Moskvada Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təntənəli açılış mərasimi olub. M.İ.Rudomino adına Ümumrusiya Dövlət Xarici Ədəbiyyat Kitabxanasında yerləşən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin dəstəyi ilə MDB ölkələrində yaradılmış ilk mədəniyyət mərkəzidir.
Kitabxananın direktorunun beynəlxalq əlaqələr üzrə müavini Svetlana Qoroxova Moskvada Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin açılmasını çox mühüm və əlamətdar hadisə adlandırıb: “Bu gün biz Moskvada Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi açırıq. Bu, təkcə Moskva üçün deyil, bütün Rusiya üçün mühüm hadisədir. Bu hadisənin unikallığı həm də ondan ibarətdir ki, bu, Xarici Ədəbiyyat Kitabxanasında ilk mədəniyyət mərkəzidir. Bu, MDB üzvü olan ölkənin – Azərbaycanın ilk mədəniyyət mərkəzidir. Azərbaycanla bizi çox qədim və uzunmüddətli mədəni əlaqələr bağlayır, mədəni mübadilə sahəsində bizim indiki münasibətlərimiz əladır, gələcək münasibətlərimiz isə daha parlaq olacaqdır. Bu mərkəzin yaradılması ideyası Azərbaycanın Rusiyadakı səfirinə və bizim direktor Yekaterina Qeniyevaya məxsusdur. Belə bir müştərək layihə onların təklifidir. Heydər Əliyev Fondu bu təklifi bəyənmiş və dəstələmiş, nəticədə mərkəzin yaradılması reallığa çevrilmişdir”.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva açılış mərasiminə toplaşanları salamlayaraq, bu layihənin həyata keçirilməsinə göstərilən dəstək üçün kitabxananın rəhbərliyinə təşəkkür edib. “Rəmzi haldır ki, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi məhz Azərbaycanın müstəqilliyinin 20-ci ildönümü bayram edilən günlərdə açılır. 1991-ci il oktyabrın 18-də dünya xəritəsində yeni suveren dövlət yarandı. Mən sizin hamınızı bu bayram münasibətilə təbrik etmək istərdim. Bu 20 ildə Azərbaycan sürətlə inkişaf etmiş və çiçəklənmişdir. Bu gün biz mədəniyyətlərimizin, xalqlarımızın yaxşılaşması istiqamətində daha bir addım atırıq. Ümid edirəm ki, bu mərkəz yaşından, milliyyətindən asılı olmayaraq bizim ölkəmizin zəngin mədəniyyəti və qədim tarixi ilə daha yaxından tanış olmaq istəyənlərin hamısı üçün maraqlı olacaqdır. Biz bu mərkəzdə Azərbaycan haqqında kitablar, filmlər, disklər, hər cür informasiya toplamışıq, burada Azərbaycanın böyük yazıçı, şair, rəssam və bəstəkarlarının yaradıcılığı ilə tanış olmaq, ölkəmizin təbiətinin gözəlliklərini, Bakı şəhərinin nadir memarlığını görmək mümkündür. Biz burada yaradıcılıq axşamları, sərgilər, seminarlar maraqlı və məşhur azərbaycanlılarla görüşlər keçirməyi planlaşdırırıq. Əlbəttə, burada Azərbaycan dili, tarixi və ədəbiyyatı dərsləri də keçəcəyik. Bu dərsləri Azərbaycan dilinin daşıyıcıları olan, Bakıdan dəvət edilmiş müəllimlər keçəcəklər. Mən ürəkdən inanıram ki, qonaqlarımızın sayı günbəgün artacaq və bizim qapılar həmişə hamının üzünə açıq olacaqdır”, - deyə o, qeyd edib.
Leyla Əliyeva elə həmin gün kitabxananın foyesində Azərbaycanın və Rusiyanın Əməkdar Rəssamı, Beynəlxalq Sülh Səfiri diplomuna layiq görülmüş Əşrəf Heybətovun “Bakı və bakılılar. 30 ildən sonra” adlı sərgisinin açıldığını da bildirib. Sərginin bir həftə fəaliyyət göstərəcəyini deyən Leyla Əliyeva moskvalıların çoxunun sərgiyə baxacaqlarına ümid etdiyini söyləyib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti çıxışının sonunda tədbir iştirakçılarına bir daha təşəkkür edib, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin kollektivinə müvəffəqiyyətlər və uğurlu iş arzulayıb.
Azərbaycanın Rusiya Federasiyasındakı səfiri Polad Bülbüloğlu Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin açılışını rəmzi və əlamətdar hadisə adlandırıb. Bu günlərdə Azərbaycanın öz müstəqilliyinin 20-ci ildönümünü qeyd etdiyinin xatırladan səfir ötən bu 20 ildə çox işlərin görüldüyünü, Azərbaycanın bütün sahələrdə sürətlə inkişaf etdiyini vurğulayıb. P.Bülbüloğlu oktyabrın 10-11-də Rusiya və Azərbaycan prezidentlərinin himayəsi altında keçirilmiş Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun böyük əhəmiyyətini də qeyd edib. O, dünyanın hər yerindən bu foruma gəlmiş adlı-sanlı qonaqların, iştirakçıların qlobal problemləri müzakirə etdiklərini nəzərə çatdırıb.
“Biz çox fəxr edirik ki, Azərbaycan bu məşhur kitab məbədində özünü birinci olaraq xatırlatmışdır. Bu mərkəzin sayəsində təkcə Rusiyanın və Azərbaycanın sahəvi mütəxəssisləri arasında deyil, iki ölkənin mədəni ictimaiyyəti arasında əlaqələr inkişaf edəcəkdir”, - deyə diplomat bildirib.
Azərbaycanın Əməkdar rəssamı, UNESCO-nun Beynəlxalq Rəssamlar Federasiyasının üzvü Əşrəf Heybətov onun sərgisinin təşkil edilməsinə görə Heydər Əliyev Fonduna və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya minnətdarlığını bildirib. O, üzərində Leyli və Məcnunun rəsmi şəkilmiş keramik vazanı kitabxanaya, Nizami Gəncəvinin şəkli toxunmuş Azərbaycan xalçasını isə mərkəzin özünə hədiyyə edib.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Nisə Mustafayeva da bu layihənin həyata keçirilməsinə görə Heydər Əliyev Fonduna və şəxsən Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirib: “Olduqca əlamətdar haldır ki, mərkəzin açılışı və Azərbaycan rəssamının sərgisinin açılışı – hər iki layihə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən məhz burada, dünya mədəniyyət ocağında həyata keçirilir. Açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın iştirak etməsi onu göstərir ki, biz bu işdə marağı olan bütün tərəflərlə əməkdaşlıq etməyə və qarşılıqlı əlaqə saxlamağa hazırıq. Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin yaradılması ideyasını ilk günlərdən səmimi dəstəklədiyinə görə kitabxananın rəhbərliyinə də dərin təşəkkürümü bildirirəm”.
Təntənəli mərasimdən sonra tədbir iştirakçıları rəssam Ə.Heybətovun sərgisi ilə tanış olub, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyi tərəfindən təqdim edilmiş müasir texnika, Azərbaycan kitabları, suvenirlər və xalçalar ilə təchiz olunmuş mərkəzə baxıblar.
Açılış mərasimində Arzu Əliyeva, ABŞ, Fransa, Bolqarıstan, Niderland, Yaponiya, Latın Amerikası ölkələrinin mədəniyyət mərkəzlərinin, Avropa Şurasının informasiya ofisinin, gənclərin və Ümumrusiya Azərbaycanlılar Konqresinin nümayəndələri iştirak ediblər.

В Москве состоялась торжественная церемония открытия Азербайджанского культурного центра, который расположился в стенах Всероссийской Государственной библиотеки иностранной литературы им. М.И.Рудомино. Азербайджанский культурный центр, который стал первым культурным центром среди стран СНГ, создан при поддержке Фонда Гейдара Алиева и содействии посольства Азербайджана.
Очень важным и особым событием назвала открытие Азербайджанского культурного центра в Москве заместитель директора по международным связям библиотеки Светлана Горохова. «Сегодня мы открываем Азербайджанский культурный центр в Москве. Это событие является важным не только для Москвы, но и всей России. Уникальность события еще и в том, что это первый культурный центр в библиотеке иностранной литературы. Это первый культурный центр страны СНГ - Азербайджана, с которой нас связывают очень долгосрочные, древние культурные связи, с которой у нас существует прекрасное настоящее и дерзновенное яркое будущее в сфере культурного обмена. Идея центра появилась тогда, когда посол Азербайджана и наш директор Екатерина Гениева пришли к выводу о данном совместном проекте. Фонд Гейдара Алиева откликнулся на это предложение и поддержал идею, благодаря чему создание центра стало реальностью».
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, поприветствовав собравшихся, поблагодарила руководство библиотеки за поддержку реализации данного проекта. Л.Алиева сказала: «Символично, что АКЦ открывается именно в дни, когда Азербайджан празднует 20-летнюю годовщину независимости. 18 октября 1991 года на карте мира появилось новое суверенное государство, и я хотела бы всех поздравить с этим праздником. За эти 20 лет Азербайджан стремительно развивался и процветал. Сегодня мы делаем еще один шаг к сближению наших культур, наших народов. И я надеюсь, что этот центр будет интересен всем вне зависимости от возраста, национальности, тем, кто хочет поближе познакомиться с богатой культурой и древней историей нашей страны. В этом центре мы собрали книги, фильмы, диски и всю информацию об Азербайджане, где можно будет ознакомиться с творчеством великих азербайджанских писателей, поэтов, художников, композиторов, а также увидеть красоту природы нашей страны и уникальной архитектуры города Баку. Мы планируем проводить здесь творческие вечера, выставки, семинары, встречи с интересными и известными азербайджанцами. Конечно же, мы будем здесь проводить классы азербайджанского языка, истории и литературы, которые будут вести преподаватели - носители языка, приглашенные из Баку. Я искренне верю, что количество наших гостей с каждым днем будет расти, и наши двери всегда будут открыты для всех»,- сказала Л.Алиева.
Затем Лейла Алиева сообщила, что в этот же день в фойе здания библиотеки открылась выставка заслуженного художника Азербайджана и России, обладателя международного диплома посла мира Ашрафа Гейбатова под названием «Баку и бакинцы 30 лет спустя». Л.Алиева подчеркнула, что выставка будет функционировать всю неделю и выразила надежду, что ее посетят многие москвичи.
В заключение Л.Алиева еще раз поблагодарила участников мероприятия, пожелала коллективу АКЦ удачи и успешной работы.
Посол Азербайджана в РФ Полад Бюльбюльоглу назвал символичным и знаменательным событием открытие АКЦ, так как Азербайджан в эти дни отмечает 20-летие своей независимости. За эти 20 лет, сказал посол, было сделано очень многое. Азербайджан стремительно развивается во всех сферах. Он также подчеркнул высокое значение Международного гуманитарного форума, прошедшего 10-11 октября в Баку под патронажем президентов России и Азербайджана, на который съехались именитые гости и участники со всего мира, обсудившие глобальные проблемы. Говоря об открытии культурного центра, дипломат отметил, что «мы очень гордимся тем, что Азербайджан первым заявил о себе в этом известнейшем книгохранилище. Благодаря этому центру, будут развиваться связи не только между узкими специалистами России и Азербайджана, но и культурной общественностью двух стран».
Заслуженный художник Азербайджана, член международной федерации художников ЮНЕСКО Ашраф Гейбатов выразил искреннюю благодарность Фонду Гейдара Алиева и вице-президенту Лейле Алиевой за организацию выставки. Он преподнес в дар библиотеке керамическую вазу с изображением Лейли и Меджнун, и самому центру азербайджанский ковер с изображением Низами Гянджеви.
Директор Азербайджанского культурного центра Ниса Мустафаева поблагодарила Фонд Гейдара Алиева и лично Лейлу ханум Алиеву за реализацию данного проекта. «Весьма символично, что открытие центра и открытие выставки азербайджанского художника, оба эти проекта реализуются Фондом Гейдара Алиева именно здесь, в очаге мировой культуры. Участие вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы ханум означает, что мы открыты для сотрудничества и взаимодействию со всеми заинтересованными сторонами. Глубокая благодарность также руководству библиотеки за дружелюбие и поддержку с первых дней создания Азербайджанского культурного центра.
После торжественной церемонии участники мероприятия ознакомились с выставкой художника А.Гейбатова и осмотрели сам центр, оснащенный современной техникой, азербайджанскими книгами, сувенирами, коврами, предоставленными Представительством Фонда Гейдара Алиева в РФ.
В церемонии открытия приняли участие Арзу Алиева, представители культурных центров США, Франции, Болгарии, Нидерландов, Японии, стран Латинской Америки, информационного офиса Совета Европы, представители молодежи и ВАК.