Azərbaycanın birinci xanımı, Azərbaycan-Fransa parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış edərək 1991-ci ildə müstəqilliyini bərpa edən ölkəmizin keçdiyi inkişaf yolundan danışdı. “Bu gün Azərbaycan dünya xəritəsində layiqli yerini tutub və sürətlə inkişaf edir”, - deyən Heydər Əliyev Fondunun prezidenti müstəqillik illərində Azərbaycan-Fransa ikitərəfli əlaqələrinin inkişaf etdiyini bildirdi.
Mehriban Əliyeva dedi: "Müstəqillik dövründə Fransa-Azərbaycan əlaqələri hərtərəfli inkişaf etmişdir. Siyasi əlaqələrimiz çox yüksək səviyyədədir. Bu ilin sentyabr ayında Azərbaycanın və Fransanın dövlət başçılarının görüşü bu münasibətlərin strateji xarakterini bir daha təsdiqlədi.
Biz beynəlxalq arenada qarşılıqlı anlaşma əsasında əməkdaşlıq edirik. Ötən il ölkəmizin BMT Təhlükəsizlik Şurasına üzv seçilməsi bu əlaqələri tamamilə yeni yüksək səviyyəyə çıxardı".
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunan Mehriban Əliyeva münaqişənin həllinin Azərbaycan-Fransa gündəliyində üstünlük təşkil etdiyini vurğuladı. Bildirdi ki, ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələr də sürətlə inkişaf edir. Qarşılıqlı ticarət dövriyyəsi 4 milyard avroya yaxınlaşıb və bu gün Azərbaycanda 30-dan çox fransız şirkəti fəaliyyət göstərir.
Azərbaycanın birinci xanımı ölkələrimiz arasında inkişaf edən mədəni-humanitar əməkdaşlığın da uğurlu olduğunu dedi. Mehriban Əliyeva ümidvar olduğunu bildirdi ki, Azərbaycan-Fransa əlaqələri gələcəkdə də uğurla inkişaf edəcək.
Fransa Senatının Fransa-Qafqaz dostluq qrupunun sədri, senator Ambruaz Düpon mərasimdə çıxış edərək bildirdi ki, ölkələrimizin ikitərəfli əlaqələri 20 ildə böyük inkişaf yolu keçib. Ambruaz Düpon Prezident İlham Əliyevin Fransaya səfərlərinin ölkələrimizin münasibətlərində yeni səhifə açdığını söylədi. Hazırda Fransa-Qafqaz dostluq qrupuna 30 senatorun daxil olduğunu deyən Düpon Mehriban Əliyevanın Milli Məclisdə Azərbaycan-Fransa dostluq qrupunun rəhbəri kimi mühüm fəaliyyət göstərdiyini vurğuladı.
Ambruaz Düpon Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın mədəniyyət sahəsində əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfələrin də yüksək qiymətləndirildiyini bildirdi.
Tədbirdə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət simfonik orkestri və Fransanın Kolonn orkestri əməkdar artist Fəxrəddin Kərimovun dirijorluğu ilə Azərbaycan və Fransa bəstəkarlarının əsərlərini ifa etdi.
Konsertdə Fransanın dövlət və hökumət rəsmiləri, tanınmış ictimai-siyasi və mədəniyyət xadimləri, ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.

A ceremony devoted to the 20th anniversary of building diplomatic relations between Azerbaijan and France was held at Salle Pleyel Palace of Paris, October 27. First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and vice-president of Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the ceremony held following the initiative of the Heydar Aliyev Foundation and with support from the Embassy of Azerbaijan in France.[didivder]
Addressing the ceremony, First Lady of Azerbaijan, head of the Azerbaijan-France Inter-parliamentary Friendship Mehriban Aliyeva talked of the path of development our country went through since it regained its state independence in 1991. Saying “Today Azerbaijan has its worthy place on the world map and has been developing speedily”, President of the Heydar Aliyev Foundation said bilateral relations between Azerbaijan and France have developed with rapid pace.
First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva said:
- Relations between France and Azerbaijan have developed in all spheres during the years of independence. Our political relations are at a very high level. The meeting of the heads of states of Azerbaijan and France in September of this year once more attested to the strategic nature of these relations.
On an international arena, we have been cooperating on the grounds of mutual understanding. By our country’s election to the UN Security Council last year, these relations were raised to a completely new and higher level.
Touching upon the Armenian-Azerbaijani, Daghlyg Garabagh conflict, Mehriban Aliyeva underlined that solution of the conflict was a priority issue in the French-Azerbaijani agenda. She said economic relations between our countries grew with rapid pace. The trade turnover between the countries is about 4 billions, and today over 30 French companies are operating in Azerbaijan.
The First Lady of Azerbaijan said cultural and humanitarian cooperation between the two countries have been successful during these years. Mehriban Aliyeva said she was hopeful the French-Azerbaijani relations would develop further in future.
Delivering a speech, Chairman of the French-Caucasian Friendship Group of the French Senate, senator Ambruaz Dupont said relations between our countries have developed significantly during these 20 years. Ambruaz Dupont said visits by President of Azerbaijan Ilham Aliyev to France have opened a new page in the relations between our countries. Saying currently the French-Caucasian Friendship Group included 30 senators, A. Dupont emphasized that the activity of Mehriban Aliyeva as the head of the Azerbaijani-French Friendship Group at the Milli Majlis has been essential.
Ambruaz Dupont highly appreciated the contribution by Mehriban Aliyeva to the development of relations in the sphere of culture.
The State Symphony Orchestra named after Uzeir Hajibeyov and the Colon Orchestra of France performed works by Azerbaijani and French composers under the direction of Honoured Artist Fakhraddin Kerimov.
State and government officials of France, well-known public, political and cultural figures, representative of the public attended the concert.