Noyabrın 10-da Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın, eləcə də könüllülərin iştirakı ilə növbəti sahilyanı təmizlik aksiyası keçirilib.
“Sahillər təmiz qalsın” şüarı altında keçirilən aksiya Bakının Bilgəh çimərliyi ərazisində təşkil edilib. İməcilik zamanı zəruri sanitar ləvazimatlarla təchiz olunmuş aksiya iştirakçıları ərazini külli miqdarda tullantıdan, xüsusən də davamlı zərərə səbəb olan plastik tullantılardan təmizləyiblər.
Tədbirin əsas məqsədi dəniz sahillərində təmizliyə riayət olunmasını təbliğ etmək, sahilyanı ərazilərin məişət tullantıları ilə zibillənməsinin qarşısını almaq və insanları dənizətrafı mühitin mühafizəsi uğrunda səylərə cəlb etməkdir.
Qeyd olunmalıdır ki, Xəzər dənizinin və Qafqaz regionunun digər su hövzələrinin unikal biomüxtəlifliyinin mühafizəsi məqsədilə IDEA çirkləndirilmiş sahilyanı ərazilərin təmizlənməsinə və bərpasına yönəlmiş müntəzəm tədbirlər təşkil edir.
IDEA İctimai Birliyi hamını bir daha Planetimizin qarşılaşdığı çoxsaylı problemlərin həlli, indiki və gələcək nəsillərin rifahı naminə birləşməyə və hərəkətə keçməyə, təbiətin bizə bəxş etdiyi nemətlərə həssas yanaşmağa çağırır.

Cleaning action is held with participation of Leyla Aliyeva
On November 10, another seaside cleaning action was held with participation of Leyla Aliyeva, the vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Association, in which took part also volunteers.
Held under the slogan “Let’s keep shores clean”, the action took place on the territory of the Bilgah beach of Baku. Provided with necessary sanitary means, participants of the action have cleaned the territory from a large quantity of litters, especially from plastic litter that cause long-term damage to the environment.
The primary objective of the event was to promote observance of cleanness on sea shores, prevent coastal territories from littering, and attract people to endeavours aimed at the protection of the coastal environment.
With a view to protecting the unique biodiversity of the Caspian Sea and other water reservoirs of the Caucasian region, IDEA has been regularly holding events aiming to clean and restore littered coastal territories.