Sentyabrın 22-də Bakıda, Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionunda futbol üzrə FİFA U-17 qadınlararası dünya çempionatı Azərbaycan–2012-nin təntənəli açılış mərasimi keçirilib. Açılış mərasimində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Prezident İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Beynəlxalq Futbol Federasiyaları Assosiasiyasının - FİFA-nın prezidenti Yozef Blatter ilə görüşdülər.
Çempionatın açılış mərasimində dünya şöhrətli “Cirque du Soleil” sirki xüsusi olaraq bu mundial üçün hazırladığı proqramla çıxış etdi. Sonra dünya şöhrətli müğənni Cenifer Lopezin möhtəşəm ifası azarkeşlərin bayram əhval-ruhiyyəsini daha da artırdı.
Daha sonra Azərbaycanın və Kolumbiyanın 17 yaşadək qadınlardan ibarət milli komandaları yaşıl meydana daxil oldular.
Prezident İlham Əliyev və FİFA-nın prezidenti Yozef Blatter komandaların oyunçularını, hakimləri təbrik edərək onlara uğurlar arzuladılar.
Kolumbiyanın və Azərbaycanın dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra komandaların oyunu başladı.
Beləliklə, Azərbaycan daha bir dünya səviyyəli idman yarışına ev sahibliyi edir. Bu, Azərbaycanda keçirilən ilk FİFA tədbiridir və Avrasiyada baş tutan ilk U-17 qadınlararası dünya çempionatıdır.
Çempionatda Yaponiya, Koreya Xalq Demokratik Respublikası, Çin, Nigeriya, Qana, Qambiya, ABŞ, Kanada, Meksika, Braziliya, Uruqvay, Kolumbiya, Yeni Zelandiya, Fransa, Almaniya və ev sahibi Azərbaycanın milli komandaları birincilik uğrunda mübarizə aparacaqlar.
Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi dünya çempionatının oyunları paytaxt Bakı ilə yanaşı, Lənkəran şəhərində də keçiriləcək. Çempionat üçün altı stadion ayrılıb. Bunlardan beşi Bakıda, biri isə Lənkəranda yerləşir.

22 сентября в Баку, на Республиканском стадионе имени Тофика Бахрамова состоялась торжественная церемония открытия чемпионата мира по футболу среди женщин ФИФА U-17 «Азербайджан-2012». В церемонии открытия приняли участие президент Азербайджана Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и члены их семьи.
Президент Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и члены их семьи встретились с президентом Международной ассоциации футбольных федераций - ФИФА Йозефом Блаттером.
Всемирно прославленный цирк «Cirque du Soleil» выступил на церемонии открытия с программой, специально подготовленной для мундиаля, а великолепное исполнение всемирно прославленной певицы Дженнифер Лопес еще больше повысило праздничное настроение болельщиков.
После этого на поле вышли национальные команды Азербайджана и Колумбии. Президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент ФИФА Йозеф Блаттер поздравили игроков команд, судей и пожелали им успехов. Прозвучали государственные гимны Колумбии и Азербайджана и началась игра.
Таким образом, Азербайджан организует еще одно спортивное соревнование мирового уровня. Это первое мероприятие ФИФА, которое проводится в Азербайджане, и первый чемпионат мира среди женщин в возрасте до 17 лет, проходящий в Евразии.
Борьбу за первенство ведут национальные команды Японии, Корейской Народно-Демократической Республики, Китая, Нигерии, Ганы, Гамбии, США, Канады, Мексики, Бразилии, Уругвая, Колумбии, Новой Зеландии, Франции, Германии и организатора чемпионата – Азербайджана.
Азербайджан впервые участвует со своей национальной командой в чемпионате мира по футболу среди женщин ФИФА U-17. Наша сборная будет выступать в группе «А» вместе с командами Колумбии, Канады и Нигерии.
Игры чемпионата мира наряду со столицей – Баку будут проходить в городе Лянкяран. Под чемпионат отведены шесть стадионов, пять из которых находятся в Баку, а один – в Лянкяране.