Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Moskvada Azərbaycan Günü təşkil edilib və iftar süfrəsi açılıb.
Moskva Müsəlmanları Dini İdarəsinin təşkilatçılığı, Rusiya Müsəlmanları Dini İdarəsi və Moskva hökumətinin dəstəyi ilə “Poklannaya qora”da qurulmuş “Ramazan çadırı”nda keçirilən gecədə ictimai xadimlər, Azərbaycan diasporunun nümayəndələri, müxtəlif millətlərdən olan 1000-ə yaxın müsəlman iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin müşaviri Zaur Paşayev, Moskva müsəlmanları məktəbinin direktoru Ənas Həzrət Məmmədov iftarın təşkilinə görə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya, eləcə də “Ramazan çadırı”nın təşkilatçılarına təşəkkürlərini bildiriblər.
“Ramazan çadırı”nın təşkilatçıları dini-mənəvi dəyərlərə verdiyi yüksək qiymətə görə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanı təşəkkür məktubu ilə təltif ediblər.
Tədbirdə Azərbaycanda multikulturalizm ənənələrindən bəhs edən film nümayiş etdirilib, Moskva müsəlmanları məktəbi şagirdlərinin ifasında dini şeirlər, dini mahnılar ifa olunub, “AMOR” və “İRS-Naslediye” jurnalları paylanıb.
İftardan əvvəl müqəddəs “Qurani-Kərim”dən ayələr və axşam duası oxunub. Sonra müsəlmanlar iftarlarını açıb, Azərbaycan milli mətbəxinin təamlarından və şirniyyatlarından dadıblar.
Qeyd edək ki, Rusiya Müftilər Şurasının mühüm layihəsi olan “Ramazan çadırı” xalqlar arasında dostluğu möhkəmlətmək, Moskvada yaşayan və İslam dininə etiqad bəsləyən çoxsaylı xalqların nümayəndələrini birləşdirmək məqsədilə həyata keçirilir.
Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyi hər il bu layihədə fəal iştirak edir, dindarlar üçün iftar süfrəsi açır.

По инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой в Москве был организован День Азербайджана и дан ифтар.
В мероприятии, организованном при поддержке Религиозного управления мусульман Москвы, Религиозного управления мусульман России и правительства Москвы в «Шатре Рамадана» на Поклонной горе, приняли участие общественные деятели, представители азербайджанской диаспоры, около 1000 мусульман различных национальностей.
Выступившие на мероприятии советник посольства Азербайджана в России Заур Пашаев, директор школы мусульман Москвы Анас Хазрат Мамедов поблагодарили вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлу Алиеву за ифтар, а также всех организаторов "Шатра Рамадана".
Организаторы «Шатра Рамадана» наградили благодарственным письмом вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлу Алиеву за высокую оценку религиозно-духовных ценностей.
На мероприятии был показан фильм о традициях мультикультурализма в Азербайджане, учащиеся школы мусульман Москвы прочитали религиозные стихи, исполнили религиозные песни, были розданы журналы "АМОР" и "ИРС-Наследие".
До начала ифтара были прочитаны аяты из священного Корана и вечерняя молитва. Затем мусульмане отведали азербайджанские национальные блюда и сладости.
Отметим, что "Шатер Рамадана", являющийся важным проектом Совета муфтиев России, осуществляется с целью укрепления дружбы между народами, объединения живущих в Москве представителей многочисленных народов, исповедующих ислам.
Представительство Фонда Гейдара Алиева в Российской Федерации ежегодно активно участвует в этом проекте, организует ифтар для верующих.