Azərbaycanın birinci xanımı, Azərbaycan-Fransa parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış edərək 1991-ci ildə müstəqilliyini bərpa edən ölkəmizin keçdiyi inkişaf yolundan danışdı. “Bu gün Azərbaycan dünya xəritəsində layiqli yerini tutub və sürətlə inkişaf edir”, - deyən Heydər Əliyev Fondunun prezidenti müstəqillik illərində Azərbaycan-Fransa ikitərəfli əlaqələrinin inkişaf etdiyini bildirdi.
Mehriban Əliyeva dedi: "Müstəqillik dövründə Fransa-Azərbaycan əlaqələri hərtərəfli inkişaf etmişdir. Siyasi əlaqələrimiz çox yüksək səviyyədədir. Bu ilin sentyabr ayında Azərbaycanın və Fransanın dövlət başçılarının görüşü bu münasibətlərin strateji xarakterini bir daha təsdiqlədi.
Biz beynəlxalq arenada qarşılıqlı anlaşma əsasında əməkdaşlıq edirik. Ötən il ölkəmizin BMT Təhlükəsizlik Şurasına üzv seçilməsi bu əlaqələri tamamilə yeni yüksək səviyyəyə çıxardı".
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunan Mehriban Əliyeva münaqişənin həllinin Azərbaycan-Fransa gündəliyində üstünlük təşkil etdiyini vurğuladı. Bildirdi ki, ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələr də sürətlə inkişaf edir. Qarşılıqlı ticarət dövriyyəsi 4 milyard avroya yaxınlaşıb və bu gün Azərbaycanda 30-dan çox fransız şirkəti fəaliyyət göstərir.
Azərbaycanın birinci xanımı ölkələrimiz arasında inkişaf edən mədəni-humanitar əməkdaşlığın da uğurlu olduğunu dedi. Mehriban Əliyeva ümidvar olduğunu bildirdi ki, Azərbaycan-Fransa əlaqələri gələcəkdə də uğurla inkişaf edəcək.
Fransa Senatının Fransa-Qafqaz dostluq qrupunun sədri, senator Ambruaz Düpon mərasimdə çıxış edərək bildirdi ki, ölkələrimizin ikitərəfli əlaqələri 20 ildə böyük inkişaf yolu keçib. Ambruaz Düpon Prezident İlham Əliyevin Fransaya səfərlərinin ölkələrimizin münasibətlərində yeni səhifə açdığını söylədi. Hazırda Fransa-Qafqaz dostluq qrupuna 30 senatorun daxil olduğunu deyən Düpon Mehriban Əliyevanın Milli Məclisdə Azərbaycan-Fransa dostluq qrupunun rəhbəri kimi mühüm fəaliyyət göstərdiyini vurğuladı.
Ambruaz Düpon Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın mədəniyyət sahəsində əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfələrin də yüksək qiymətləndirildiyini bildirdi.
Tədbirdə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət simfonik orkestri və Fransanın Kolonn orkestri əməkdar artist Fəxrəddin Kərimovun dirijorluğu ilə Azərbaycan və Fransa bəstəkarlarının əsərlərini ifa etdi.
Konsertdə Fransanın dövlət və hökumət rəsmiləri, tanınmış ictimai-siyasi və mədəniyyət xadimləri, ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.

27 октября во дворце Salle Pleyel в Париже состоялась торжественная церемония, посвященная 20-летию установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Францией. В церемонии, проведенной по инициативе Фонда Гейдара Алиева и при поддержке посольства Азербайджана во Франции, приняли участие первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.[didivder]
Выступая на церемонии, первая леди Азербайджана, руководитель межпарламентской группы дружбы Азербайджан-Франция Мехрибан Алиева рассказала о пути развития, который прошла наша страна, восстановившая в 1991 году свою независимость.
«Сегодня Азербайджан занял достойное место на карте мира и стремительно развивается», - сказала президент Фонда Гейдара Алиева отметив, что в годы независимости азербайджано-французские двусторонние связи развивались.
Первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева продолжила:
«В период независимости французско-азербайджанские связи получили всестороннее развитие. Наши политические связи находятся на очень высоком уровне. Состоявшаяся в сентябре текущего года встреча глав государств Азербайджана и Франции еще раз подтвердила стратегический характер этих отношений.
Мы на основе взаимопонимания сотрудничаем на международной арене. Избрание в прошлом году Азербайджана в Совет Безопасности ООН повысило эти связи на совершенно новый, высокий уровень».
Коснувшись армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта, Мехрибан Алиева подчеркнула, что урегулирование проблемы главенствует в азербайджано-французской повестке дня. Она отметила, что стремительно развиваются и экономические связи между Азербайджаном и Францией. Внешнеторговый оборот между двумя странами приблизился к 4 миллиардам евро, сегодня в Азербайджане работает более 30 французских компаний.
Первая леди Азербайджана сообщила, что развивающееся культурно-гуманитарное сотрудничество между двумя странами также успешно. Мехрибан Алиева выразила надежду на то, что азербайджано-французские связи будут успешно развиваться и в будущем.
Выступивший на церемонии председатель группы дружбы Франция-Кавказ Сената Франции, сенатор Амбруаз Дюпон отметил, что за 20 лет двусторонние связи наших стран прошли большой путь развития. Он сказал, что визиты президента Ильхама Алиева во Францию открыли новую страницу в отношениях двух стран. Сообщив, что в настоящее время в состав группы дружбы Франция-Кавказ входят 30 сенаторов, А.Дюпон подчеркнул, что Мехрибан Алиева, как руководитель группы дружбы Азербайджан-Франция в Милли Меджлисе, осуществляет важную деятельность.
Амбруаз Дюпон отметил, что высоко оценивается вклад президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой и в развитие связей в области культуры.
Азербайджанский государственный симфонический оркестр имени Узеира Гаджибейли и французский оркестр Kolonn под управлением дирижера, заслуженного артиста Фахраддина Керимова исполнили на мероприятии произведения азербайджанских и французских композиторов.
На концерте присутствовали официальные лица государства и правительства Франции, известные общественно-политические деятели и деятели культуры, представители общественности.