Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva mayın 12-də Şuşa Yaradıcılıq Mərkəzinin yerləşəcəyi bina ilə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya mərkəzdə görüləcək işlər barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, bu binada Ağa Qəhrəman Mirsiyab oğlunun Karvansarası yerləşib. Ölkə əhəmiyyətli memarlıq abidəsi XVIII əsrə aiddir. Dövlətimizin başçısı görüləcək işlərlə bağlı tapşırıqlarını verdi.

Becoming familiar with the building where the Shusha Creativity Centre will be located
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, their daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva became familiar with the building where the Shusha Creativity Centre will be located, May 12.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were informed of the works to be carried out at the centre.
It was mentioned that the caravanserai of Agha Gahraman Mirsiyab oghlu was located in this building. This monument of architecture relates to the 18th century. The head of the state gave instructions with regard to works to be performed here.