Noyabrın 2-də IDEA İctimai Birliyinin təmirə ehtiyacı olan həyətlərin abadlaşdırılmasına yönəlmiş "Bizim həyət" layihəsi çərçivəsində yenilənən növbəti həyət sakinlərin istifadəsinə verilib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva həyətin açılışında, o cümlədən tədbir zamanı keçirilmiş ağacəkmə aksiyasında iştirak edib.
Yenilənmiş həyət Bakı şəhəri, Suraxanı rayonu, Qaraçuxur qəsəbəsi, Yeni Günəşli “V” yaşayış massivi 13, 14, 14A, 15, 16, 17, 18 ünvanlarında 2232 nəfər sakinin yaşadığı 7 çoxmərtəbəli yaşayış binasını əhatə edir.
“Bizim həyət” layihəsinin əsas məqsədi ölkə ərazisində həyətlərin ekoloji cəhətdən təmiz və abad edilməsi, yaşıllıqların bərpası, sağlam həyat tərzinin formalaşdırılması, sakinlər üçün təhlükəsiz və rahat yaşam şəraitinin yaradılmasıdır.
Abadlaşdırılan növbəti həyətdə əlil və sağlamlıq imkanları məhdud insanların rahat hərəkəti nəzərə alınıb, bütün yaş qrupları üzrə uşaqların inkişafı üçün əlverişli şəraitin yaradılması, gənclərin asudə vaxtlarının səmərəli keçirmələri və onlarda sistematik idmanla məşğulolma refleksinin yaradılması məqsədilə ərazidə süni örtüklü minifutbol stadionu, şahmat meydançaları, müxtəlif idman qurğuları, uşaq meydançaları salınıb. Eyni zamanda, ərazidə çoxsaylı söhbətgah və oturacaqlar, tullantılar üçün qutular, quş yuvaları və pişik evləri quraşdırılıb.
Sakinlərin istək və maraqları nəzərə alınaraq, həyətdə yeni işıqlandırma dirəkləri, müşahidə kameraları quraşdırılıb, binaların fasad və blokları tam təmir olunub, asfalt və dam örtüyü yenilənib, elektrik sistemi yenidən qurulub.
Həyətin ərazisindəki mövcud yaşıllıqların bərpası ilə yanaşı, 2 minə qədər müxtəlif cinsli ağac və 19 min ədəd kol əkilib, 2600 kvadratmetr ərazidə yaşıllıq zolağı salınıb. Bununla yanaşı, həyətin ətraflarında 1400 ədəd adi daşsarmaşığı və digər sarmaşan bitkilər əkməklə “yaşıl sədlər” (green barriers) yaradılıb.
Qeyd edək ki, “yaşıl sədlər” adi daşsarmaşığı kimi sarmaşan, sıx bitən və havadakı zərərli toz hissəciklərini effektiv şəkildə tutub-saxlaya bilən bitki növlərindən ibarətdir. Belə sədlərin əsasən ictimai yerlərin perimetrində, müvafiq olaraq hasarlar, söhbətgahlar və binaların üzərində əkilməsi nəzərdə tutulur ki, bunlar iynəyarpaqlı, həmişəyaşıl ağaclarla və digər bitkilərlə yanaşı, hava çirklənməsinin əhəmiyyətli dərəcədə azaldılmasına töhfə verəcək.
“Bizim həyət” layihəsi çərçivəsində ümumi yaşayış sahələrinin həyətlərinin abadlaşdırılmasına dair məlumat və tövsiyələrin IDEA İctimai Birliyinə təqdim edilməsi xahiş olunur.

Another renovated yard is inaugurated with participation of Leyla Aliyeva
On November 2, another yard renovated in the framework of the project “Our Yard” of IDEA Public Association, aiming to renovate yards in need of repair, was commissioned for residents’ use.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Association Leyla Aliyeva participated in the inauguration, as well as in the tree-planting action held during the event.
The renovated yard covers 7 apartment buildings with 2232 residents at the addresses of 13, 14, 14A, 15, 16, 17, 18, New Guneshly “V” residential community in Garachukhur settlement, Surakhany district of Baku.
The primary objective of the project “Our Yard” is to make yards on the territory of the country ecologically clean and well-organized, restore greenery, form a healthy lifestyle, and create safe and comfortable living conditions for residents.
Easy movement of disabled people and those with limited health condition was taken into account in the renovated yard, and, a mini football pitch with artificial cover, chess grounds, various sports facilities and child ground were built on the territory with a view to creating favourable conditions for the development of children of all age groups, making sure that the youth spend their free time efficiently and instilling in them interest to systematically engage in sports. At the same time, many summer houses and benches, boxes for litter, bird nests and cat houses were built on the territory.
Taking into account residents’ wishes and interests, new illumination poles and surveillance cameras were installed in the yard, facades and entries of the buildings repaired, asphalt and roof covers renewed, and the electricity system was rebuilt.
Along with the restoration of the existing greenery on the yard’s territory, some 2 thousand trees of different types and 19 thousand bushes were planted, laying out a green lane on a 2500 sq.m. area. In addition, green barriers were created around the yard, by planting 1400 pcs. of ordinary convolvuli and other climbers.
Green barriers are comprised of types of plants, such as ordinary convolvuli that climb, grow densely and efficiently catch harmful dust particles. Such barriers are basically planted along the perimeters of public places, over fences, summer houses and buildings that would significantly contribute to reducing air pollution, along with ever-green trees and other plants.