Paytaxtın Nəsimi rayonu, Bakıxanov küçəsi 42 və Sabunçu rayonu, Bakıxanov qəsəbəsi Sakit Qocayev 25, 25a, 25b, 27 və 27c ünvanlarında 4600-dən çox sakinin yaşadığı çoxmərtəbəli binaları əhatə edən həyətlər abadlaşdırılaraq sakinlərin istifadəsinə verilib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva həyətlərin açılışında, o cümlədən tədbir çərçivəsində keçirilən kütləvi ağacəkmə aksiyasında iştirak edib. Bayram tədbiri zamanı abadlaşdırılan həyətin azyaşlı sakinləri üçün xüsusi bayram şənliyi təşkil olunub, onlara bayram hədiyyələri təqdim edilib. Musiqili əyləncə proqramları ilə zəngin şənlik uşaqlarda xoş bayram əhvali-ruhiyyəsi yaradıb, sevinc dolu anlar bəxş edib.
“Bizim həyət” layihəsinin əsas məqsədi paytaxt ərazisində həyətlərin ekoloji cəhətdən təmiz və abad olması, yaşıllıqların bərpası, mənalı istirahət mühitinin formalaşdırılması, sakinlər üçün təhlükəsiz və rahat yaşam şəraitinin yaradılmasıdır.
Abadlaşdırılan həyətlərdə sağlamlıq imkanları məhdud insanların rahat hərəkəti nəzərə alınıb, bütün yaş qrupları üzrə uşaqların inkişafı üçün əlverişli şəraitin yaradılması, gənclərin asudə vaxtlarının səmərəli təşkili və onlarda idmanla məşğul olmaq həvəsinin yaradılması məqsədilə ərazidə süni örtüklü futbol stadionu, şahmat meydançası, müxtəlif idman qurğuları, uşaq üçün oyun meydançaları salınıb. Eyni zamanda, həyətyanı sahələrdə 16 söhbətgah, çoxsaylı oturacaqlar, quş yuvaları və pişik evləri quraşdırılıb. Bundan əlavə, həyətlərdə yeni işıqlandırma dirəkləri, müşahidə kameraları quraşdırılıb, binaların fasad və blokları tam təmir olunub, asfalt və dam örtüyü yenilənib, elektrik xətləri yenidən çəkilib.
Həyətlərin ərazisindəki mövcud yaşıllıqların bərpası ilə yanaşı, 650 ədəd müxtəlif növ ağaclar, 19100 ədəd kol əkilib, 3542 kvadratmetr ərazidə yaşıllıq zolağı salınıb. Bununla yanaşı, həyətin ətrafında sıx bitən və havanın çirklənməsinin qarşısını almaq məqsədilə adi daşsarmaşığı və digər sarmaşan bitkilər əkilərək “yaşıl sədlər” yaradılıb.
Məlumat üçün bildirək ki, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2017-ci ildən etibarən icra olunan “Bizim həyət” layihəsi çərçivəsində bu günədək 149 ümumi yaşayış sahəsi abadlaşdırılaraq sakinlərin istifadəsinə verilmişdir.

В пользование жителей сданы благоустроенные дворы многоэтажных зданий, где проживают свыше 4600 жителей, в Насиминском районе столицы по адресу: улица Бакиханова,42 и в Сабунчинском районе по адресу: поселок Бакиханова, улица Сакита Годжаева, 25, 25a, 25b, 27 и 27c.
В открытии дворов, в том числе в массовой акции по посадке деревьев, проведенной в рамках мероприятия, приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева. В ходе мероприятий, проведенных в рамках новогодних торжеств, для юных жителей благоустроенных дворов были организованы праздничные веселья и вручены подарки. Музыкально-развлекательная программа создала у детей приятное праздничное настроение и подарила им минуты, полные радости.
Основная цель проекта «Наш двор» — сделать дворы столицы экологически чистыми и красивыми, восстановить зеленые насаждения, создать среду для комфортного отдыха, обеспечить безопасные и комфортные условия для проживания жителей.
В благоустроенных дворах учтено комфортное передвижение людей с ограниченными возможностями, созданы благоприятные условия для развития детей всех возрастных групп, организации досуга молодежи и приобщения ее к занятиям спортом, построены футбольные площадки с искусственным покрытием, шахматные и детские игровые площадки, установлены различные спортивные сооружения. Во дворах также установлены 16 беседок, многочисленные скамейки, скворечники и домики для кошек, новые фонарные столбы и камеры наблюдения, полностью отремонтированы фасады и блоки зданий, обновлено асфальтовое и кровельное покрытия, линии электропередачи.
Помимо восстановления зеленых насаждений во дворах, высажено 650 саженцев различных видов деревьев, 19 100 кустарников, заложены зеленые полосы на участке площадью 3542 квадратных метра. Кроме того, вокруг дворов созданы «зеленые ограды» путем посадки плюща и других вьющихся растений для предотвращения загрязнения воздуха.
Отметим, что в рамках проекта «Наш двор», реализуемого с 2017 года по инициативе учредителя и руководителя Общественного объединения IDEA Лейлы Алиевой, отремонтировано и предоставлено жильцам 149 объектов для общего пользования.