Moskvada Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təntənəli açılış mərasimi olub. M.İ.Rudomino adına Ümumrusiya Dövlət Xarici Ədəbiyyat Kitabxanasında yerləşən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin dəstəyi ilə MDB ölkələrində yaradılmış ilk mədəniyyət mərkəzidir.
Kitabxananın direktorunun beynəlxalq əlaqələr üzrə müavini Svetlana Qoroxova Moskvada Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin açılmasını çox mühüm və əlamətdar hadisə adlandırıb: “Bu gün biz Moskvada Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi açırıq. Bu, təkcə Moskva üçün deyil, bütün Rusiya üçün mühüm hadisədir. Bu hadisənin unikallığı həm də ondan ibarətdir ki, bu, Xarici Ədəbiyyat Kitabxanasında ilk mədəniyyət mərkəzidir. Bu, MDB üzvü olan ölkənin – Azərbaycanın ilk mədəniyyət mərkəzidir. Azərbaycanla bizi çox qədim və uzunmüddətli mədəni əlaqələr bağlayır, mədəni mübadilə sahəsində bizim indiki münasibətlərimiz əladır, gələcək münasibətlərimiz isə daha parlaq olacaqdır. Bu mərkəzin yaradılması ideyası Azərbaycanın Rusiyadakı səfirinə və bizim direktor Yekaterina Qeniyevaya məxsusdur. Belə bir müştərək layihə onların təklifidir. Heydər Əliyev Fondu bu təklifi bəyənmiş və dəstələmiş, nəticədə mərkəzin yaradılması reallığa çevrilmişdir”.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva açılış mərasiminə toplaşanları salamlayaraq, bu layihənin həyata keçirilməsinə göstərilən dəstək üçün kitabxananın rəhbərliyinə təşəkkür edib. “Rəmzi haldır ki, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi məhz Azərbaycanın müstəqilliyinin 20-ci ildönümü bayram edilən günlərdə açılır. 1991-ci il oktyabrın 18-də dünya xəritəsində yeni suveren dövlət yarandı. Mən sizin hamınızı bu bayram münasibətilə təbrik etmək istərdim. Bu 20 ildə Azərbaycan sürətlə inkişaf etmiş və çiçəklənmişdir. Bu gün biz mədəniyyətlərimizin, xalqlarımızın yaxşılaşması istiqamətində daha bir addım atırıq. Ümid edirəm ki, bu mərkəz yaşından, milliyyətindən asılı olmayaraq bizim ölkəmizin zəngin mədəniyyəti və qədim tarixi ilə daha yaxından tanış olmaq istəyənlərin hamısı üçün maraqlı olacaqdır. Biz bu mərkəzdə Azərbaycan haqqında kitablar, filmlər, disklər, hər cür informasiya toplamışıq, burada Azərbaycanın böyük yazıçı, şair, rəssam və bəstəkarlarının yaradıcılığı ilə tanış olmaq, ölkəmizin təbiətinin gözəlliklərini, Bakı şəhərinin nadir memarlığını görmək mümkündür. Biz burada yaradıcılıq axşamları, sərgilər, seminarlar maraqlı və məşhur azərbaycanlılarla görüşlər keçirməyi planlaşdırırıq. Əlbəttə, burada Azərbaycan dili, tarixi və ədəbiyyatı dərsləri də keçəcəyik. Bu dərsləri Azərbaycan dilinin daşıyıcıları olan, Bakıdan dəvət edilmiş müəllimlər keçəcəklər. Mən ürəkdən inanıram ki, qonaqlarımızın sayı günbəgün artacaq və bizim qapılar həmişə hamının üzünə açıq olacaqdır”, - deyə o, qeyd edib.
Leyla Əliyeva elə həmin gün kitabxananın foyesində Azərbaycanın və Rusiyanın Əməkdar Rəssamı, Beynəlxalq Sülh Səfiri diplomuna layiq görülmüş Əşrəf Heybətovun “Bakı və bakılılar. 30 ildən sonra” adlı sərgisinin açıldığını da bildirib. Sərginin bir həftə fəaliyyət göstərəcəyini deyən Leyla Əliyeva moskvalıların çoxunun sərgiyə baxacaqlarına ümid etdiyini söyləyib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti çıxışının sonunda tədbir iştirakçılarına bir daha təşəkkür edib, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin kollektivinə müvəffəqiyyətlər və uğurlu iş arzulayıb.
Azərbaycanın Rusiya Federasiyasındakı səfiri Polad Bülbüloğlu Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin açılışını rəmzi və əlamətdar hadisə adlandırıb. Bu günlərdə Azərbaycanın öz müstəqilliyinin 20-ci ildönümünü qeyd etdiyinin xatırladan səfir ötən bu 20 ildə çox işlərin görüldüyünü, Azərbaycanın bütün sahələrdə sürətlə inkişaf etdiyini vurğulayıb. P.Bülbüloğlu oktyabrın 10-11-də Rusiya və Azərbaycan prezidentlərinin himayəsi altında keçirilmiş Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun böyük əhəmiyyətini də qeyd edib. O, dünyanın hər yerindən bu foruma gəlmiş adlı-sanlı qonaqların, iştirakçıların qlobal problemləri müzakirə etdiklərini nəzərə çatdırıb.
“Biz çox fəxr edirik ki, Azərbaycan bu məşhur kitab məbədində özünü birinci olaraq xatırlatmışdır. Bu mərkəzin sayəsində təkcə Rusiyanın və Azərbaycanın sahəvi mütəxəssisləri arasında deyil, iki ölkənin mədəni ictimaiyyəti arasında əlaqələr inkişaf edəcəkdir”, - deyə diplomat bildirib.
Azərbaycanın Əməkdar rəssamı, UNESCO-nun Beynəlxalq Rəssamlar Federasiyasının üzvü Əşrəf Heybətov onun sərgisinin təşkil edilməsinə görə Heydər Əliyev Fonduna və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya minnətdarlığını bildirib. O, üzərində Leyli və Məcnunun rəsmi şəkilmiş keramik vazanı kitabxanaya, Nizami Gəncəvinin şəkli toxunmuş Azərbaycan xalçasını isə mərkəzin özünə hədiyyə edib.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Nisə Mustafayeva da bu layihənin həyata keçirilməsinə görə Heydər Əliyev Fonduna və şəxsən Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirib: “Olduqca əlamətdar haldır ki, mərkəzin açılışı və Azərbaycan rəssamının sərgisinin açılışı – hər iki layihə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən məhz burada, dünya mədəniyyət ocağında həyata keçirilir. Açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın iştirak etməsi onu göstərir ki, biz bu işdə marağı olan bütün tərəflərlə əməkdaşlıq etməyə və qarşılıqlı əlaqə saxlamağa hazırıq. Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin yaradılması ideyasını ilk günlərdən səmimi dəstəklədiyinə görə kitabxananın rəhbərliyinə də dərin təşəkkürümü bildirirəm”.
Təntənəli mərasimdən sonra tədbir iştirakçıları rəssam Ə.Heybətovun sərgisi ilə tanış olub, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyi tərəfindən təqdim edilmiş müasir texnika, Azərbaycan kitabları, suvenirlər və xalçalar ilə təchiz olunmuş mərkəzə baxıblar.
Açılış mərasimində Arzu Əliyeva, ABŞ, Fransa, Bolqarıstan, Niderland, Yaponiya, Latın Amerikası ölkələrinin mədəniyyət mərkəzlərinin, Avropa Şurasının informasiya ofisinin, gənclərin və Ümumrusiya Azərbaycanlılar Konqresinin nümayəndələri iştirak ediblər.

Azerbaijan Cultural Centre was solemnly opened in Moscow. Located in the All-Russia State Library of the Foreign Literature named after M.I.Rudomino, the Center is the first cultural center in CIS created with the support of the Heydar Aliyev Foundation and the Embassy of Azerbaijan to Russia.
Svetlana Gorokhova, the Deputy Director for International Relations of the Library, estimated opening of the Azerbaijan Cultural Center in Moscow as very important and special event: ‘Today, we are opening Azerbaijan Cultural Center in Moscow. It is an important event for Moscow and Russia in whole. The event is unique since this is the first cultural centre in the Library of the Foreign Literature. This is the first cultural centre of Azerbaijan, the CIS member country. We have very ancient and long-term cultural ties with Azerbaijan. Our relations in the field of cultural exchange are excellent, and our future relations will be brighter. The idea of creation of this center came from the Azerbaijani Ambassador to Russia and our director Ekaterina Geniyeva. Such a joint project is their proposal. Heydar Aliyev Foundation has welcomed and supported this proposal, and the centre has been created.’
Vice-President of Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva greeted the visitors, thanked the Library management for the support to the project. L.Aliyeva said: ‘It is symbolic that Azerbaijan Cultural Centre is opened on the eve of the 20th anniversary of Azerbaijan’s independence. A new sovereign state on the world map was created on October 18, 1991. I would like to congratulate you all on this holiday. For these 20 years, Azerbaijan has rapidly developed and blossomed. Today, we are taking next step to bring our cultures and nations closer. I hope not depending on their ages this centre will be interesting for everyone wanting to more closely know the rich culture and ancient history of our country. At this centre we have collected books, films, CDs, every kind of information on Azerbaijan. The Centre will familiarize you with activities of Azerbaijan’s eminent writers, poets, artists and composers, beauties of nature of our country, unique architecture of Baku. We plan to arrange creativity soirees, exhibitions, workshops, meetings with interesting and famous Azerbaijanis. Of course, we will give here also lessons of the Azerbaijani language, history and literature. Teachers invited from Baku will give these lessons. I sincerely believe the number of our visitors will rise day by day and our doors will always be open to everyone.’
Then, Leyla Aliyeva informed exhibition ‘Baku and its residents. 30 years later’ by Ashraf Heybatov, the Honored Artist of Azerbaijan and Russia, holder of the International Diploma of the Ambassador of Peace, was opened the same day in the foyer of the Library. L.Aliyeva underlined the exhibition will function all the week long and expressed hope it will be visited by many of Moscow residents.
Leyla Aliyeva once again thanked participants of the ceremony, wished the staff of the Centre successful work.
Ambassador of Azerbaijan to the Russian Federation Polad Bulbuloglu named symbolical and significant event the opening of Azerbaijan Cultural Center as Azerbaijan these days marks the 20th anniversary of restoration of its state independence. The Ambassador said a lot has been done during these 20 years. Azerbaijan rapidly develops in all fields. Stressing importance of the Baku International Humanitarian Forum held October 10-11 under patronage of the Azerbaijani and Russian presidents, he said prominent guests and participants of the Forum from all over the world discussed global problems. ‘We are very proud that Azerbaijan has recalled itself first of all at this famous temple of book. Thanks to this centre, relations between specialists and cultural communities of Russia and Azerbaijan will be developing,’ the Ambassador noted.
Azerbaijan’s Honor Artist, member of UNESCO International Federation of Artists Ashraf Heybatov expressed gratitude to Heydar Aliyev Foundation and its Vice-President Leyla Aliyeva for organizing the exhibition. He presented a ceramic vase reflecting a picture of Leyli and Mejnun to the Library and an Azerbaijani carpet with image of Nizami Ganjavi to the Centre.
Director of the Centre Nisa Mustafayeva thanked Heydar Aliyev Foundation and Leyla Aliyeva for implementing the project. She said: ‘It is quite eminent that the opening of the Centre and opening of an exhibition by the Azerbaijani artist – both projects are realized by Heydar Aliyev Foundation just here at the world cultural centre. Participation of Heydar Aliyev Foundation’s Vice-President Leyla Aliyeva in the opening ceremony shows that we are ready to cooperate with all interested in this job. I express my deep thanks to the Library’s management for warmly supporting from the first days the idea on the establishment of the Azerbaijan Cultural Centre.’
Following the solemn ceremony, participants saw exhibition of Ashraf Heybatov, were familiarized with the Centre supplied with modern equipments, Azerbaijan books, souvenirs and carpets provided by Heydar Aliyev Foundation.
The ceremony was attended by Arzu Aliyeva, representatives of the cultural centers of USA, France, Bulgaria, the Netherlands, Japan, Latin American countries, CoE information office, delegates of youth and All-Russia Azerbaijanis Congress.