.
“Bizim həyət” layihəsinin əsas məqsədi Bakıdakı binaların həyətlərinin ekoloji cəhətdən təmiz və abad edilməsi, şəhər ekologiyasının sütununu təşkil edən yaşıllıqların bərpası, sağlam həyat tərzinin formalaşdırılması, sakinlər üçün təhlükəsiz və rahat yaşam şəraitinin yaradılmasıdır.
Abadlaşdırılan növbəti həyətdə əlil və sağlamlıq imkanları məhdud insanların rahat hərəkəti nəzərə alınıb, bütün yaş qrupları üzrə uşaqların inkişafı üçün əlverişli şəraitin yaradılması, gənclərin asudə vaxtlarının səmərəli keçirmələri və onlarda sistematik idmanla məşğulolma refleksinin yaradılması məqsədilə ərazidə süni örtüklü mini futbol stadionu, şahmat meydançası, müxtəlif idman qurğuları, uşaq meydançaları salınıb, 400 metr uzunluğunda velosiped yolu çəkilib. Eyni zamanda, ərazidə 4 söhbətgah, çoxsaylı oturacaqlar, tullantılar üçün qutular quraşdırılıb, həyətdəki xeyir-şər evi əsaslı təmir olunub və bütün avadanlıqlarla təmin edilib.
Sakinlərin istək və maraqları nəzərə alınaraq, həyətdə yeni işıqlandırma dirəkləri quraşdırılıb, binaların fasadları, dam örtükləri və giriş hissələri tam təmir olunub, bloklara yeni dəmir qapılar və plastik pəncərələr quraşdırılıb. Həyətin ərazisindəki mövcud yaşıllıqların bərpası ilə yanaşı, əlavə olaraq 70 ədəd ağac və kollar əkilib və 2500 kvadratmetr ərazidə yaşıllıq zolağı salınıb. Həmçinin sakinlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə ərazidə müşahidə kameraları və yanğın hidrantları quraşdırılıb.

On December 24th, one more front yard renovated in the framework of the project “Our Front Yard” of IDEA Public Association, aiming to renovate yards in need of repair, was commissioned for residents’ use.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Association Leyla Aliyeva attended the yard’s inauguration, and participated in the mass tree-planting action held during the event.
A special festivity was arranged for little residents at the event, which took place on the eve of the New Year holiday. Children participating in the festivity met with Santa Claus, Snow Maiden, various fairy tale characters and famous personages, entertaining themselves around a colourfully decorated New Year Tree. All children were presented gifts at the end of the festivity. Rich in musical and entertaining programmes, the festivity created a pleasant mood in children, favouring them with a true festive spirit, making them experience joyful moments.
The renovated yard covers apartment buildings No.201, 203 and 203B at Svetlana Mammadova street and 4A, Israfil Hashimov street in the 6th microdistrict, Binagadi district, accommodating 2200 residents.
The primary objective of the project “Our Front Yard” is to make front yards of apartment buildings in Baku city environmentally clean and well-organized, restore the vegetation which makes up the backbone of the city environment, form a healthy lifestyle, and create safe and comfortable conditions for residents.
Easy movement of disabled people and those with impaired health condition were taken into account in the renovated yard and, with a view to creating favourable conditions for the development of children of all age groups, ensuring that the youth spend their free time efficiently and forming in them the habit of systematically engaging in sports, a mini football pitch with an artificial cover, a chess ground, various sports facilities and a child playground were built, and a 400 metre-long cycling path created. At the same time, 4 summer houses, numerous benches and waste bins were installed on the territory, and the ceremonies house in the yard was renovated and provided with all necessary equipment.
Taking into account the residents’ wishes and interests, new illumination poles were installed in the yard, facades, roof coverings and entrances of the buildings repaired, and new steel doors and plastic windows installed in blocks. Along with restoring existing vegetation in the yard, 70 trees and shrubs were planted additionally, and a strip of greenery laid out in a 2500 square-metre area. Surveillance cameras and fire hydrants were installed on the territory in order to ensure safety of residents.
The said project is expected to be implemented in all districts of Baku. Therefore, you are kindly requested to send information and your recommendations regarding the front yards in need of repair in our capital to IDEA Public Association.