Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə Beynəlxalq Muğam Mərkəzində konsert proqramı təqdim olunub
29/12/2019
Dekabrın 29-da Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə Beynəlxalq Muğam Mərkəzində konsert proqramı təqdim olunub.
Konserti izləyənlər arasında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva da olub.
Gecədə Azərbaycanın Xalq artisti, tanınmış pianoçu Murad Hüseynov Azərbaycan və Avropa bəstəkarlarının əsərlərini ifa edib.
Tanınmış bəstəkarlar Klod Debüssinin “Ay işığı”, Robert Şuman və Ferens Listin “İthaf”, Moris Ravelin “Sonatina”, Fredirik Şopenin “Noktürn”, “Polonez”, “Vals”, Vasif Adıgözəlovun “Prelüdiya”, Adil Bəbirovun “Prelüdiya-Skterso” əsərlərinin ifası tamaşaçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Xalq artisti Murad Hüseynov Bela Bartokun fortepiano və skripka üçün "Rumın rəqsləri" əsərini skripka ifaçısı-dirijor Cavad Tağızadə ilə birlikdə təqdim edib.
Konsert ən məşhur əsərlərdən parçaların Murad Hüseynovun, Əməkdar artist Sahib Paşazadənin (tarzən), Cavad Tağızadənin (skripka) və Seymur Həsənsoyun (akkordeon) ifası ilə başa çatıb.

On December 29th, a concert programme took place at the International Mugham Centre on the occasion of the World Azerbaijanis’ Solidarity Day, and the New Year.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva was among the attendees of the concert.
People’s Artist of Azerbaijan, well-known pianist Murad Huseynov performed works by Azerbaijani and European composers.
Performed by the pianist, “Moonlight” by Claude Debussy’s, “Dedication” by Robert Schumann and Franz Liszt, “Sonatina” by Morris Ravel, “Nocturne”, “Polonaise” and “Waltz” by Frederick Chopin, “Prelude” by Vasif Adygozalov, and “Prelude-Scherzo” by Adil Babirov were welcomed by the audience with much interest.
People’s Artist Murad Huseynov performed the work “Roman dances” for piano forte and violin by Bela Bartok together with violinist-conductor Javad Taghyzadeh.
The concert was closed by the most famous pieces by Murad Huseynov, Honoured Artist Sahib Pashazadeh (tarzan), Javad Taghyzadeh (violin), and Seymur Hasansoy (accordion).